Emniyet Genel Müdürü: Eleştiriler polis intiharlarını artırıyor

Emniyet Genel Müdürü: Eleştiriler polis intiharlarını artırıyor
Emniyet Genel Müdürü: Eleştiriler polis intiharlarını artırıyor
Yılın ilk 10 ayında 40 polisin intihar ettiğini Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, intihar vakalarını 'sosyal medyadaki eleştirilerin' artırdığını öne sürdü.

AFYONKARAHİSAR – Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, 2013 yılında 40 polisin intihar ettiğini söyledi. Türkiye ’deki polis intiharlarının Avrupa ve ABD’den daha düşük olduğunu vurgulayan Kılıçlar, sosyal medyadaki eleştirilerin vakaları artırdığını öne sürdü.

Emniyet Genel Müdürlüğü Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’nın düzenlediği 'Emniyet Teşkilatı Psikolojik Danışma ve Rehberlik' semineri, Afyonkarahisar’da İkbal Termal Otel’de düzenlendi. Seminerin açılışında konuşan Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar, polis teşkilatında yaşanan intihar olaylarını değerlendirdi. Hızlı şehirleşme ve ekonomik gelişmeler gibi nedenlerin insanın stresle yaşamasını kaçınılmaz hale getirdiğini kaydeden Kılıçlar, polisin fiziki ve ruhsal yıpranmasının yüksek olduğunu söyledi. 

Özellikle son yıllarda toplumda artış gösteren boşanma, intihar gibi psikolojik temelli sorunların yazılı ve görsel basında sürekli gündeme geldiğini vurgulayan Kılıçlar, bu tür yayınların polislik gibi zaman mefhumu gözetmeksizin çalışmayı gerektiren mesleklerde fiziki ve ruhsal yıpranma riskini yükselttiğini söyledi. Kılıçlar, personelin zaman zaman psikolojik olarak zorlandığını açıkça gördüklerini vurguladı.


AVRUPA VE ABD’DE DAHA FAZLA

Emniyet teşkilatının silahlı bir kolluk kuvveti olarak güvenlik hizmeti sunarken, yaşanan zorlukların personelin psikolojisini etkilediğini kaydeden Kılıçlar, Türkiye’deki polis intiharı sayısının Avrupa ülkeleri ve ABD’den daha az olduğunu söyledi. Emniyet teşkilatı olarak ihtiyaçlar doğrultusunda emniyet personeline önleyici ruh sağlığı hizmeti sunmak amacıyla rehberlik ve psikolojik danışma birimleri kurduklarını anlatan Kılıçlar, "Araştırmalara göre dünya genelindeki polis teşkilatlarında intihar oranlarına baktığınızda ABD’de yüz binde 18, Avusturya’da yüz binde 32, Almanya’da yüz binde 23. Türkiye’de ise bu oranın 2013 yılı itibariyle yüz binde 15 olduğu tespit edilmiştir" diye konuştu.


EN ÇOK İNTİHAR 2001 VE 2013’TE

Polis sayısı son 12 yılda 2 kat artmasına rağmen intihar oranlarının azaldığına değinen Kılıçlar, şunları kaydetti:

"2001 yılından rakamları ele alırsak, intiharlarda azalma var. 2001 yılında 41 personelimiz intihar etti. Bunun orantısal ifadesi yüz binde 23,76. Bu biraz yüksek bir oran. 2002 ve 2003 yıllarında intihar oranı yüz binde 12-13’lere düştü. 2005’te yüz binde 9’a düşmüş. Yılda ortalama 20-25 personelimiz intihar ediyor. 2013 yılına gelindiğinde bu sayı bizi de çok üzecek şekilde 40’a çıktı. 2013’te maalesef 40 personelimiz intihar etti. Geçen yıl 24, 2011’de 29 personelimiz intihar etti. 2013’te oransal olarak yüz binde 16 civarında. Bu yılı ve 2001 yılındaki yüksek oranı çıkartırsak aşağı yukarı bizim polis teşkilatının intihar oranı yüz binde 10 civarında. Diğer ülkelere baktığımızda düşük bir oran."


SOSYAL MEDYADAKİ ELEŞTİRİLER OLUMSUZ ETKİLİYOR

Sosyal medyadaki olumsuz yorum ve tartışmaların 2013’te polis intiharlarını artırmış olabileceğini savunan Kılıçlar, "İntihar sayısındaki artışla ilgili ne olduğuyla ilgili belirgin bir şey yok. Ülkemizde Allah’a şükür bir ekonomik kriz yok. Terörle ilgili çözüm süreciyle ilgili polis teşkilatı açısından iyi bir dönem yaşanıyor diyebiliriz. En azından biz bu sene hiç terör yüzünden şehit olmuş polisimizin cenazesine gitmedik. Kendi kanaatim, ’Bu yıl farklı olarak ne oldu derseniz’ sosyal medyada polisle ilgili hareketlilik arttı. Polis teşkilatında da sosyal medyaya ilginin arttığını düşünüyorum bu yıl. Özellikle intihar olayları sosyal medyada polisle ilgili kurulan forumlarda çok tartışıldı. Orada çok fazla yorum yapıldı. Bunu bilim adamlarımız tartışacak. Ama intihar sayılarını bu konunun olumsuz etkilediğini düşünüyorum" diye konuştu. (dha/ONUR BAYRAM)


  http://www.radikal.com.tr/1162835116283510

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Suçlu arıyorlarsa yukarıya baksınlar bence... - baylion

  Kamu denetçesi, müfettişler ve aklı başında bütün yerli yabancı kurumlar polisin orantısız güç kullandığını ifade ederken hala bir suçlu arıyorlarsa bence yukarıya bakmaları gerekir. İnsanlar haksızlık arşısında yorum yapmasın mı? Eleştiri yapmasın mı? Yapan illa suçlu mudur? Bencede, polis intiharları yaptırılan icraatlardan, kendilerini hem polis hem hakim hem cellat gibi görmelerinden kaynaklanıyor. Buna neden olan da haklı haksız ayırmadan, sanki kutsallarmış gibi yönetim tarafından sahip çıkılmasıdır. Üniformayla kral, üniformasızken memur olursan psikoloji bozulur tabi. desem, ne kadar haklı olabilirim. Bence bir genelleme yapmak, suçu birilerine atmak olayları kavrayamamaktan geçiyor. Haftalarca cadı avı yapıldı yabancı güçler faz lobisi bilmemne denildi ama sonuçta bunların gerçek olmadığı raporlarla kanıtlandı. Yaftalanan yaftalandığıyla kaldı. İnsanları etnik kimliğine, internet kullanıp kullanmadığına, ahlakına, dinine göre ayırırsanız insanlar sizi eleştirir. Kanada'da da eleştirir, Lübnan'da da eleştirir. Önemli olan sizin ne kadar özgürlükçü ve demokrasiyi benimsemiş olmanızdır. Bazısı intihar eder, bazısı aşırı gruplara katılır bazısı da başını önüne eğip ne istenirse yapar. İnsan maymundan gelmemiş bile olabilir ama üç maymunu uynamakta üstüne yoktur.

  Eyvah! - lolanli

  Demek çok yakında eleştiri yapanlar adam öldürmeden içeri alınacaklar. Eleştirin falanca polisin intiharına neden mi oldu; yaz kızım, ölüme sebebiyet vermeden 15 yıl ağır hapis! Sıkıyorsa eleştir!

  Sebep?? - Catheters1

  Tek bir sebebi vardir, O da bu ulkenin basinda ki Baskici baskan ve baskan kankalarinin(bakanlar) hali ve polisi birbirlerine, nerdeyse Dusman mis gibi gostertmeleridir. Bu da onlarin en buyuk hamlesidir ki, orta da cikan kaos da, istedikleri herseyi pek kimse farkinda olmadan sessiz sedasiz degistirmeleri ve deyim yerindeyse , Ahtapot gibi bir ulkenin 4 bir yanini ele gecirip,bir diktator(yeni adiyla "Modern yeni Peygamber" edasiyla ulkeyi ele gecirmesidir! Tek uzuntum ve korkum, ulkeyi yonetenlerin halk ile askeri birbirine dusurmesidir!! Ki ilk adimlarini coktan attilar bile,artik kosmaya basladilar!!!

  Akıl fikir - X120

  Daha birkaç gün önce teşkilatın üstündeki kem gözleri kurban keserek def etmeye çalışan emniyetin yetkilisi, polis intiharlarının asıl sorumlusunu bulmuş. Son derece rasyonel bir zeka, gerçekten tebrik ederim.

  Devlet terörü - anarpeace

  Devlet terörü 10 ayda kırk polisi infaz etti demek ki. Marjinal grupların 10 yılda infaz ettiklerinden çok daha fazla olsa gerek. Polislik gençlerin güç, iktidar, üniforma zaaflarını okşayan paralı askerlik ve onurlu olmadığı kadar da tehlikeli insan ve insanlık için.

  Teşhis yanlış. - Güçdengesi

  İntihar sebepleri aynı zamanda eleştiri sebebidir, dolayısıyla intiharla eleştiri düzeyinin paralel gitmesi çok normal.

  Bence Polis memuru delikanlı ca çıkıp konuşamıyor - tekavutgedikli

  Gerek iş gerek mevkii gerekse sosyal durum yüzünden gerçek duygularını söyleyemeyen polisler boşluğa düştükleri an intiharı seçiyorlar. Eeee kolay mı kızların kasıklarına postallarıyla vuran arkadaşları, 10 15 kişi bir olup bir eylemcinin üstünde tepinen arkadaşları öğretmenlerin eyleminde silahsız devlet memurunu gaz bombaları ile nefessiz bırakan yine kendi mensupları. Doğru yada yanlış demiyorum küçücük çocuğun kafasına dipçikle vuran karakola sığınmış kadını koruyamayan sokakta niye ters baktın diye vatandaşı vuran da kendi meslektaşı. Naaapsın memurum akşam eve giderken bakkalı kasabı mahallesi yüzüne bişey söyleyemesede himm işte polis yine diye bakıyor bu bakış öldürür insanı. Yazık zavallı polis memuru bağıramıyor ki amirlerin şifai sözlü emirlerini ispat edemiyoruzi siyasi mevki peşinde koşan büyüklerimiz 20 saat çalıştırıyor adam gibi kumanda veremiyor yerlerde uyutuyor o ortamda hangi biriniz modern ve anlayışlı bir şekilde gençlere müdahale edebilirsiniz diyemiyor. Sonuç dövdükleri işkence ettikleri öldürdükleri öbür dünyaya bırakmadan yakalarına yapışıyor.