@ismailsaymaz

Eminönü için kuyruk vakti

Eminönü'nde kurulan 1000 kişilik iftar çadırında her gün ortalama 3 bin kişi yemek yiyor. Talep o kadar fazla ki, kuyruk ezan okunduktan bir saat sonra bile bitmiyor. Çadıra sadece meraktan gelen bile var.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Eminönü'ndeki iftar çadırının önünde uzayıp giden kuyruk, akşam ezanı okunup aradan bir saat geçtiği halde bir türlü eksilmiyor. Sultanahmet'i, Süleymaniye'yi ziyaret edenler, karşı yakadan gelip son anda otobüsü kaçıranlar, işten yeni çıkanlar, aileler ve işsizler ya 'sigara' ile ya da 'avuçtan avuca' aktarılan hurma ile oruç açıyor. Kuyruk, bitmek bilmiyor.
Yeni Cami'nin karşısındaki büyükçe çadırın önün oluşan üç kuyruk, Mısır Çarşısı önünde kadar uzuyor. Solda erkekler, ortada aileler ve en sağda yine erkekler var.
Aileler bölümünde bebekler ve çocuklar da anne-babalarıyla birlikte sıra bekliyor; kadınlar kaynaşmış, rutin ev işinden ya da 'havanın açıklığından' bahsediyor. Kuyruk, iftar saatine doğru daha da kalabalıklaşıyor.
İki sevgili, Ali Güven ve Bahar Yurt el ele kuyrukta bekliyor. İkisi de 'çadır ortamını' merak edip ta Beylikdüzü'nden gelmişler. 'Atmosfer' bekledikleri gibi değilmiş:
"Çok kalabalık. Üstelik iftar saatinde içeri girebileceğimizi sanmıyoruz. Bir daha da gelmeyi düşünmüyoruz."
Şeyma Göker, kucağında kızı Tuana, elinde oğlu Mehmet Talha, hem kuyrukta tanıştığı yeni arkadaşları ile söyleşiyor hem de çocuklarını oyalamaya çalışıyor. Şeyma Göker, bir 'iş' için geldiği Eminönü'de, iftardan önce otobüse yetişemeyince çadırda 'niyet açmaya' karar vermiş.
'Yolsuzluk var!'
Akşam ezanının okunduğu 18.40'ta, 1000 kişilik çadıra iki ayrı kapıdan insan alındığı halde kuyruk azalmıyor. Mehmet Ayan'a göre, özellikle erkeklerin bulunduğu kuyruk iftardan bir saat sonra son buluyor.
Mehmet Ayan, Cankurtaran'da bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. İş çıkışı yemeğini yemek için iki gündür çadıra geliyor: "İlk gün de geldim. Önce protokol çadıra doluştu. Bu yüzden biz 45 dakika boyunca dışarıda kaldık, ayakta bekledim. Böyle sevap mı olur?"
Bu arada, ezanın okunmasıyla kuyrukta dağıtılan hurmalar arkaya doğru elden ele uzatılıyor ve sigaralar yakılıyor. Tekstil işçisi Mehmet Gitmez, açlığını sigara ile giderdiğini söylüyor. Gitmez de Ayan'la hemfikir; "Bugün geldim, daha gelmem" diyor.
Kuyrukların arasında tezgâhlar
Erkekler kuyruğundaki homurdanma saatler ilerledikçe büyüyor. Serdar Özkurt dün de burada yemek yediğini, çadıra ilk olarak esnafların alındığını savunuyor. Özkurt'un 'yolsuzluk' iddiasına diğerleri de katılıyor.
Akşam ezanının okunmasının üzerinden 30 dakika geçince kuyruklar arasında birer ikişer işporta tezgâhları kuruluyor, sucular su satışına çıkıyor. İftar çadırındaki kuyruk, çadırın kapasitesi 1000 kişilik olmasına rağmen 3 bin kişiye hizmet verildiği için bir saati aşkın bir süre eksilmiyor. Kuyruktakiler, bir makarna, bir kap yemek ve bir tas sıcak çorba bekleyişini yine de sürdürüyor.
Ramazan notları
İlk sigara çok riskli: Sigarayla Savaşanlar Vakfı Başkanı Ubeyd Korbey, "Oruç açıldığında hücreler yoğun oksijene ihtiyaç duyuyor. Tiryaki, birkaç lokmadan sonra yaktığı sigarayla hücrelere oksijen yerine zehir gönderiyor. Tam doymadan yakılan sigara, kanın oksijen taşıma yeteneğini azaltırken damarların daralmasına, sinir sisteminin zarar görmesine yol açıyor" dedi. Korbey, tiryakilerin doyduktan en az 20 dakika sonra sigara içmesi gerektiğini söyledi.
Zekâtla onur zedelemeyin: Diyanet İşleri Başkanlığı'nın
14 Ekim'de camilerde okutacağı hutbede zekât konusu işlenecek ve "Zekâtın, muhatabı incitmeden, insan onuruna yakışır şekilde verilmesi gerekir" denilecek.
Hasta sayısı azaldı: Konya Numune Hastanesi Başhekimi Rıza Sarıbabıççı, "Ramazan öncesi hastanemizde günde 7 bini aşkın hasta muayene oluyordu. Ancak verilecek ilaçla oruçlarının bozulacağını düşünen hastalar, muayenelerini ay sonuna erteliyor. İstatistiklere göre hasta sayısı yaklaşık yüzde 40 azaldı" dedi. Basit bir mide ya da baş ağrısının başka hastalıkların habercisi olabileceğini belirten Sarıbabıççı, muayenelerin aksatılmamasını istedi.
Cami hırsızlığı bitti: Zonguldak Merkez Ulucami'de teravih namazlarında yaşanan ayakkabı hırsızlığına karşı kameralı sistem kuruldu. Beş kameradan tespit edilen iki kişinin görüntüsü İl Emniyetine teslim edilirken camide hırsızlık bitti. (dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7596787596780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.