@ismailsaymaz

Emniyet: O listeyi kaldırın Mehmet Tursun: Kaldırmam

Emniyet: O listeyi kaldırın Mehmet Tursun: Kaldırmam
Emniyet: O listeyi kaldırın Mehmet Tursun: Kaldırmam
Emniyet, polis şiddeti sonucunda ölenlerin isimlerinin olduğu liste için 'tekzip' yolladı. Tekzipi yayınlayan Mehmet Tursun, ölenlerin isimlerini yayınlama konusunda geri adım atmadı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İzmir ’de, polisin açtığı ateş sonucunda ölen oğlu Baran Tursun adına kurduğu vakfın internet sitesinde, 2007 yılından bu yana polis şiddeti sonucunda ölenlerin isimlerini içeren liste, Emniyet Genel Müdürlüğü’nü (EGM) rahatsız etti. EGM, hakkında hiçbir resmi yalanlama olmamış haberlerden yola çıkılarak hazırlanan listenin kaldırılıp kendi tekzibinin yayınlanmasını istedi. Oğlunun ölümünden sonra hem kendisi hem de ailesi polislerle mahkemelik olan Tursun, listeyi kaldırmaya reddetti. Tursun, “Korkutulmak ve sindirilmek istendiğini” söylüyor. 

İzmir’de, 2007’de “dur ihtarına” uymadığı iddiasıyla polisin açtığı ateş sonucunda ölen Baran Tursun’un babası Mehmet Tursun, polis şiddeti mağdurlarıyla dayanışma için oğlunun adına bir vakıf kurdu. Kendisi de Baran Tursun İnsani Yardım Vakfı’nın başkanlığını yürüten Mehmet Tursun, vakfın “www.baransav.com” adlı internet sitesi üzerinden, Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nun (PVSK) değiştirildiği 2007 yılından sonra, polisin karıştığı öldürme vakalarını liste halinde yayınladı. Yaklaşık 130 kişinin öldürüldüğünü bildiren bu liste, Emniyet Genel Müdürlüğü’nü (EGM) rahatsız etti.

EGM Hukuk Müşaviri Hakan Özdöl tarafından geçen 19 Şubat’ta vakfa gönderilen ‘tekzip’te; “Vakfınızın internet sitesinde ‘Polis Dosyası’ başlığı altında ‘Polisin sorumlu olduğu ölüm olayları’ linki incelenmiş; yayınlanan listede yanlış ve yoruma dayalı bilgilere yer verildiği anlaşılmıştır” denildi. Özdöl, listenin kaldırılmasını, bunun yerine kendi tekzibinin bir hafta süreyle sitenin ana sayfasında yayınlanmasını istedi. Tekzipte;  “Listede yedi kişinin mükerrer yer aldığı, üç olayda polisin görev yapmadığı, 37 kişinin farklı nedenlerle hayatlarını kaybettikleri, diğer olaylarla ilgili verilen birçok bilginin de somut bilgi-belge yerine yoruma dayalı olduğu görülmüştür” ifadesi kullanıldı. Polis kaynaklı ölümlere ilişkin ise yalnızca “ Suç teşkil eden fiilleri işleyenler hakkında ise gerekli yasal prosedür işletilmektedir” denildi.

Listeyi kaldırmıyor

Mehmet Tursun’un bu yazıya yanıtı gecikmedi. Tursun, 26 Şubat’ta EGM’ye yolladığı yazıda tekzibin sitede yayınlandığını fakat listeyi kesinlikle kaldırmayacağını ifade etti. Tursun, “Listede yer alan ölüm olayları alıntılanmış haberlerden olup bu yayın organları hakkında işlem yapılmamıştır. Ayrıca bu haberlerin doğru olmadığına dair bir tekzip yayınlanmamıştır. Suç unsuru oluşturmayan haberleri derleyip listelemek yasalara aykırı olmadığından bu talebiniz tarafımızca uygun görülmemiştir” dedi. Tursun, Radikal’e yaptığı açıklamasında da, EGM’nin kendisini ve ailesini sindirmek için böyle bir girişimde bulunduğunu savunarak, “Peşimizi bırakacaklarını sanmıyorum. Dava da açacaklardır. Biz artık İçişleri Bakanlığı’ndan gelen tebligatı almaktan bile korkar hale geldik. Korkutmak ve sindirmek için ellerinden geleni yapıyorlar” dedi.