Emniyet Köksal'a emanet

Oğuz Kağan Köksal, İzmir Valisi'ydi.


Cargill'le tartışılmıştı

Valiler kararnamesi nihayet çıktı. İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal Emniyet Genel Müdürü oldu. Köksal, Cargill'le ilgili mahkeme kararlarına uymamakla suçlanmıştı. Dink suikasti sonrası görevden alınan Trabzon Valiliği'ne, Sakarya Valisi Nuri Okutan atandı.

ANKARA - Üç aydır boş olan Emniyet Genel Müdürlüğü görevine İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal atandı. Köksal, Bursa'da görev yaparken Cargill'le ilgili mahkeme kararlarını uygulamamakla suçlanmıştı. Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından Hüseyin Yavuzdemir'in görevden alınmasıyla boşalan Tarbzon Valiliği'neyse özellikle eğitim konusundaki başarılarıyla dikkat çeken Sakarya Valisi Nuri Okutan getirildi.
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, 11 Şubat'ta "Bu hafta içinde hazır olur" dediği kararname 23 gün sonra çıktı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 15 kişilik valiler kararnamesini dün onayladı. Kararnameyle Emniyet Genel Müdürlüğü'ne Köksal getirilirken, boşalan İzmir Valiliği'ne Adana Valisi Cahit Kıraç, Adana'ya Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış kaydırıldı.
İlk valilik görevine 1988'de başlayan ve sırasıyla Tekirdağ, Malatya, Denizli, Adana, Bursa ve İzmir'de valilik yapan 59 yaşındaki Köksal, Türkiye'nin en kıdemli valisi olarak biliniyor. Köksal, Bursa'da görevdeyken, Cargill'in 1998'de İznik Gölü yakınında kurduğu mısır işleme-nişasta fabrikası, Bursa'daki bazı sivil toplum örgütlerice yargıya götürülmüştü. Bursa 2. İdare Mahkemesi, Bursa Valiliği'nin firmaya yapı ruhsatı verilmesine ilişkin kararının yürütmesini durdurmuştu. Bu karar uygulanmayınca Ocak 1999'da ikinci bir yürütmeyi durdurma kararı alan mahkeme, Kasım 2004'te yapı ruhsatını iptal etmişti. Ancak bu karar da uygulanmamıştı. Köksal hakkında, 'mahkeme kararını uygulamadığı' gerekçesiyle adli soruşturma açılabilmesi için İçişleri Bakanlığı'ndan izin istenmiş, Bakan Abdülkadir Aksu, 7 Kasım 2005 tarihli yazısıyla soruşturmaya izin vermemişti. Danıştay, Köksal'ın yargılanmasına hükmetmiş, Yargıtay Başsavcılığı 3 Nisan 2006'da Köksal'dan savunma istemişti.
Başarılı vali Trabzon'a
Kararnameyle, Trabzon'aysa Sakarya Valisi Nuri Okutan atandı. Okutan'dan boşalan koltuğa ise merkez valisi Hüseyin Atak getirildi. Okutan görev yaptığı Siirt ve Sakarya'da 'eğitim patlaması' yaratmasıyla tanınıyor. 'Sizin gibi valileri her yerde görmek isteriz' başlığıyla Radikal'e manşet olan Okutan, okul öncesi okullaşma oranını Siirt'te yüzde 4'ten 64'e, Sakarya'da yüzde 8'den 54.5'e çıkarmıştı.
Kararnameyle ayrıca boş bulunan Afyonkarahisar Valiliği'ne Batman Valisi Haluk İmga, Batman'aysa Merkez Valisi Recep Kızılcık tayin edildi. Van Valisi Mehmet Niyazi Tanılır Kahramanmaraş'a kaydırıldı. Van'aysa Sivil Savunma Genel Müdür Yardımcısı Özdemir Çatacak vali olarak atandı. Konya Valisi Arif Atilla Osmançelebioğlu merkeze çekildi. Kütahya Valisi Osman Aydın Konya'ya, Giresun Valisi Şükrü Kocatepe Kütahya'ya, Başbakanlık'ta görev yapan merkez valisi Mustafa Taşkesen Giresun'a vali oldu. Boş bulunan Çorum Valiliği'ne ise İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Mustafa Toprak getirildi.
Bu arada, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu kararnameyle ilgili gazetecilerle sohbet ederken, Sezer'in bir tasarrufunu da açıkladı. Sezer'e esprili bir dille sitem eden Aksu, "Cumhurbaşkanı memleketine torpil yaptı. Batman Valisi Haluk İmga'yı Adana'ya atayacaktık. Çok cevval bir çocuktu. Onu kendi memleketi Afyon'a çekti" dedi.