Emniyet şarbona hazır

Ankara Emniyet Müdürlüğü, başkentte ortaya çıkan üç kuşkulu zarf üzerine 'şarbon alarmına' geçti.

ANKARA - Ankara Emniyet Müdürlüğü, başkentte ortaya çıkan üç kuşkulu zarf üzerine 'şarbon alarmına' geçti. Bir genelge yayımlayan Emniyet Müdürü Hasan Yücesan, kuşkulu zarf ve paketlere çıplak elle dokunulmaması, açılmadan bir poşete konulması talimatını verdi.
Yücesan, genelgede ABD'deki saldırıların ardından terörün yeni bir boyut kazandığı ifade ederek biyolojik silahlarla gerçekleştirilebilecek olası eylemlere yönelik önlem alınmasını istedi.
Genelgede ayrıca olayın meydana geldiği yerin hemen boşaltılması, kapalı alanda yaşanacak olaylarda kapı ve pencerelerin hemen kapatılması gerektiği belirtildi. Olaya müdahale eden ekiplerden müdahalenin ardından el ve vücutlarını yıkayarak steril hale getirmeleri istenen genelgede biyoterör kuşkusu uyandıran olayların anında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bildirilmesi talimatı da verildi.
Turizm Bakanlığı'nda panik yaratan mektubun içindeki toz maddenin ise ilk sonuçları alındı. Yetkililer zarftaki maddenin büyük bir ihtimalle tebeşir tozu olduğunu belirterek asıl sonucun kimyasal testler sonunda elde edilebileceğini söyledi.
Gökalp: Tehlike yok
Ankara Ticaret Borsası İş Merkezi'nin temel atma törenine katılan Gökalp, gazetecilerin şarbon hastalığıyla ilgili sorularını yanıtladı. "Türkiye'de şarbon tehlikesinden söz ediliyor. Bazı olaylar yaşanıyor. Bakanlığınızın aldığı bir önlem var mı?" sorusuna Gökalp, "Türkiye'de şarbon yoktur. Şarbon tehlikesi de yoktur" yanıtını verdi. Bir gazetecinin, "Böyle bir şey gündeme gelirse..." şeklindeki sözleri üzerine de Gökalp, "Olmayan şeyin varsayımları üzerine cevap verecek değilim. O dediğiniz hastağın olduğuna inanmıyorum" dedi.
Öte yandan İzmir'de dört ayrı yere gönderilen şüpheli mektup ve paketlere temas eden 12'si polis 27 kişiye önlem olarak tedavi uygulanacak.