Emniyet: Çakıcı işinde bizim ihmalimiz yok

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın telefonları dinlendiği halde yurtdışına kaçabilmesinde polisin ihmali olmadığını savundu.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı'nın telefonları dinlendiği halde yurtdışına kaçabilmesinde polisin ihmali olmadığını savundu.
Dün düzenlediği basın toplantısında Çakıcı'nın kaçışıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü kaydeden Er, hazırlık soruşturmalarının gizliliği gerekçesiyle bilgi vermekten kaçındı. Yurtdışına kaçmadan önce Çakıcı'nın telefonlarını mahkeme kararıyla dinlemeye aldıklarını açıklayan Er, "Ancak ne poliste ne yargıda herhangi bir gecikme ya da ihmal söz konusudur" dedi.
Er, Çakıcı ile Çakıcı'ya kaçması için yardım ettiği öne sürülen Beşiktaş menajeri Sinan Engin arasındaki telefon görüşmelerini içeren dinleme kasetlerini basına kimin sızdırdığını belirlemek amacıyla inceleme başlattıklarını açıkladı. "Kasetlerin nereden sızdığını araştırıyoruz" diyen Er, dinleme kasetlerinin basına sızdırılması ve yayınının, Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Yasası uyarınca suç olduğunu anımsattı. Er, kasetlerin DGM ya da polisten sızmış olabileceğini söyledi.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Onur Günü töreni çıkışında soruları yanıtladı. "Çakıcı'nın kaçması ile ilgili yargı ve Emniyete Yönelik suçlamalar var. Siz bu tartışmaların neresindesiniz" sorusuna Çiçek, "Ben bu tartışmanın hiçbir tarafında değilim. Gerekli araştırma yapılıyor" yanıtını verdi. Çakıcı'nın telefon dinlemelerinin yasal çerçevede yapıldığını belirten Çiçek, Çakıcı'nın iadesi konusunda gerekli hazırlıkların yapıldığını kaydetti.