'Emirleri uyguladım'

Gölbaşı Oğulbey'deki Özel Kuvvetler Komutanlığı Kışlası'nın inşaatında devletin 118.6 milyon YTL zarara uğratıldığı iddiasıyla...

ANKARA - Gölbaşı Oğulbey'deki Özel Kuvvetler Komutanlığı Kışlası'nın inşaatında devletin 118.6 milyon YTL zarara uğratıldığı iddiasıyla açılan davanın sanıklarından dönemin Milli Savunma Bakanlığı (MSB) İnşaat Emlak Dairesi İnşaat Grup Başkanı emekli albay Hüseyin Tekel, dönemin komutanlarını "Emri verenler arkamızda durmuyor" diye eleştirdi.
Genelkurmay Askeri Mahkemesi'nde görülen 39 sanıklı davanın dünkü duruşmasında, 31 sanık ve avukatları hazır bulunurken, davanın bir numaralı sanığı müteahhit Ali Osman Özmen, raporlu olduğu için katılmadı. Duruşmada savunmasını yapan Tekel, grup başkanı olarak atandığında, dönemin MSB Müsteşarı emekli orgeneral Şener Eruygur'un kendisine, "Keşif artışlarını sona erdirmeni istiyorum" dediğini anlattı. Ancak göreve başladığında yüzde 617'lik keşif artışı ile karşı karşıya kaldığını belirten Tekel, bu artışın altında dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu ve 2. Başkanı Edip Başer'in imzalarının olduğunu söyledi. 1.5 aylık incelemeden sonra keşif artışını yüzde 453'e düşürdüğünü belirten Tekel, şöyle devam etti:
"Bu kırım bugünün parası ile ise 120 trilyon (120 milyon YTL) tasarruf yapıldığı anlamına gelmektedir. Gönül isterdi ki o dönemde bizlere bu emirleri veren komutanlarımız bugün de arkamızda dursunlar. Ama böyle olmuyor."
Durumu Kıvrıkoğlu'na bildirdiğini de anlatan Tekel şöyle dedi: "Eylül 1999'da görevden alınmam için tuğgeneral Yaşar Öney'in girişimleri olduğunu öğrendim. Komutana giderek bildiklerimi anlattım. O da 'Ben araştıracağım' dedi. Anlattıklarımın doğruluğu ortaya çıkınca görevime döndüm."
Mahkeme heyeti, duruşmayı 1 Nisan'a erteledi.


    http://www.radikal.com.tr/7408737408730

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.