Emlakçılar öğrencilere "Eve kız gelecek mi" diye soruyor

Emlakçılar öğrencilere "Eve kız gelecek mi" diye soruyor
Emlakçılar öğrencilere "Eve kız gelecek mi" diye soruyor
CHP Üniversite Sorunlarını Araştırma Komisyonu, Ankara'da öğrenci evlerini dolaştı. Öğrenciler, emlakçıların kendilerine "Eve kız ya da erkek gelecek mi" diye sorular sorduğunu söyledi. Öğrenciler sıkıntılarını da anlattı.Milliyet gazetesinden Meriç Tafolar’ın haberine göre, CHP Üniversite Sorunlarını Araştırma Komisyonu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın bir süre önce gündemine taşıdığı öğrenci evlerini ziyaret etme kararı aldı. Sözcülüğünü İstanbul Milletvekili Ayşe Eser Danışoğlu'nun yaptığı
Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve Danışoğlu’ndan oluşan komisyon ilk olarak geçen hafta Mamak Tuzluçayır'da 5 erkek öğrencinin kaldığı bir eve gitti.

5 erkek öğrencinin kaldığı evde üniversitelilerin sorunlarını dinleyen CHP heyetine öğrenciler, "Bizim öğrenci evleri gibi bir gündemimiz yok. Üniversite kontenjanı arttı ancak yurt kontenjanı artmadığı için ciddi sorunlar yaşanıyor" ifadelerini kullandı. Öğrenciler, özetle şunları anlattı:


*Bizim Başbakan'ın anlattığı gibi bir öğrenci evleri derdimiz yokç Bizim öğrenci evleri gibi bir gündemimiz yok. Üniversite kontenjanı arttı ancak yurt kontenjanı artmadığı için ciddi sorunlar yaşanıyor. Yurtlarda yer kalmadığı için cemaat evleri ya da cemaat destekli özel yurtlar öğrencilerin karşısında bir seçenek olarak beliriyor.

*Kütüphanelerde yoğunluk nedeniyle ders dahi çalışamıyoruz. Başbakan Erdoğan'ın sözlerinin ardından emlakçılar ev tutmak isteyen arkadaşlarına, 'Eve kız arkadaşınız gelecek mi?' ya da 'Eve erkek arkadaşınız gelecek mi' diye soru sormaya başladılar.

*Bizim meselemiz daha farklı. Gezi eylemlerine katıldığı için yurtlardan atılan arkadaşlarımız var. Onların sorunlarının daha önemli, daha öncelikli sorun olması gerekir. Evde yaşayan bir öğrenci ayda ortalama 700 TL para harcıyor. Yurtlarda kalan bir öğrencinin ise ayda 110 TL harcaması yeterli ancak yurtlarda çıkan yemek çok kötü.

*Üniversitelere yeni başlayan öğrencilerin profili çok değişti. Artık muhafazakar kesimden çok fazla öğrenci geliyor. Ankara Üniversitesi'ne başlayan kadın öğrencilerin artık yüzde 60'ı türbanlı. Üniversitede yeni kadroya alınan öğretim üyelerinin belli bir kesime yakın olduğu bilgisine sahibiz, bu bizi tedirgin ediyor."

*Öğrenciler, kredi affı çıkarılması konusunda CHP heyetine talepte bulunurken, milletvekillerine bir ilginç olay anlattı. Öğrenciler, Gezi olayları nedeniyle üniversite öğrencilerinin evlerinde bulunan Che Guevara ve Mahir Çayan afişlerine el konulmasının ardından evlerindeki Çayan ve Che afişlerini indirdiklerini de anlattı. CHP heyetinin, bu gezileri sürdürerek öğrencilerin sorunlarını kapsamlı bir rapor haline getirmeyi planladıkları öğrenildi.