Emniyet, DNA bankası istiyor

Emniyet, Türkiye'nin ilk DNA bankasını oluşturmak için yasa taslağı hazırladı: Suçlulara ait DNA örnek deposu sayesinde, delilden sanığa ulaşılabilecek.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin ilk DNA bankasını oluşturabilmek için kolları sıvadı. Taslağa göre mahkeme kararıyla zanlılardan alınan DNA örneklerine ilişkin kodlar bilgisayar ortamına aktarılarak, olay yerlerinde bulunan DNA örnekleriyle karşılaştırılabilecek.
AB ile ortak proje
Emniyet Genel Müdürlüğü, uzun süredir oluşturmayı planladığı DNA veri bankasına, Avrupa Birliği'yle (AB) yürüttüğü işbirliği projeleri kapsamında ulaşma olanağı buldu. Emniyet, AB ile yürüttüğü Polisin Suçla Mücadelesinde Delilden Sanığa Ulaşma Projesi çerçevesinde DNA bankası oluşturmak için ilk adımı attı. Ancak mevcut yasalar polis, jandarma ya da Adli Tıp Kurumu'na DNA bankası kurma izni vermiyor. Emniyet, yasal engeli aşmak için bir taslak hazırladı. Taslak, Polis Vazife ve Salahiyetleri Yasası'na, polise DNA bankası kurma yetkisi veren bir madde eklenmesini öngörüyor. Taslak yasalaşırsa, Türkiye'nin ilk DNA bankası oluşturulacak.
Türkiye'nin ilk DNA bankası, 6 milyon 436 bin avroya (yaklaşık 11.3 milyon YTL) mal olacak ve AB tarafından finanse edilecek. Ancak, Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu, polise, gözaltına aldığı her zanlıdan DNA örneği alma yetkisi vermiyor. Bu nedenle banka oluşturulduğunda karakola düşen herkesten örnek alınması gibi bir durum söz konusu olmayacak.
Mahkeme kararı gerekli
Kriminal Polis Laboratuvarları Başkanlığı, arşivindeki DNA örneklerine ilişkin kodları bilgisa-yar ortamına aktaracak. Suçlula-rın olay yerinde bıraktıkları saç, sperm, idrar, kan, kıl, tükürük gibi biyolojik materyallerden elde edilen DNA kodları da aynı ortamda depolanacak. Mahkeme kararıyla zanlıdan alınan DNA örneğine ilişkin kodlar da yine bu veri tabanında saklanacak. Bir suç işlendiğinde olay yerinden elde edilen DNA'lara ilişkin kodlar, bankadakilerle karşılaştırılarak suçluların kimlikleri saptanmaya çalışılacak.
DNA bankası ABD ve AB ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7358067358060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.