Emniyet: Bizde eksik mühimmat yok

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yer altında bulunan mühimmatla ilgili olarak Genelkurmay Başkanı Başbuğ'a yanıt geldi


ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un, Ergenekon soruşturması çerçevesinde gömülü bulunan mühimmatlarla ilgili olarak, "TSK envanterinde eksik mühimmat yok. Makina Kimya Endüstrisi (MKE) sadece TSK'ya mühimmat üretmiyor. Emniyet'e de veriyor, dışarıya da satıyor" açıklamasını üstüne alınan Emniyet Genel Müdürlüğü, "kayıtlarımızda eksik mühimmat yok" açıklaması yaptı.


"Yanlış anlaşılmasın" demişti

Orgeneral Başbuğ, 29 Nisan Çarşamba günü, Genelkurmay Karargahı'nda düzenlediği iletişim toplantısında, Ergenekon kapsamında ele geçirilen mühimmatlara ilişkin bilgi verirken, MKE'nin ürettiği mühimmatın hepsinin TSK'nın envanterine girmediğini bir kısmının da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne devredildiğini söylemişti. Bunu söylerken yanlış anlaşılmaması konusunda ısrarcı olan Orgeneral Başbuğ, "Ben bulunan malzeme şuradandır, buradandın imasını yapmak istemiyorum. Konunun karmaşıklığını belirlemek istiyorum" diyerek Emniyet'i hedef göstermediğinin altını çizmişti.


Emniyet'in de eksiği yok

"Yanlış anlaşılmasın" ısrarına karşın Orgeneral Başbuğ'un açıklamaları, "TSK, emniyeti zan altında bıraktı" yorumlarına neden olmuştu. Başbuğ'un açıklamasından ve yapılan yorumlardan alınan Emniyet Genel Müdürlüğü, envanterindeki mühimmat kayıtlarını inceletti ve dün kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada, "Son günlerde basında mühimmat konusunda bazı haberler yer almaktadır. Bu bağlamda Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarında herhangi bir eksik mühimmat bulunmamaktadır" denildi. (Radikal)