Emniyet istihbarat yarı yarıya daraltılacak

Emniyet istihbarat yarı yarıya daraltılacak
Emniyet istihbarat yarı yarıya daraltılacak
Emniyet istihbarattaki son değişikliklerin şube müdürü düzeyinde kalmadığı belirlendi. Bu değişikliklerle 6 bin olan istihbarat kadrosu 3 bin kişiye indirilecek.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Emniyet teşkilatında şark tayini atamalarında, rutin dışına çıkılarak aralarında İstanbul , Ankara , İzmir ’in de bulunduğu 23 şehrin istihbarat şube müdürlüğündeki değişimin perde arkasını Radikal araladı. Değişikliklerin şube müdürü düzeyinde olmadığı, müdür yardımcıları ve emniyet amirlerinin de başka görevlere atandığı ortaya çıktı. Emniyet teşkilatındaki 6 bin kişilik istihbarat kadrosu da 3 bin kişiye düşürülecek.
Kısa süre önce Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nda Ömer Altıparmak ve 13 müdürün görevden alınmasının ikinci aşaması olarak değerlendirilen değişimler sonrası geçen hafta kapsamlı bir yer değişikliği daha yapıldı. İstanbul İstihbarat Şubesi Müdürlüğü’ne Ahmet Arıbaş, Ankara’ya Cihangir Ulusoy, İzmir’e Kudret Dikmen, Adana’ya Reşat Dinçer, Antalya’ya Hakan Işılak, Bursa’ya İbrahim Karaköse ve Kayseri’ye Erdal Çetinkaya getirildi. Değişim sadece şube müdürü düzeyinde de sınırlı kalmadı. İstanbul İstihbarat Müdürlüğü’nde beş müdür yardımcısı, sekiz emniyet amiri ve başkomiser başka şubelere tayin edilerek, istihbarat kadrolarından çıkarıldı. Diğer illerde de benzer bir uygulama yapılarak müdür yardımcıları ve emniyet amirleri tasfiye edildi.

Kadro 3 bine düşürülecek

İstihbarat Şube’den alınan müdür ve emniyet amirleri polis okullarına, Kaçakçılık ve Organize Şube ve Güvenlik Şubesi gibi yerlerde görevlendirildi. Kritik görev değişikliklerinden sonra 6 bin kişi olan istihbarat kadrolarının düşürülmesi gündemde. Edinilen bilgilere göre; yeni süreçte İstihbarat Dairesi’nin personel sayısının 6 binden 3 bine düşürülmesi planlanıyor. Sayının düşürülmesinin ardından istihbarat dairesinin yetki ve sorumluluk alanının da daraltılacağı ifade ediliyor.

İstihbaratçılar dublör kullandı

Kahramanmaraş Emniyeti’ndeki terfi ve tayin töreninde personele rütbe takıldı, şilt verildi. ‘Teşekkür belgesi’ almaya hak kazanan 6 istihbaratçı içinse dublör kullanıldı. Polisler isimleri okunup sahneye davet edildi. Ancak onların yerine başka meslektaşları geldi. Emniyet Müdürü Metin Aşık “Arkadaşlarımız gizli görevlerini devam ettirirken, toplum huzurunda da isimleriyle birlikte onore etmiş olduk” dedi.