Emniyet, ihbar ve muhbirliği yalanlamadı

Soruşturma genişliyor
Trabzon emniyetini soruşturan iki mülkiye müfettişine polis ve jandarma müfettişleri eklendi; Samsun'a da üç müfettiş gitti. Emniyet Genel Müdürlüğü sözcüsü Çalışkan, "Haberlerin bazıları gerçeği yansıtmıyor" derken, Tuncel'in muhbirliği ve suikasti ihbar ettiği bilgilerini yalanlamadı. Hayal'le birlikte tutuklu sayısı yedi oldu. İçişleri'nin valilere genelgesi: "Milli değerleri kullanan provokatörlere dikkat!"

ANKARA - Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ı azmettiren Yasin Hayal'i takip etmemekle suçlanan Trabzon polisi, "Gereğinden bile fazlasını yaptık" açıklamasını yaptı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nden üstdüzey bir yetkili, "İllegal takip ve tarassut (gözetleme) işlemi yürüttüğümüz bu kişilerle ilgili tüm bilgileri İstihbarat Daire Başkanlığı'na ilettik. Yasal dinlemenin uzatılması talebimiz, Pelitli jandarma bölgesinde olduğu için kabul edilmedi" dedi.
Mülkiye başmüfettişlerinin soruşturma yürüttüğü Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde sular durulmuyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı arasındaki "Gereğini yaptın, yapmadın" tartışması sürerken, Anka'ya konuşan Trabzon Emniyet'inden üst düzey bir yetkili, olayda 'sapla samanın karıştırıldığını' ileri sürdü.
'Gereğinden fazlasını yaptık'
McDonald's bombacısı Yasin Hayal'in takip edilmediği yönündeki iddiaları yalanlayan yetkili şöyle konuştu: "Hayal'in başıboş bırakıldığı doğru değil. Gereğinden bile fazlasını yaptık. Daha önce de illegal takip ve tarassut işlemi yürüttüğümüz bu kişilere ilişkin gelen tüm bilgileri İstihbarat Daire Başkanlığı'na ilettik. İstihbarat'la İstanbul sen sorumlusun ben sorumluyum tartışmasını yapıyor. Ama ceza yine bize kesiliyor. Bu çok saçma."
Yasin Hayal grubunun en son ağustos-eylül-ekim döneminde üç aylık mahkeme kararıyla dinlendiğine dikkati çeken yetkili şöyle devam etti: "23 Ekim 2006'da dinlemenin yenilenmesi için mahkeme kararı istedik. Ancak ne olduysa o anda oldu ve şahısların polis bölgesinde ikamet etmediği gerekçesiyle soruşturma ve dinleme talebimiz kabul edilmedi. Ama bu tarihe kadar yapılan görüşme trafiğinde herhangi bir eylem belirtisi gözükmüyordu."
Azmettirici olan Yasin Hayal ve grubuna yönelik çalışmalarda, bu kişilerin tamamının Jandarma bölgesi olan Pelitli'de ikamet ettiğinin gözden kaçırıldığını savunan istihbarat yetkilisi şöyle devam etti: "Bu arada biz haddimizi aşıp, İçişleri Bakanlığı'nın protokolle belirlediği 'Bağlı iki kurumdan her ikisi de görev ve sorumluluk bölgesinde çalışma yürütemez' emrine karşı çıkıp bu bölgeden istihbarat topladık. Hatta bir şekilde dinleme bile aldık. Yaptığımız çalışmaları da yetkili mercilere ilettik. Daha sonra jandarma haklı olarak 'Burada ne işiniz var' diye hesap sordu. Biz de mecburen takibi çektik. Bu arada konunun jandarmaya devrini üst makamlara da ilettik. Ancak uzun süren çalışmadan bir şey çıkmadığı gerekçesiyle kabul görmedi."