Emniyet: Fehriye Erdal gözaltında

Emniyet Genel Müdürlüğü sözcüsü Er, DHKP-C operasyonlarında, 23'ü yurtdışında, 40'ı yurtiçinde olmak üze 63 kişinin yakalandığını belirtti.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Emniyet Genel Müdürlüğü sözcüsü Ramazan Er, DHKP-C terör örgütüne yönelik beş ülkede eş zamanlı gerçekleştirilen operasyonlarda, 23'ü yurtdışında, 40'ı yurtiçinde olmak üzere şu ana kadar 63 kişinin yakalandığını bildirdi.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nde haftalık bilgilendirme toplantısı yapan Er, polisin, terör örgütleri arasında ayrım yapmaksızın mücadelesini sürdürdüğünü belirterek, 2003 yılında dini motifli terör örgütlerine yönelik gerçekleştirilen 392 operasyonda 808 kişinin yakalandığını, bu kişilerden 334'ünün tutuklandığını, 474'ünün ise serbest kaldığını söyledi. Er, 1 Ocak 2004 ile 29 Mart 2004 arasında da dini motifli terör örgütlerine yönelik 69 operasyon gerçekleştirildiğini, bu operasyonlarda 143 kişinin yakalandığını bildirdi. Yakalanan kişilerden 43'ünün tutuklandığını ifade eden Er, yürütülen soruşturmalar kapsamında Bingöl, Van, Ankara, Antalya, Kocaeli, İstanbul, Hatay ve Mersin illerinde 171 kişinin yakalandığını kaydetti.
2004 Ocak ayından bugüne Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerdeki kamplarda eğitim aldıkları tespit edilen Hizbullah, İBDA-C, İslami Hareket Acz-i Mendi Hiz-büt Tahrir gibi örgütlere yönelik çalışmaların aralıksız sürdüğünü vurgulayan Er, bu kapsamda da 143 kişinin yakalandığını bildirdi.

DHKP-C OPERASYONU

Er, beş ülkede gerçekleştirilen DHKP-C ye yönelik eş zamanlı operasyonda örgütün lider kadrosuna ulaşılıp ulaşılmadığı yönündeki soru üzerine, şunları söyledi:
"Güvenlik işbirliği anlaşması çerçevesinde, bir yıldır Almanya, İtalya, Hollanda, Belçika polisi ile temas halindeyiz. Bu ülkelerin güvenlik güçleri ile değerlendirme toplantılarımız oldu. Hatta bu ülkelerin savcı ve hakimlerinden ülkemize gelerek bilgi alanlar oldu. Bu kapsamda şu ana kadar yurtdışında 23, ülkemizde 40 DHKP-C terör örgütü mensubu yakalanmıştır. Belçika makamlarının verdiği bilgiye göre, Fehriye Erdal gözaltında bulunuyor. Lider kadrosuyla ilgili şu anda tek tek isim vermem söz konusu değil, ancak gelişmelerle ilgili ilerleyen zamanlarda açıklama yapılacak."
Uzanlar'ın Ürdün'de olduğuna dair bir gazetede yayınlanan haberin hatırlatılması üzerine Ramazan Er, bu kişilerin yakalanması için Interpol'ün bülten çıkardığını hatırlatarak, "Ellerinde Ürdün pasaportları var, başka ülkelerin pasaportları var. Yakalanmaları için çalışmalar sürüyor" dedi.
"Ürdün'de mi bunlar?" sorusuna da Er, "Yanlış da diyemem, doğru da... Ancak Türkiye'de değiller" karşılığını verdi.