@ismailsaymaz

Emlakçıyı yakanlar tespit edilemedi

Emlakçıyı yakanlar tespit edilemedi
Emlakçıyı yakanlar tespit edilemedi
Alanya'da PKK protestolarında sahibi Mardinli olan emlak dükkanını yakanların kimlikleri kamera görüntülerine karşın iki aydır tespit edilemedi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Antalya’nın Alanya ilçesinde geçen 10 Eylül’de PKK’yı protesto gösteleri sırasında Mardinli Halil Akdoğan’a ait emlakçı dükkanı ile alt katta bulunan mobilya mağazasını molotofkokteyli atarak ateşe veren iki saldırganın kimlikleri, eldeki kamera görüntülerine rağmen iki aydır tespit edilemedi. Akdoğan’ın kızı ve avukatı Emel Akdoğan Ekiz, saldırıdan bir gün önce evlerinin önünde park halinde bulunan otomobillerinin 200 saldırgan tarafından parçalandığını ve araç içinden hırsızlık yapıldığını belirterek, bu saldırının da aydınlatılmadığını belirtti. 

Emlakçı Halil Akdoğan iş yerinin yakıldığı 10 Eylül’de Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade verdi. Akdoğan ifadesinde “Benim hiç kimseyle bir problemim yoktur. Neden dükkanımı yaktıklarını bilmiyorum. Kimin yaktığını da bilmiyorum. Bu olaydan dolayı maddi olarak büyük kayıplarım oldu” dedi. Ertesi gün ise 49 yaşındaki Akdoğan’ın avukat kızı Emel Akdoğan Ekiz, başsavcılığa şikayet dilekçesi sundu. 

ARACI PARÇALANDI, DÜKKANI YAKILDI

Dilekçeye göre ilk saldırı 8 Eylül’de sabah 03.00’de meydana geldi. Akdoğan Ailesi’nin evlerinin önündeki otomobil 200 kadar saldırgan tarafından taş, sopa ve bıçaklarla tahrip edilip içindeki fotoğraf makinesi çalındı. 10 Eylül’de Akdoğan’ın Barboros Caddesi’ndeki LPT Emlak adlı iş yeri iki saldırgan tarafından yakıldı. Dilekçede, “Aynı gece Alanya’daki pek çok iş yeri aynı şekilde yakılmıştır. Bu eylemlere maruz kalmasının gerekçesi müvekkilin Kürt kökenli olmasıdır. Kişiler ve iş yerleri ‘Bunlar PKK’lı’ denilerek, günler öncesinden sosyal medyada hedef gösterilmesinin sonucu saldırıya uğramıştır. Örgütlü ve planlı hareket edilerek kalabalık bir kitle ile hukuka aykırı eylemler gerçekleştirilmiştir” denildi. Şüpheliler hakkında “konut dokunulmazlığının ihlali, iş ve çalışma hürriyetin ihlali, ayrımcılık, yağma, mala zarar verme, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, halkın kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından işlem yapılması istendi. 

Savcılığın talimatı üzerine Alanya Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme ekipleri tarafından, emlakçının yakılmasına ilişkin görüntüler hakkında 29 Eylül’de bir rapor hazırlandı. Raporda, “Motosikletle iki erkek şahsın Cumartesi Halk Pazarı yanından Barboros Caddesi’ne çıkarak karşı şeride geçtikleri, Dilegno Mobilya’nın yakınında bulunan otomobil arkasına gelerek durdukları, durmalarından kısa bir süre sonra LPT Emlak üstünde alev parlamasının olduğu, eşgali ve açık kimlik bilgilerine ulaşılamayan iki erkek şahsın molotof hazırlayarak iş yeri içine attığı, saldırganların Migros kavşağından dönerek Atatürk Caddesi’ne doğru gittikleri” belirtildi. Aradan geçen iki aya rağmen saldırganların eşgali tespit edilemedi.

Avukat Ekiz, görüntülerde belli olan saldırganların yakalanamadığını ifade ederek, “Bence savsaklanıyor. Hiçbir dosyada dikkate değer bir ilerleme olmadı. Sadece HDP binasının yakılmasıyla ilgili 12 kişi gözaltına alındı, onlar da serbest bırakıldı. Zaten önlem alınmayan bir olayda ciddi bir soruşturma yapılması da beklenemez. Şaşırtıcı bir durum değil. Ağır bir itham olacak ama hem bürokrasi hem yerel basın, olan bitene göz yumdu. Şu an ilçemizde durum çok fena. Kiracı olup da çalışan insanlar dükkan sahipleri tarafından çıkarılmak isteniyor. Onun dışında süretli zabıta kontrolleri ve denetimler oluyor. İnsanlar huzursuz” diyor. 

SALDIRIYA UĞRAYAN 27 İŞ YERİNDEN 11'İ YAKILDI

Antalya’nın Alanya ilçesinde geçen 8-9 Eylül’de PKK’yı protesto gösterilerinde 27 iş yeri saldırıya uğradı ve bunlardan 11’i yakıldı. Bir polis engeline takılmaksızın alkış, slogan ve tekbirlerle hareket eden saldırganlar “Yak, yak” bağrışları eşliğinde iş yerlerini yaktı. İlçeden köylere yayılan saldırılardan ötürü sadece 12 saldırgan gözaltına alındı, onlardan hiçbiri tutuklanmadı.