Emniyet, 'Ankara katliamı'nda Suruç bombacısının ağabeyinden şüpheleniyor

Emniyet, 'Ankara katliamı'nda Suruç bombacısının ağabeyinden şüpheleniyor
Emniyet, 'Ankara katliamı'nda Suruç bombacısının ağabeyinden şüpheleniyor
Ankara'daki katliamı iki canlı bombanın gerçekleştirdiği ihtimali güçleniyor. Patlayıcının türü ve seçilen hedef emniyet birimlerini 'Adıyamanlılar' olarak da bilinen IŞİD grubuna yöneltiyor. Şimdi dikkatler Suruç katliamını gerçekleştiren Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün ağabeyi Yunus Emre Alagöz'ün üzerinde...

RADİKAL – Polis, Ankara ’da 95 kişinin hayatını kaybettiği katliamın faillerden birinin Suruç katliamını yapan Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün kayıp ağabeyi Yunus Emre Alagöz olabileceği ihtimali üzerinde durduğu belirtiliyor.

Ankara’da en az 95 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırılar, 5 Haziran’daki Diyarbakır ve 20 Temmuz’daki Suruç katliamlarına benzerliğiyle dikkat çekmişti. Bu 3 saldırıda da bombalar etkisinin artması için demir bilye ve demir parçalarıyla güçlendirildi. Uzmanlar, TNT kalıplarının güçlendirilmesiyle yapılan bu bombaların, yakın mesafede çelik zırh delme ve beton duvarları imha etme özelliğine sahip olduğunu belirtiyor.

Habertürk gazetesinden Şefik Dinç ve Enis Yıldırım’ın haberine göre Emniyet yetkilileri de bu benzerliğe dikkat çekerek, ilk etapta IŞİD üzerinde yoğunlaştı. Emniyet bünyesinde 100 kişilik bir ekip kurulduğu ve bu ekibin öncelikle canlı bombaların kimlikleri tespit etmeye çalıştığı belirtiliyor. Canlı bomba olduğu tespit edilen cesetlerin DNA’ları alınarak, daha önce herhangi bir olaya karışıp karışmadıkları araştırılacak.

SURUÇ BOMBACISININ AĞABEYİ MERCEK ALTINDA

Habertürk ve Milliyet gazetelerinin haberlerine göre polis, iki kişi oldukları düşünülen canlı bombalardan birinin Suruç katliamını yapan Şeyh Abdurrahman Alagöz’ün kayıp ağabeyi Yunus Emre Alagöz olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Suruç saldırısıyla benzerlik taşıyan olayın ardından gözler Adıyamanlı Mustafa Dokumacı grubuna çevrildi. Suruç’taki patlayıcının bilyayla güçlendirilip hücüm yeleği içine yerleştirilmiş olması, Ankara’daki eylemde kullanılan patlayıcının da benzer bir düzenekle hazırlanmış olması dikkatleri bu yöne çekiyor. Soruşturmayı yürüten birimlerin, Suruç eylemini gerçekleştiren ve IŞİD içinde faaliyet gösteren Adıyaman Grubu’nu mercek altına aldığı belirtiliyor. 

Kardeşiyle 2014’te Adıyaman’dan önce Gaziantep, ardından Kilis’e giden Yunus Emre Alagöz, Suriye’ye geçerek IŞİD’e katılmış. Suriye’de bomba eğitimi alan iki kardeş, ‘terör nitelikli kayıp şahıs’ olarak arama listesine girmişti. Yunus Emre Alagöz Suruç saldırısını gerçekleştirirken, ağabey Yunus Emre Alagöz de bu saldırı öncesi kayıplara karışmıştı.

BEŞ IŞİD’Lİ TÜRKİYE ’DE

Yine Habertürk gazetesinin istihbarat kaynaklarından aktardığı bilgiye göre geçen ay IŞİD, PKK üyelerine yönelik eylem kararı aldı ve seçtiği teröristleri Türkiye’ye gönderdi. Bu teröristler arasında Alagöz de yer alıyor.

Polise göre IŞİD’in talimat bekleyen diğer teröristler ise şu isimler:

Brahim Muhammed Selmo: Canlı bomba eylemcisi.

Cengiz Ruşit Abbas: 45 yaşında, lider kadrosunda.

Muhammet Hüseyin: 45 yaşında ve komutan.

Teymur Abdurrauf Musa: IŞİD’in komutanlarından, 1 hafta önce Irak, Tuzhurmatu’dan Türkiye’ye geldi.

Elmala Ebu Amar: Hatay Reyhanlı üzerinden Türkiye’ye giriş yaptı. Canlı bomba olabilir.

 

Ankara'daki katliamda ölü sayısı 95'e yükseldi

Emek örgütlerinden iki günlük grev kararı

HDP MYK: Hesabı hukuk önünde mutlaka sorulacak

3 günlük ulusal yas ilan edildi

 

Ankara katliamında HDP'nin milletvekili adayı da can verdi

Katliamda can verenler arasında 9 yaşında bir çocuk da var

Demirtaş: Taziye sahibi devlet değil halkımızdır