Emniyet Müdürü Selami Altınok: Savcı Kiraz ağır yaralı

Emniyet Müdürü Selami Altınok: Savcı Kiraz ağır yaralı
Emniyet Müdürü Selami Altınok: Savcı Kiraz ağır yaralı
İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok rehine eylemi ile ilgili açıklama yaptı. Altınok eylemcilerden ikisinin öldürüldüğünü ve Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ağır yaralı olarak kurtarıldığını açıkladı.

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, savcının odasından silah sesleri gelmesi üzerine operasyon düzenlendiğini, iki örgüt üyesinin çatışmada hayatını kaybettiğini, savcı Kiraz'ın ise ağır yaralı olarak kurtarıldığını söyledi.

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok operasyonun ardından açıklama yaptı. Altınok açıklamasında şunları söyledi:

"2 terörist adliyemize girerek savcımız Mehmet Selim'in odasına girmişler ve rehin almışlardır. 6 saat boyunca gerek emniyet teşkilatı, gerekse başsavcılık iletişim kanallarını açık bırakmak suretiyle yapılması lazım gelen bütün görüşmeleri yapmış, bu arada İstanbul Barosu Başkanımız Ümit Kocasakal da bu iletişim kanallarının kurulmasında adliye ve emniyet teşkilatımıza yardımcı olmuştur. 6 saat boyunca sabırla, metanetle ve bütün güvenlik önlemlerini almak şartıyla yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda, maalesef teröristler telefonla iletişim kurulduğu bir anda, rehin almış oldukları Savcımızın odasından silah seslerinin gelmesi üzerine, emniyet birimlerimiz, güvenlik kuvvetlerimiz odaya operasyon yapmışlardır. Bütün iletişim kanallarını kullanmamıza rağmen, odadan silah seslerinin gelmesi sonucunda yapılmış olan operasyonda savcımız Mehmet Selim Bey ağır yaralı olarak şu anda Florence Nightingale Hastanesi'ndedir. Operasyon sonucu 2 terörist de ölü olarak ele geçirilmiştir. Bütün iletişim kanallarını kullanmamıza rağmen, hiçkimsenin canının yanmaması için bütün mücadele verilmesine rağmen, terörist gruplar bu emniyet ve adli teşkilatın iyi niyetlerine rağmen, olumlu bir netice alınmamış ve savcımıza silahla müdahalede bulunmuşlardır. Biz de güvenlik birimlerimiz olarak operasyonu gerçekleştirdik. Savcımız şu anda almeliyatta. Acil şifalar diliyorum. Eylemci teröristlerin de şu anda yukarıda gerekli adli boyutuyla çalışmalar yapılmaktadır. Savccımıza acil şifalar diliyorum, adalet teşkilatımıza geçmiş olsun diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile hiçkimsenin baş edemeyeceğini özellikle belirtmek istiyorum. Devletin savcısına, devletin görevlilerine nerede bir el kalkarsa, güvenlik birimlerimiz mutlaka o eli kıracaklardır."

"BU OLAYDAN GEREKLİ DERSLER ÇIKARILACAKTIR"

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Orhan Kapıcı da şöyle konuştu:

"Bir değerli meslektaşımız sadece ve sadece vazifesini yapmaktayken, 2 silahlı terör örgütü mensubu tarafından odasına kilitlenerek ve kafasına silah dayanarak bir eyleme maruz kaldı. Tabii sayın Valimin de izah ettiği üzere, yaşadığımız bu yaklaşık 8-9 saatlik süre içinde biz hep iyi niyetle, iletişim kanallarını açık tutarak, karşılıklı düşünceleri alarak, kimsenin bir kılına zarar gelmeden bu eylemin bitirilmesini bekledik. Hep iyi niyetle yaklaşıldı. Sayın Ümit Kocasakal'ın gayretleriyle eylemin sonlandırılması istendi. Fakat, yine iletişim devam etmekteyken, savcımızın odasının içinden silah seslerinin gelmesi üzerine güvenlik güçlerimiz haklı olarak bir müdahalede bulundu. Çok sayın Savcımız ağır yaralı olarak şu an hastanede. Kendisine yüce Allah'tan sağlık diliyoruz. Ve 2 terörist  de kullandıkları silahlarla birlikte ölü ele geçirildi. Biz yargı ve adalet camiası olarak, bu olaydan gerekli dersler çıkarılacaktır. Bununla ilgili yasal iylemler neyse, hukuk sınırları içinde kalmak kaydıyla, terörle mücadele devletimizin tüm birimleri tarafından yürütülecektir. Ben şu an çok duyguluyum. Değerli bir mesketaşımız şu an hastanede. Allah'tan ona can sağlığı diliyorum. İnşallah ailesine, hayatına, tekrar mesleğine kavuşur."