Emniyet önünde polis-öğrenci arbedesi

Emniyet önünde polis-öğrenci arbedesi
Emniyet önünde polis-öğrenci arbedesi
İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde bir grup üniversiteli öğrenci ile polis arasında basın açıklamasının yapılacağı yer yüzünden arbede yaşandı. Polisler kız öğrencilere tekme tokat müdahale etti
Öğrenci Kolektifi üyesi 50 üniversiteli öğrencisi saat 14.00 sıralarında Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü binası önünde bir araya geldi. Öğrenciler, “Söylet söylüyor, Çapkın arıyor”, “Alo Alo bizi aramışsınız. Buyurun geldik buradayız”, “Hukuksuzluğunuza alet olmayacağız. Polis defol, üniversiteler bizimdir”, “Parasız eğitim istemek suçsa hepimiz suçluyuz” ve “Söylet şimdi de casusluğa mı başladın” yazılı pankart açtı.
Yol üzerinde basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis izin vermek istemedi.Ancak öğrenciler bu uyarıyı dikkate almayarak, açıklamaya devam etti. Bunun üzerine hazır bekletilen Çevik Kuvvet ekipleri grubu çembere alıp kaldırıma çıkarmaya çalıştı. Öğrenciler ile polis arasında arbede çıktı. Öğrenciler kaldırıma çıkmamak için direndi. Arbedede bazı öğrencilere polisin sert müdahalesi kameralara yansıdı. Bir emniyet müdürünün öğrencilere yumruk attığı görüldü. Bazı polis memurlarının da kız öğrencilere tokat ve tekme attığı görüldü. Polisin müdahalesi sırasında bazı öğrenciler de polise vurdu. Bazıları da ellerindeki sopalarla polise vurmaya çalıştı.Arbedenin arasında kalan ve zor anlar yaşayan bazı kız öğrenciler çığlıklar attı. Yaklaşan 10 dakika süren arbedenin ardından grup kaldırıma çıkarak açıklama yaptı. 10 dakika süren arbedenin ardından öğrenciler kaldırım üzerinde çıktı ve şu açıklamayı yaptı:
“Bizler 'Kurtlar Kampüsü'nden geliyoruz. Bazıları okuduğumuz yeri, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü de diye bilir. İki haftadır evimiz polis tarafından aranıyor. Ailelerimize 'Çocuklarınız suça karışan insanlarla geziyor. Elimizde fotoğrafları var. Gelin konuşalım' deniyor. Telefonda açık adres vermişler. Biz de adresi takip ettik doğruca buraya çıkıyor. Evet geldik. Ama sorunlarımızla geldik. Aile dostluğuna soyunan polisler, bizi neden arıyor onu merak ettik de geldik. Soruyoruz polis, ev adreslerimizi, telefon numaralarımızı kim neden vermiştir? Ve tabii ki işlediğimiz suç nedir? Biz işlediğimiz suçu çok iyi biliyoruz. Bunu bizi arayan çiçeği burnunda İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın polis memuru Mehmet de biliyor. Ne de olsa okul idaresi de polis teşkilatı da AKP'nin adamı değil mi? AKP önce telefonları dinliyor şimdi de demokratik hakkını kullanan öğrencileri 'suça karıştı' diye ailelerine şikayet ediyor. Bizler, harç soygununa karşı mücadele veren, paralı ve gerici eğitime karşı bilimsellikten ve eşitlikten yana olan öğrencileriz. Polisin bir daha da kimsenin evini aramasına izin vermiyoruz.”
Öğrenciler, ilgili kurum ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyleyerek eylemi bitirdi. Grup, “Bizler çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız ya siz?” diye slogan atarak ayrıldı.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ'NDE ÖĞRENCİLER GÜVENLİKÇİLERLE KAVGA ETTİ

Kocaeli Üniversitesi'nde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ‘Küresel Kriz ve Türkiye’ konulu konferansını izlemek için salona alınmayan yaklaşık 200 öğrenci olay çıkardı. Öğrencilerle özel güvenlikçiler arasında çıkan kavgaya jandarma da müdahale etti. Jandarmanın biber gazı kullandığı olaylar yarım saat sürdü.
Kocaeli Üniversitesi'nin Umuttepe Kampusu'ndaki Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı konferans öncesi birçok öğrenci salona girdi. Ancak 200 kadar öğrenciyi, özel güvenlikçiler içeriye almak istemedi. Güvenlikçilerin ‘protestoda bulunabilirler’ düşüncesiyle içeri almadığı öğrenciler, bu duruma tepki göstererek ana kapıdan içeriye girerek özel güvenlikçileri tartaklayıp onları dışarı attı.
Özel güvenlikçiler ve üniversite yönetiminin yardım istemesi üzerine bu kez salona jandarma geldi. Öğrenciler uyarılara rağmen dışarıya çıkmak istemeyince jandarmalar bu kez onlara biber gazıyla müdehale etti. Yaklaşık yarım saat süren kargaşanın ardından bu öğrenciler salona girdi.
Rifat Hisarcıklıoğlu ise olaylardan 40 dakika kadar sonra kampusa gelerek salona girdi. Bu öğrenciler, Hisarcıklıoğlu salona girince ‘Sermaye defol üniversiteler bizimdir’ sloganı attı.