Emniyet: Savcıyı vuran kurşunlar aynı silahtan

Emniyet: Savcıyı vuran kurşunlar aynı silahtan
Emniyet: Savcıyı vuran kurşunlar aynı silahtan
Emniyet Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın ölümüne neden olan mermilerin DHKC'lilerin silahından çıktığı açıkladı.

RADİKAL - Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edildiği saldırıda Kiraz'ın ölümüne neden olan mermilerin DHKC'lilerin silahından çıktığı açıklandı. Hürriyet gazetesinden Toygun Atilla'nın Emniyet kaynaklarına dayandırdığı habere göre, yapılan inceleme sonunda 7.65 mm çapındaki kurşunların Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol'un kullandığı 'Fransız onlusu' olarak tabir edilen silahtan çıktığı belirlendi.


SAVCI KİRAZ'IN İLK ZİYARETÇİSİ

Adliyenin incelenen kamera kayıtlarına göre savcı Mehmet Selim Kiraz’ın 6. kattaki odasının ilk ziyaretçisi saat 08.39’da Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Şükriye Erden’di. Kamera kayıtlarına göre, Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın odasına giren avukat Erden yaptığı kısa görüşmeden sonra ayrıldı.

ÜZERİNDE AVUKAT CÜPPESİ VARDI

Kamera kayıtlarına göre, saat 12.22’de saldırganlardan Şafak Yayla adliye binasına giriş yaptı. Yayla’nın üzerinde avukat cüppesi vardı. Şafak, adliye binasına C Kapısı'ndan avukatların giriş yaptığı bölümden içeri geçti. Diğer saldırgan Bahtiyar Doğruyol’un adliye binasına saat kaçta ve hangi kapıdan girdiği ise henüz netlik kazanmadı.

MÜZAKERECİNİN İLK GÖRÜŞME TALEBİ GERİ ÇEVRİLDİ

Teröristlerin savcı Kiraz’ı rehin almasından ve Twitter'da fotoğrafları yayınlamasından kısa bir süre sonra polis olay yerindeydi. Savcı Kiraz’ı rehin alan saldırganlarla iletişim kuruldu. Bir süre sonra da İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Bürosu’nda görevli başkomiser rütbesindeki müzakereci iletişim kurması için getirildi. Müzakerecinin ilk görüşme talebi geri çevrildi.

YUNANİSTAN VE BULGARİSTAN İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

Yayla ve Doğruyol'un Savcı Kiraz’ın cep telefonu ile iletişime geçtiğinin anlaşılması üzerine TİB ile iletişime geçilerek telefon dinlemeye alındı. Ancak telefon sadece polislerle konuşmak için kullanılmıyordu. Yunanistan ve Bulgaristan’daki 2 ayrı numara ile sürekli telefon görüşmesi yapıldığı belirlendi. Bu görüşmeler polis tarafından kayıt altına alındı. Yurt dışı ile yaptıkları telefon görüşmelerinde eylemle ilgili bilgi verildiği anlaşıldı.

Polis, havalandırma kanallarından savcı Kiraz’ın odasına bayıltıcı gaz sıkarak eylemi bitirmeyi düşündü. Bunun üzerine Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden anestezi uzmanları getirildi. Anestezi uzmanları odanın hacminin büyük olduğunu, içeriye gönderilecek gazın yetmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine bu plan devre dışı kaldı.

Son telefon konuşmasında içeriden silah sesi gelmesi üzerine operasyona başlandı. Kapılar 'korteks' adı verilen patlayıcılarla patlatıldı.