Emniyet, muhbiri Başsavcı'ya da bildirmedi

İstanbul polisinin, Hrant Dink cinayeti soruşturmasında tutuklanan ve polis muhbiri olduğu ortaya çıkan Erhan Tuncel'in, Yasin Hayal'in Dink'i öldürteceğine ilişkin ihbarıyla ilgili gereğini yapmadığı..
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - İstanbul polisinin, Hrant Dink cinayeti soruşturmasında tutuklanan ve polis muhbiri olduğu ortaya çıkan Erhan Tuncel'in, Yasin Hayal'in Dink'i öldürteceğine ilişkin ihbarıyla ilgili gereğini yapmadığı gibi, 'muhbir abi' bilgisini cinayeti soruşturan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na da bildirmediği belirlendi. Başsavcılık, muhbir Tuncel'in cinayeti aylar öncesinden ihbar ettiği bilgisini zanlılar tutuklandıktan günler sonra gazete haberlerinden öğrendi.
Emniyet'in, muhbir skandalının üç gündür gazetelerde işlenmesinden sonra dahi -dün itibarıyla- bu önemli ayrıntıyı soruşturmadan birinci derecede sorumlu başsavcılıkla paylaşmayıp saklaması da soru işaretleri yarattı. Hukukçular, Emniyet'in cinayetten sonra konuyla ilgili tüm belgeleri, belge olmasa dahi ufak bilgi kırıntılarını dahi savcılıkla paylaşmasının zorunluluk olduğuna dikkati çekti.
Tuncel'in polis muhbiri sıfatıyla cinayeti ihbar ettiğine ilişkin bilgiyi, haberlerde gören başsavcılığın, gelişmeleri izlediği, özellikle de saklanan bu bilgiye ilk ulaşan İçişleri müfettişlerinin hazırlayacağı raporu bekleyeceği, buna göre de bir tutum takınacağı belirtildi. Başsavcılığın muhbir bilgisiyle ilgili henüz Emniyet'ten bilgi-belge istemediği, polisin bu bilgiyi kendileriyle paylaşacağı beklentisini de koruduğu öğrenildi.
İhmale ayrı soruşturma
'Bu aşamada yürütülen soruşturmanın bütünlüğünü bozacak ağırlıkta' görmediği için ihmal iddialarını not edip, asıl cinayetin ardında varsa başka isimlere ulaşmaya yoğunlaşan başsavcılık, ilerleyen aşamalarda ihmali olanlara soruşturma açabilecek. Başsavcılık, mahkemede susma hakkını kullanan Tuncel başta olmak üzere tutuklu zanlıları yeniden sorgulayabilir.
Madde değişebilir
Tetikçi Samast, azmettirici Hayal ve 'abileri' Tuncel, 'kasten adam öldürmek ve çete' suçundan tutuklanırken, suçları örgütlü terör suçu kapsamında görülmemişti. Başsavcılığın sürdürdüğü soruşturmanın seyrine göre iddianamede veya mütalaa aşamasında basit çete yerine silahlı terör suçundan cezalandırma isteyebileceği bildirildi.
Başsavcılığın, Hrant Dink'i 2004'te makamına çağıran ve yanında iki kişi bulunduğu halde uyaran dönemin İstanbul vali yardımcısıyla ilgili henüz bir incelemesinin olmadığı öğrenildi.