Emniyet: Fotoğraf Samsun'da çekildi

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Hrant Dink cinayeti tetikçisi Ogün Samast'ın Türk bayrağı ve Atatürk'ün sözlerinin önünde çekilen fotoğrafın kaynağının Samsun olduğunu söyledi.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, Hrant Dink cinayeti tetikçisi Ogün Samast'ın Türk bayrağı ve Atatürk'ün sözlerinin önünde çekilen fotoğrafın kaynağının Samsun olduğunu söyledi.
Çalışkan, haftalık bilgilendirme toplantısında söz konusun fotoğrafla ilgili Samsun Emniyet Müdürü Mustafa İlhan'la görüştüğünü belirterek 'konuyla ilgili açıklama yapacaklarını söylediler' dedi. Ogün Samast'ı yakalama operasyonuna katılan jandarma ve polis ayrı ayrı yaptıkları açıklamada zanlının fotoğrafını çekmedikleri açıklamasını yapmıştı.
Emniyet Sözcüsü Çalışkan, Dink suikastıyla ilgili sorular üzerine, polisin görevinin suç meydana gelmeden önlemek olduğunu belirtirken, "Maalesef bu olay olmuştur. Olduktan sonra da tüm imkânlar kullanılarak saldırgan yakalanmıştır" dedi. Çalışkan, bu cinayetin başka olaylarla bağlantısı olduğuna ilişkin ellerinde bilgi olmadığını söyledi. Suikastta Emniyet'in bir zafiyeti olup olmadığının sorulması üzerine ise Çalışkan, "Tüm bunlar değerlendiriliyor. Terörle mücadele yalnızca polisiye tedbirlerle yapılamaz. Bu mücadeleye tüm vatandaşların katkı vermesi gerekir" demekle yetindi.