Emniyet: Gözaltı süresi uzatılmalı

Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, gözaltı süresinin uzatılmasını istedi. Çalışkan, dün düzenlediği haftalık basın toplantısında, Britanya'da terörle mücadele kapsamında İngiliz polisinin gözaltı süresinin 28 güne çıkarıldığını söyledi.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan, gözaltı süresinin uzatılmasını istedi. Çalışkan, dün düzenlediği haftalık basın toplantısında, Britanya'da terörle mücadele kapsamında İngiliz polisinin gözaltı süresinin 28 güne çıkarıldığını söyledi. "Türk polisinin yetkileri yetersiz mi?" sorusu üzerine Çalışkan, polisin, suçu önlemede savcının emrine girdiğini, yetkisinin sadece yakalamaktan ibaret olduğunu, gözaltı süresine ilişkin talimatı da savcının verdiğini söyledi. Çalışkan, Türkiye'deki gözaltı süresinin 24 saat, bazı suçlar için de 48 saat olarak düzenlendiğini, bu bakımdan Britanya ya da diğer Avrupa ülkelerindeki uygulamadan farklı olduğunu dile getirdi. Çalışkan, "Gözaltı süresinin uzatılması polisin çalışmalarını daha rahatlatır" diye konuştu.
20 tane panzer alınacak
Çalışkan ayrıca, toplumsal olaylardaki artışlar nedeniyle Emniyet'in su püskürtücülü araçlara ihtiyacının arttığını söyledi. Emniyet'in sahip olduğu 120 su püskürtücü panzerin sayı olarak az olduğunu ve ömürlerini tamamlamak üzere olduklarını belirten Çalışkan, AB ülkelerinde kullanılan su püskürtücülü araçlardan alınmasının kararlaştırıldığını söyledi. Çalışkan, söz konusu araçlardan 2006'da 20 tane daha alınması için çalışmaların sürdüğünü dile getirdi. Toplumsal olaylarda insani güç kullanmadan toplulukları su püskürterek dağıtmayı amaçladıklarını ifade eden Çalışkan, "Mecbur kalmadıkça cop kullanmayacağız" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7676337676330

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.