@ismailsaymaz

Emniyet: O listeyi kaldırın Mehmet Tursun: Kaldırmam

Emniyet: O listeyi kaldırın Mehmet Tursun: Kaldırmam
Emniyet: O listeyi kaldırın Mehmet Tursun: Kaldırmam
Emniyet, polis şiddeti sonucunda ölenlerin isimlerinin olduğu liste için 'tekzip' yolladı. Tekzipi yayınlayan Mehmet Tursun, ölenlerin isimlerini yayınlama konusunda geri adım atmadı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İzmir ’de, polisin açtığı ateş sonucunda ölen oğlu Baran Tursun adına kurduğu vakfın internet sitesinde, 2007 yılından bu yana polis şiddeti sonucunda ölenlerin isimlerini içeren liste, Emniyet Genel Müdürlüğü’nü (EGM) rahatsız etti. EGM, hakkında hiçbir resmi yalanlama olmamış haberlerden yola çıkılarak hazırlanan listenin kaldırılıp kendi tekzibinin yayınlanmasını istedi. Oğlunun ölümünden sonra hem kendisi hem de ailesi polislerle mahkemelik olan Tursun, listeyi kaldırmaya reddetti. Tursun, “Korkutulmak ve sindirilmek istendiğini” söylüyor. 

İzmir’de, 2007’de “dur ihtarına” uymadığı iddiasıyla polisin açtığı ateş sonucunda ölen Baran Tursun’un babası Mehmet Tursun, polis şiddeti mağdurlarıyla dayanışma için oğlunun adına bir vakıf kurdu. Kendisi de Baran Tursun İnsani Yardım Vakfı’nın başkanlığını yürüten Mehmet Tursun, vakfın “www.baransav.com” adlı internet sitesi üzerinden, Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nun (PVSK) değiştirildiği 2007 yılından sonra, polisin karıştığı öldürme vakalarını liste halinde yayınladı. Yaklaşık 130 kişinin öldürüldüğünü bildiren bu liste, Emniyet Genel Müdürlüğü’nü (EGM) rahatsız etti.

EGM Hukuk Müşaviri Hakan Özdöl tarafından geçen 19 Şubat’ta vakfa gönderilen ‘tekzip’te; “Vakfınızın internet sitesinde ‘Polis Dosyası’ başlığı altında ‘Polisin sorumlu olduğu ölüm olayları’ linki incelenmiş; yayınlanan listede yanlış ve yoruma dayalı bilgilere yer verildiği anlaşılmıştır” denildi. Özdöl, listenin kaldırılmasını, bunun yerine kendi tekzibinin bir hafta süreyle sitenin ana sayfasında yayınlanmasını istedi. Tekzipte;  “Listede yedi kişinin mükerrer yer aldığı, üç olayda polisin görev yapmadığı, 37 kişinin farklı nedenlerle hayatlarını kaybettikleri, diğer olaylarla ilgili verilen birçok bilginin de somut bilgi-belge yerine yoruma dayalı olduğu görülmüştür” ifadesi kullanıldı. Polis kaynaklı ölümlere ilişkin ise yalnızca “ Suç teşkil eden fiilleri işleyenler hakkında ise gerekli yasal prosedür işletilmektedir” denildi.

Listeyi kaldırmıyor

Mehmet Tursun’un bu yazıya yanıtı gecikmedi. Tursun, 26 Şubat’ta EGM’ye yolladığı yazıda tekzibin sitede yayınlandığını fakat listeyi kesinlikle kaldırmayacağını ifade etti. Tursun, “Listede yer alan ölüm olayları alıntılanmış haberlerden olup bu yayın organları hakkında işlem yapılmamıştır. Ayrıca bu haberlerin doğru olmadığına dair bir tekzip yayınlanmamıştır. Suç unsuru oluşturmayan haberleri derleyip listelemek yasalara aykırı olmadığından bu talebiniz tarafımızca uygun görülmemiştir” dedi. Tursun, Radikal’e yaptığı açıklamasında da, EGM’nin kendisini ve ailesini sindirmek için böyle bir girişimde bulunduğunu savunarak, “Peşimizi bırakacaklarını sanmıyorum. Dava da açacaklardır. Biz artık İçişleri Bakanlığı’ndan gelen tebligatı almaktan bile korkar hale geldik. Korkutmak ve sindirmek için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/112369111236916

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SUÇ ÜSTÜNE SUÇ... - Rıza

  Şimdi de açık açık, çekinmeden, polis şiddeti ile öldürülen insanlarımızın resimlerinden rahatsız olduklarını bildirebiliyor emniyetin en üst makamları. Şimdi polislerin en üstü ve emir aldıkları emniyet kurumu bunu yaparsa, karakollardaki polisler neler yapmaz. Artık yok bizim polisimiz şöyledir, böyledir falan filan gibi ayakları yere oturmayan tespitlerden kurtulmanın ve insanlarımızı karakollarda, sokaklarda hayvan öldürür gibi öldüren polisleri teşhir etme zamanıdır. Halkın vergileriyle halka hizmet etmesi gereken bu kurumun ciddi ciddi tekrar düzenlenmesi lazımdır. Şu resimleri yaınlamayın diyen o polis yöneticisi derhal açığa alınıp soruşturmaya tabi tutulmalıdır. Bir ülkede demokrasi olduğundan bahsediliyorsa hemen bu işe el atılmalıdır...

  öldüren polis... - lastikordek

  liseden mezun olmuş, üniversiteye girecek kadar kapasitesi olmayan, polis okullarında nasıl eğitildikleri meçhul, iktidar muhafızlarının bu ülkede işlediği cinayetleri yazmaya kalksak ömrümüz yetmez. baba olanlar bilir. binbir zahmetle yetiştirdiğin evladın ne idüğü belirsiz bir polis tafaından soğukkanlı bir şekilde öldürülür, ama sistem öldüreni değil öleni cezalandırır. bizim devlet politikamız böyledir. roboskide ölenler zaten kaçakçıydı, gözaltında kaybedilenler zaten komünistti derken kamu vicdanında yara açmayacağını düşündükleri bahaneler uydururlar. halbuki polise ceza verebilseler, bu cinayetlerin sonu gelirdi. ölen vatandaş öldüren polis, azmettiren emniyet. bu işler böyledir bu memlekette.

  Hassasiyet - gokkurt

  Emniyet bu konuda gösterdiği hassasiyet ve atikliği kadınlarımızı hedef alan şiddet ve vahşeti engellemek için gösterse bir adım ileri gideriz insanlıkta.

  Garip - sidar418

  Nasıl bir ülkede yaşıyoruz ya. öldüren polis ölen vatandaş. acısı olan vatandaş, yetkililerin umursamadığı ve elini kolunu sallayarak hiçbir şey olmamış gibi gezen ise vatandaşı öldüren polis. yetkililerin polisi cezalandırmadığı yetmezmiş gibi daha bir de mağdurlarla dalga geçer gibi hakkını arayan vatandaşa o isimleri kaldırın diyorlar. bu bir yerde boşuna bizimle uğraşıyorsunuz demek gibi bir şey...

  Helal olsun sana - Desimator

  Senin gibi bir babayı takdir ediyorum.keşke bu ülkede herkes senin gibi yürekli olabilse.

  Emniyet niye hukuki yola başvurmuyor? - mhkavas

  Başvuramıyor çünkü haksız.hem yarası var gocunuyor hem de gözdağı veriyor.O liste haberlerden derlenmiş,emniyet onları tekzip etmiş mi?Etmemiş.Yalanlamış mı?Doğru is neyini yalanlayacak?O zaman niye rahatsızlık duyuyor?Çünkü doğru ve adalet de bu konuda emniyete destek veriyor.Emniyetin işlediği cinayetler ya cezasız kalıyor ya da ceza verilmiş gibi yapılıyor.