Emniyet biber gazını 2003 yılında inceletmiş

Emniyet biber gazını 2003 yılında inceletmiş
Emniyet biber gazını 2003 yılında inceletmiş
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün, 2003 yılında İÜ Tıp Fakültesi'ne inceleterek 'insan sağlığına zararlı olup olmadığı' yönünde bir bir rapor hazırlattığı ortaya çıktı.

İSTANBUL - Türkiye 'de "Gezi" parkı protestoları sırasında aralıksız kullanılan biber gazının 2003 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün isteği ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 'insan sağlığına zararlı olup olmadığı' yönünde bir araştırma yapıldığı ve bir rapor hazırlandığı ortaya çıktı.

Biber gazının yapısı ve yan etkilerinin ele alındığı raporda, "Biber gazları ve tozları deri üzerine mukozaya uygulandığında kızarıklık ve yanma hissi uyandırırlar. Ayrıca gözde geçici körlüğe ve irritasyona sebep olabilirler. Ancak bu etkilerin hiçbiri kalıcı değildir. Bu bulgular o bölge su ile yıkandığında daha çabuk silinmektedirler " denildi.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Lütfiye Eroğlu imzasıyla 27 Mart 2003 tarihinde gönderilen raporda biber gazı içeriğinde bulunan bazı maddelerin zona tedavisinde ve cerrahi müdahalelerin ardından ağrı kesici olarak kullanıldığı, ayrıca bu maddelerle ayakların üşümesini önleyen pudralar yapıldığı bilgisi yer aldı.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

* Biber tozu ve gazı etken maddesi Capsium Frutescens, Capsiucum annum ve bunları hibridlerinden oluşmuş bitki türlerinden elde edilmektedir. Bu türlerin yetiştiği doğal ortam Amerika kıtasının tropik bölgeleridir. Kimyasal yapısında yüzde 1,5 oranında Oleoresin yağı içerir, Oleoresin ise yüzde 0,02 oranında acı ve keskin bir madde içerir. Bu acılığı ihtiva ettiği 4 hidroksi 3 metoksi fenil bileşiğe sebep olur.

* Capsicumun içinde bulunan Oleoresin ve Capsaicin güçlü etkiye sahiptirler. Capsaicin lokal olarak vücut yüzeyine uygulandığında o bölgede ısı artışı ve yanma hissine sebep olur. Yine lokal uygulamaya bağlı olarak uygulanan yüzeydeki damarlarda genişlemeye ve vücudun bu maddeye yanıt olarak salgıladığı substrance P maddesine bağlı olarak ağrı duyusu oluşmasına neden olur.

* Yapılan bilimsel çalışmalarda capsaicin sigara veya diğer solunum yolu irritanlarına bağlı olarak meydana gelen hava yolu ödemi ve bronşlardaki daralmayı önlediğini göstermiştir. Capsalcin içeren kremler bir herpes virüs enfeksiyonu olan zona tedavisinde ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Capsaloin diyabetik ağrı, trigeminal ağrı ve cerrahi sonrasında ağrıların giderilmesinde de etkili bulunmuştur. Çorapların içine serpiştirildiğinde veya ayak parmakları üzerine masajla uygulandığında soğuğa karşı direnci arttıracak corsicum içeren pudralar ticari olarak üretilmektedirler.

* Biber gazı ve tozlarının istenmeyen etkileri bulunmaktadır. Hava yolu ile inhale edildiğinde burun sinirlerini duyarsızlaştırıp hapşırık, dolgunluk ve burun akıntısına neden olur. Diğer sık görülen yan etkilerinden biri de nemli mukoza yüzeylerine uygulandığında meydana getirdiği tolere edilmeyen yanma hissidir. Bu nedenle savunma amaçlı üretilen spreylerde kullanılırlar. Göze uygulandığında ani fakat kalıcı olmayan görme kaybı ve yaklaşık 30 dakika süren bir irritasyon meydana getirirler.

* Özetle biber gazları ve tozları deri üzerine mukozaya uygulandığında kızarıklık ve yanma hissi uyandırırlar. Ayrıca gözde geçici körlüğe ve irritasyona sebep olabilirler. Ancak bu etkilerin hiçbiri kalıcı değildir. Bu bulgular o bölge su ile yıkandığında daha çabuk silinmektedirler.

DHA - Ali AKSOYER


  http://www.radikal.com.tr/1138772113877211

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bir Ulaş Bayraktar vardı - Taksin Takmasim

  Ulaş Bayraktar yakalandı, boy boy fotoğrafları yayınlandı, bazıları hâlâ "molotof atanlar sivil polisti" tantanası yapıyor. Kendileri inanıyor mu ki buna? Asıl maksadın propaganda olduğunu seziyorum. Göebbels'in prensiplerini hatmetmiş sanki birileri. "Israrla aynı yalanı söylersek bir inanan çıkar" diye düşünüyorlar herhal.

  Gerçek nerede? - boguz

  Prof. Halil Berktay'ın bizzat görüp aktardıklarını okuyunca çok değişik bir manzara ortaya çıkıyor: http://haber.stargazete.com/guncel/halil-berktay-sol-adina-soylenen-yalanlardan-biktim/haber-764208#

  Ya sizi ne yapar biber gazı... - citizen

  Biber gazı gözünün içine sıkılanları birazcık öyle yapar ama daha çok sizi de halkınıza düşman yapar. Bugün polisi dost ve sorunlarına yardımcı gören kaç kişi bulabilirsiniz. Başbakanın amirlerinize, müdürlerinize, valinize, bakanınıza verdiği talimatlardan da öte siz kendi görüntülerinizi izlerseniz bunu görebilirsiniz zaten.

  Polis boşa biber gazı harcıyor - Algının Kapıları

  Madem bu kadar sevmiyorsunuz bizi ve nefret ediyorsunuz, üzerimize kezzap sıkın olsun bitsin. Nasıl olsa onada bir kılıf bulur bu hz. iktidar. Hem daha rahat fişlersiniz insanları. Durmak yok yola devam türk polisi

  Molotof kokteylinin zararlarını soran arkadaşa - unutulur

  Molotof kokteylini de emniyete sorman lazım. En son elimde telsizli cebinde silahlı olan polisler direnişçi kılığına girip sağa sola atıyordu. Hatta yanlışlık tomayı ve kendini yakanlar oldu. Protestocular dün meydana karanfiller ile geldi ve yine gazlı sulu şiddet gördüler. Fakat sizin bilinç altınızda onlar her zaman molotofçu her zaman vandalist. Polis ise merhamet tanrısının kutsadığı hümanist kelebekler.

  Polis ne yapsın? - boguz

  Biber gazı kullanımını tenkid edenler, lütfen bir alternatif sunsunlar. Meydanları illegal göstericilere terk ederek "kurtarılmış bölgeler" meydana gelmesine seyirci kalmak bir alternatif değildir. Taş atmak, biber gazı atmaktan daha tehlikelidir ve daha şiddetli bir eylemdir.

  Şecaat Arz Ederken Acaba Kimler Sirkatin Söyler - muratyumlu

  Malum olduğu üzere, miting alanlarında kendini kaybetmiş şekilde konuşulduğunda "polisin görevi ve hakkı" denilen biber gazından bahsediyoruz. "Deriyi yakar, azıcık da kör eder." Demokrasi bu ölçülerle aslında bireylerin iktidar karşıtı eylemlere yöneldiklerinde, toplumsal hassasiyetler dolayısıyla itirazlarını haykırdıklarında kolluk kuvvetlerinin körü körüne koşullandırıldıları bir şiddet düzeneğinin kurulması ve bunun meşrulaştırılması olarak yozlaştırılmış oluyor. Bu, iktidarın başka çevrelere ithamlarda bulunarak atlamayacağı bir süreç. Başlıktaki söz de, Başbakan gibi düşünenlerin dikkatine sunulur. Şayet, hafıza kartı zayıflarsa yeniden, ülkeye hafıza kartı ithal etmeleri de özellikle önerilir.