Emniyet: Ladin Türkiye'ye gelmedi

Emniyet Genel Müdürlük Sözcüsü Arslan, bin Ladin'in Türkiye'ye giriş yaptığına dair emniyet kayıtlarında herhangi bir bilginin bulunmadığını açıkladı.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürlük Sözcüsü Feyzullah Arslan, Usame bin Ladin'in Türkiye'ye giriş yaptığına dair emniyet kayıtlarında herhangi bir bilginin yer almadığını belirterek, Ladin'in 178 interpol ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de arandığını söyledi.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nce basının doğru bilgi alması, polis-halk ilişkisinin geliştirilmesi amacıyla oluşturulan Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcülüğü'ne atanan Arslan, ilk basın toplantısını
yaptı. Arslan, ABD'de meydana gelen terörist saldırıları gerçekleştirdiği iddia edilen Usame bin Ladin'in Türkiye'ye giriş yaptığına dair iddiaları hatırlatan bir gazeteciye şu karşılığı verdi:
"Emniyet kayıtlarına göre, Ladin'in Türkiye'ye giriş kaydı yok. Sadece uçak isminin Ladin'e benzerliği söz konusu. Bin Ladin isimli ABD mahreçli, ABD havayollarına kayıtlı bir uçağın geldiği söyleniyor. Bu da açıklandı zaten."
Bin Ladin'in 178 interpol ülkesinde arandığını, Türkiye'nin de bu kapsamda olduğunu vurgulayan Arslan, ABD'deki eylemlere katıldığı açıklanan 19 kişi ile ilgili Türkiye'de şu ana kadar herhangi bir saptamanın olmadığını kaydetti.
ABD'deki terör olaylarından sonra, Avrupa'da bulunan Dursun Karataş gibi örgüt liderlerinin Türkiye'ye iadesi konusunda bir girişimin olup olmadığının sorulması üzerine de Arslan, bu girişimlerin daima yapıldığını, İnterpol toplantısında da konunun yeniden gündeme getirileceğini söyledi.