Emlakçılar da topa girdi: Kızlı erkekli istemeyiz!

Emlakçılar da topa girdi: Kızlı erkekli istemeyiz!
Emlakçılar da topa girdi: Kızlı erkekli istemeyiz!
Babşbakan'ın açıklamalarının ardından görüş bildiren birçok emlakçı, artık kız-erkek beraber kalmak isteyenler konusunuda daha temkinli davranacaklarını ifade etti...

İstanbul Emlakçılar Odası Denetim Kurulu Başkanı Göksel Kurşun, "Zaten çok talep yok. Ama ev sahibi için sorun olmasa bile ben kız-erkek öğrenciye aynı evi kiraya vermem. Başbakanın açıklamaları üzerine duyarlılığım arttı" dedi.

'BUNDAN SONRA KIZLI-ERKEKLİ ÖĞRENCİLERE KİRALAMAM'

The Wall Street Journal Türkiye 'nin haberine göre, 7 üniversiteye ev sahipliği yapan Beşiktaş 'ta evini kiralayanların sadece yüzde 5'inin "Öğrenciye ev vermem" mantığıyla kiralama yaptığını dile getiren Kurşun bu oranda bir artış beklemiyor. Öğrencilerin kiralama talebinin Haziran-Eylül arası dönemde arttığını, bu yıl bundan sonra çok fazla talep olmayacağını ifade eden Kurşun şöyle konuştu: "Zaten öğrenciler genellikle kızlı-erkekli kalmak istemiyor. Bu genel bir tercih değil. Tek-tük oluyordu. Böyle durumda ben şahsen eli yüzü düzgün olana ev kiralıyordum. Ancak, bundan sonra kiralamam. Bu konuda artık daha duyarlıyım. Yasal bir gelişme olmasa da bu açıklamalarla duyarlılığımız artıyor."

'BABA OLDUĞUM İÇİN BU KONUDA DAHA HASSAS DAVRANACAĞIM'

Kendisinin de satış yaptığı Beşiktaş'ta çok sayıda öğrenci evi olduğunu ifade eden Kurşun, eskiden ev kiralaması daha zor olan öğrencilerin artık daha kolay kiralama yapabilmesini şöyle açıklıyor: "Ev öğrenci tarafından tutulduğu zaman kira yüzde 40 daha yüksek oluyor. 1000 liralık ev en az 1500 TL'ye kiralanıyor. Belki eve çok iyi bakmıyorlar ama bu yüksek kira geliri birçok ev sahibine çekici geliyor." Öğrencilerin bol olduğu Sarıyer semtinden ismini açıklamayan bir emlakçı da benzer bir yorum yaparak, "Baba olduğum için bu konuda daha hassas davranacağım" diye konuştu.

Kızlı erkekli kalmaya karşı ilk yönetici harekete geçti


İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanlar Odası konuyla ilgili bir yorum yapmadı. Ancak bireysel olarak görüş veren emlakçılar arasında bu konuda nötr kalacağını ifade edenler de var. Ev sahibinin inisiyatifi kendisine bırakması durumunda bu konuda nötr kalacağını söyleyen Inter Emlak yetkilisi şu an için ev sahiplerinden evin kiralanmasına yönelik bir geri dönüş almadıklarını ya da kiralamama yönlü bir tavır gelişmediğini söyledi. Yetkili " Sonuçta biz iş yapıyoruz. Bugüne kadar kiraya verdik. Yine veririz. Karar alıcı değilim ama ofis olarak bu konuda bir çekincemiz olacağını düşünmüyorum" diye konuştu.

Adana Valisi Coş: Başbakan'ın sözü talimat, gereği yapılacak


  http://www.radikal.com.tr/115934811593484

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dalga geçiyorlar - Al Capone

  Demek evel kiraliyordunuz ve Sorun yoktu - peki neden bugun sorun oldu ??? herhalde baski altina girdiniz/ - Turkiye yi ziyaret eden bayanlari da yasaklayin bari -

  YASA EKSIKLIGI - Equalizer001

  İstanbul Emlakçılar Odası Denetim Kurulu Başkanı Göksel Kurşun: "Zaten çok talep yok. Ama ev sahibi için sorun olmasa bile ben kız-erkek öğrenciye aynı evi kiraya vermem? demesi, Turkiyede Emlak sektorunun basi boslugunu gozler onune seriyor. Nasil yonetilecegi yasa ve kurallarla belirlenmemis Emlak Endustrysinin denetim kurulu Baskani; neyi, nasil, neye gore denetler (?) sorusuna en mantikli cevap; ?kafasina gore denetler? olur. Tipki, Baskabakan Erdogan?in Ogrenci Yurtlarini kafasina gore denetlemeye yeltenmesi gibi. Sizlere, sadece Amerikan Emlak Sektoru yasa ve kurallari sayisinin Turkiyedeki tum Yasa ve Kurallar sayisinin 4000 misli oldugunu soylesem, ne dusunursunuz? Dolayisiyle; Turkiye?de her meslek dalinda temel insan haklari cercevesinde koruyucu, yonetici, denetleyici, yargilayici, duzenleyici, cezalandirici kanun ve kurallar olmadigi surecte Turkiyenin Demokratik ilkeler ile yonetildigi dusuncesi, ici bos bir iddiadan ileri gidemez.

  KONTRAT - HARAYDIN

  Emlakçı doğru söylüyor. Kira kontratında erkek kız beraber kiralamışsa kim karışabilir. Sorun aslında bu değil. Evi başkası kiralıyor, başkası kalıyor bu zaten açık ve net kanuna aykırı. Kiralama ve kullanım hakkı devri ve alt kiracı yazılı izin olmadan yapılırsa bu kanunsuzdur.Kiracı, kefil kiralayan bu durumu kabul etmişse hangi kanun ile engelleyeceksiniz? Bu zaten mülkiyet hakkına tecavüzdür. Kontrat varsa kontratta yazılan şartlarda kiracılar mülk sahibi olurlar. Bir erkek bir kıza miras kalsa bu mülk oturamazsınız nasıl diyeceksiniz? Ortak satın almışlar kendi mülkünüzde oturamazsınız nasıl diyeceksiniz? Kiracı da mülk sahibi gibi kullanma hakkına sahiptir. Kontrat dışındakilerin oturması ise demokratik bir hak filan değil kanunsuzluktur, suçtur.Birlikte oturmak değil kiracılık kanununa karşı suçtur.

  SİZ ÇAĞDAŞ MEDENİYETİN O KADAR GERİSİNDE SİNİZ Kİ - pispor

  siz hep baskın yapanındır deyip kendinizi programlamışsınız oysa kızlı erkekli o kadar mekan var ki bunun altında kalırsınız Sudi Arabistan da bile kadınlar hak adalet eşitlik peşinde siz daha baskın yapanındır deyip geceleri namus müfrezeleri kurmaya çalışıyorsunuz senin yasalarından haberin yok gece çaldın kapıyı çıktı kız oğlan 18 ini geçmiş hakkında şikayet yok ne yapacaksın zorla alıkoyma mı yoksa zina suçumu aa akıllım senin kendi yasalarından haberin yok