Emniyet Genel Müdür Yardımcısı 'uyuşturucu'dan 10.5 saat ifade verdi

Uyuşturucu çetesinin lideriyle ilişkili olduğu öne sürülen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan dün savcıya 10.5 saat ifade verirken savcılık tutuklama istedi. Arslan: Gerçekler kasıtlı olarak çarpıtılıyor, haberler basına servis edildi

ANKARA / İSTANBUL - Son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunda ‘çete lideri’ olduğu iddiasıyla tutuklanan işadamı Habib Kanat’la ilişkisi olduğu öne sürülen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan dün İstanbul’da savcıya 10.5 saat ifade verirken savcı  hakkında tutuklama istedi. Arslan ve aynı iddialarda suçlandığı iki şube müdürü dün gece geç saatlerde mahkemeye sevk edildi.
Dün bazı gazetelerin manşetlerinde İstanbul’da 2 milyar lira değerinde uyuşturucunun ele geçirildiği büyük operasyonda tutuklanan işadamı Habib Kanat ile Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan’ın ilişkili olduğu hatta Arslan’ın uyuşturucu trafiğini yöneten isimlerden biri olduğuyla ilgili haberler vardı. Yenişafak gazetesi Arslan’ın isminin Ergenekon soruşturmasında da geçtiğini belirterek, “Eski bir polis memuru olan gizli tanığın ifadesine göre Kocaeli’nde tetikçi Osman Gürbüz’de ele geçirilen silahlar, dönemin Özel Harekât Daire Başkanı Korkut Eken’in devreye girmesiyle Arslan’a teslim edildi” denildi. Bu iddialarda adı geçen Arslan dün sabah ‘uyuşturucu’yla ilgili soruşturmanın yürütüldüğü İstanbul Adliyesi’ne giderek, savcıya ifade verdi. Bu arada İçişleri Bakanlığı da iddialarla ilgili olarak Emin Arslan ve iki şube müdürü polis hakkında inceleme başlattı. Arslan ise İstanbul’a gelmeden önce AA’ya hakkındaki iddialarla ilgili açıklamalar yaptı. 
Oğlumun ortaklığı: Gazetelerde yer alan iddialar asılsız. Oğlum ile Habib Kanat’ın kızı ortak bir şirket kurdu. Oğlum bu şirkete yüzde 20 ortak. Onlar parası, benim oğlum emeği karşılığı. Benim oğlum bilgisayarcıdır. Yurt dışından bilgisayar getireceklerdi, işlemedi. Benim oğlum maaşlı gibi çalıştı orada. Kazansalardı para alacaktı. Yarı yolda da anlaşamadı. Yedi-sekiz ay sonra ceketini aldı çıktı. Borçlarını ödeyebilmek için de arabasını sattı. 
Doçentle bir kere görüştüm: Bütün gazetelerde yazıyor, Hüseyin Rıza Işık (aynı uyuşturucu operasyonunda yakalanan bilirkişi Doç. Dr.) İstanbul Üniversitesi’nde bir doçentti. Akrabalarımdan biri de aynı üniversitede öğretim görevlisi. Onunla  bir defa görüştüm.
Gazetelere servis yapıldı: Dün (önceki) akşam bazı gazetelere servis yapıldı. Kasıtlı olarak kamuoyu oluşturulmaya çalışıldı. Dün (önceki gün) savcılık emniyete yazı yazıyor.  ‘Emin Arslan yarın saat 10’da burada olsun’ diye. İstanbul’dan gazeteciler beni anında arıyor. ‘Buraya geliyorsunuz’ diye. Sanki yazı  gazetelere yazılmış.
Kamuoyu oluşturuluyor: İddialarla ilgili gizlilik yasağı olmasına rağmen bütünün belirli parçaları kamuoyu oluşturmak için kasıtlı lanse ediliyor. Görev için yürütülen ilişkiler ustaca çarpıtılıyor. Bu konuda yardımcı olan kişiye ‘arkadaş sen yardımcı ol başına bir şey gelmez senin ele verdiğin adamlar seni öldüremez, devlet seni korur’ denilen yerler anında çevrildi ‘biz seni koruruz sen istediğin gibi mal sat’ denildi. Bu kadar çirkin. 40 yıllık meslek hayatımda böyle bir şerefsizlikle karşılaşmamıştım. Bu noktaya siyasi tavassutla değil, tırnaklarımla kazıyarak geldim.  Lütfen yalan yanlış bilgilerle ailemi hırpalamasınlar. 

Uzun sorgulama
Emin Arslan ile iki polis müdürünün savcılıktaki sorguları dün geç saatlerde tamamlandı. Üç müdür, yaklaşık 10.5 saat süren sorgulamanın ardından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildi.  (Radikal, aa)