Emniyet-Sen: Sorumlu polis değil devlettir!

Emniyet-Sen: Sorumlu polis değil devlettir!
Emniyet-Sen: Sorumlu polis değil devlettir!
Emniyet-Sen Sözcüsü Ali Fuat Sezer polislerin verilen emri yerine getirdiğini belirterek, "Devlet, 'Müdahale şekliniz çiçek atmaktır' deseydi, biz çiçek atardık. Bunun sorumlusu mülki amirdir, il emniyet müdürüdür, onlardan hesap sorulsun" dedi.

ADANA - Emniyet-Sen (Tüm Çalışan Emniyet Hizmetleri Sınıfı ve Emniyet Teşkilatlarında Çalışan Diğer Tüm Hizmet Sınıflarına Dahil Personel Sendikası) Sözcüsü Ali Fuat Sezer, Gezi Parkı eylemlerinde polisin orantısız güç kullanımıyla ilgili eleştirilere tepki gösterdi. Polis memuru Sezer, polislerin verilen emri yerine getirdiğini belirterek, "Devlet, 'Müdahale şekliniz çiçek atmaktır' deseydi, biz çiçek atardık. Ama 'gazla, suyla müdahale edilecek' denilmiş ve polis de bunu uyguluyor. Eğer bir sorumlu arıyorsanız, bunun sorumlusu mülki amirdir, il emniyet müdürüdür, onlardan hesap sorulsun" dedi.
Emniyet-Sen Adana Temsilciliği'nde Gezi Parkı olaylarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ali Fuat Sezer, İstanbul 'da ağaç sökümüyle başlayan olayların yetki sahibi insanların verdiği talimatların yanlışlığı ve göstericiler içerisinde bulunan art niyetli kişilerin provokasyonları sonucunda istenmeyen noktalara ulaştığını anlattı. Adana'daki Gezi Parkı eylemlerine müdahale ederken önceki gün düşerek yaşamını yitiren Komiser Mustafa Sarı'nın ailesine ve meslektaşlarına başsağlığı dileyen Sezer, "Eğer bu noktaya gelişte, Emniyet Genel Müdürü'nün sorumluluğu varsa onun, İçişleri Bakanı'nın sorumluğu varsa onun, özellikle lokal olarak olayların başladığı İstanbul'da Vali Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın derhal görevlerinden el çektirilmeleri veya kendi istekleriyle istifa etmeleri gerekmektedir" diye konuştu. 

' SUÇ TEŞKİL EDEN EMRİ REDDEDİN'

Meslektaşlarına seslenerek uyarılarda bulunan Emniyet-Sen Sözcüsü Ali Fuat Sezer, şunları kaydetti:
"Polis arkadaşlar, lütfen yetki sınırlarınızı bilerek görevinizi ifa edin, yetkinizin dışına çıkmayın, provokasyonları gelmeyin, hiçbir amirin sizden konusu suç teşkil eden emrini yerine getirmeyin, reddedin. Bu bir isyan değildir. Çünkü gördük ki, İstanbul'daki eylemlerden sonra günah keçisi olarak maalesef her zaman olduğu gibi yine polisler ilan edildi. Polisimiz sahipsiz. Polise birkaç lokal destek açıklamasından sonra, hiçbir kuruluştan polise destek açıklaması yok. Polisin yasalarda belirtilen toplumsal olaylarda müdahalede kullandığı enstrümanlar vardır. Yasa ve amir konumundaki kişiler gaz, cop, kalkan, kaskı göstermiş, uyarıdan sonra suyla, gazla müdahale edilmesini istiyor. Devlet, 'Müdahale şekliniz çiçek atmaktır' deseydi, biz çiçek atardık. Ama 'gazla, suyla müdahale edilecek' denilmiş ve polis de bunu uyguluyor. Ama hiç mi arada fevri hareket eden arkadaşımız yok mu? Var. Ama bunun da arkasında bir art niyet aranmasın. Çünkü polis 100 saati aşkın süredir aç ve susuz görev yapıyor. Bir noktadan sonra çocukların psikolojileri bozuluyor ve müdahale şekline yansır bu. Lütfen polisi günah keçisi ilan etmeyin. Eğer bir sorumlu arıyorsanız, bunun sorumlusu mülki amiridir, il emniyet müdürüdür. Lütfen vatandaşlar bu konuya dikkat etsinler, demokratik tepki koyacaklarsa tepkilerini bu yönde koysunlar. Bu bürokratlara işten el çektirmek hükümetin yetki ve sorumluluğundadır. Eğer bir ihmal söz konusuyla baş sorumluları mülki amir ve il emniyet müdürüdür, lütfen onlardan hesap sorulsun." (Yusuf BAŞTUĞ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113662511366259

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Emniyet-Sen mi? - Amarth

  Emniyet-Sen adına açıklama yapılmış ama şu internette dolanan "polis sendikası gösterilere katılacak vs..." gibi haberlerden sonra bakmıştım ve Emniyet'in sitesinde böyle bir duyuru gördüm; http://www.egm.gov.tr/Duyurular/Sayfalar/S%C3%B6zde-Polis-Sendikas%C4%B1-%C4%B0le-%C4%B0lgili-A%C3%A7%C4%B1klama.aspx Duyurunun bir bölümü şu şekildedir; "Güvenlik güçlerinin, sendikal faaliyetlerde bulunamayacakları, Yargıtay tarafından da onaylanmış mahkeme kararlarında da vurgulanmıştır. Örneğin, 2011 tarihli bir kararda, ??. Bu sözleşmelerin tamamında güvenlik güçleri ile silahlı kuvvetler haricindeki herkesin istisnasız sendika kurma hakkına, başkanı, yöneticisi ve üyesi olma hakkına sahip olduğu açıktır?? ifadesine yer verilerek Emniyet Teşkilatı mensupları hakkındaki yasaklamanın hukuka aykırı olmadığına işaret edilmiştir." Bunlar bir yana, polis daha kime karşı ve ne için dövüştüğünü bile bilmiyor. Savunulanlar onların da hakları. Muhtemelen terörist falan sanıyorlar eylemcileri. Ama kimse bize "ekmek parasıdır, bilmem ne" demesin. 40 yıllık öğretmenin alamadığı parayı alıp masum insanların ağzını burnunu dağıtmanın acınacak bir tarafı olamaz. Evet, "gazla ve tazyikli suyla müdahale edilir" diye bir şey var. Ama "tam kafasına sıkın ki ters takla atıp boynunu kırsın" diye bir madde yok sanırım? Birbirimizi yemeyelim lütfen.

  Sendikacı Abi - berkayhür

  sokak ortasında kadınları dövün emri mi verildi delikanlı gibi söyleyin verildiyse, ağızlarını burunlarını dümdüz edin, düşmanı denize dökün emirleri mi verildi? Facebook'ta hep ben izindeyken ekmek çıkıyor yazsınlar diye mi emir verildi?

  Polis kimin polisi? - taskindnz

  Sevgili arkadaslar tabiki emir kulu polisin de hakkini biz koruruz. Biz Mevlana'nin cocuklariyiz. Onlar da gelsin, onlari da severiz! Lakin polis'in bazi dini ideolojik akimlarla organik bagi oldugu ve adaleti saglamaktansa oc ve hinc duygulariyla hareket edebilecegi algisi cok yaygin durumda. Bu gercegi gozden kacirmayalim!

  Görüntüler - anarshit

  Görüntüler, emri uygulamak zorunda(!) kalan polislerin de çok şehvetli bir şekilde işlerini yaptığını gösteriyor. Sanki karşılarında silahlı bir düşman var. Birçok polisin ne kadar vicdansız olduğu da yine net bir şekilde görünüyor. Çok merak ediyorum. Yaptıklarından sonra vicdan azabı çeken kaç polis var? Bunun bir sınırı var mı? Ayhan Çarkın gibi illa 1000 kişiyi mi öldürmek gerekiyor vicdan azabı çekmeye başlmak için?

  Kulluğu gerektirecek hiç bir 'emir' insani değildir! - kutupcu

  Adam gibi sendika bilincini kavrayacak çoğunluğunuz var aslında!Hiç bir meslek 'emir kulluğu' üzerinhden ekmek kapısı o l a m a z !' diyecek onurla toplumla buluşmanız, bütün 'mecburiyetlerinizi' toplumsallaştırır.Aslında, toplumun sorunusunuz,çözümün parçası olmadıkça!

  İzmir'deki polisler. - gokhangokhan

  Hiçbir mesleğin görev tanımında eline döner bıçağı alıp halka saldırmak yoktur. Böylesine bir canavarlık para ile yaptırılamaz. Mülki amirler ile beraber suç işleyen tüm polisler de cezalandırılmalıdır.

  ''Göstericinin kafasına gaz bombası atın.''emri kanunsuzdur. - Su Cemre Sim

  Polis de yoksul halk çocuğu.Polise okuyacak,kendini gelişterecek,ruh ve beden sağlığını koruyacak ortam bırakılmıyor.Polisin cahil klaması yöneticilerin işine geliyor.Polis memurları Kanunsuz emir nedir,kanunsuz emri nasıl anlarlar internetten bari okusunlar.Gaz bombası insanın kafasına,yüzüne,bedenine atılmaz.Amirleri onlara neresine rastgelirse orasına bomba at,diyorsa uymasınlar,bir yolunu bulup varsa o amirleri açıklasınlar.Polislikişi çok önemli ve çok gerekli,saygı gösterilmesi gereken bir iş.İnsan suçlu da olsa polise sığınmalı,suçsuz da olsa.Polise teslim olmak korkunç olmaktan çıkartılmalı.Yurttaş ne suç işlerse işlesin,polise sığınmalı,adalete güvenmeli ve teslim olmalı.Genç çocuklarımız kötü dönemlerin işkenceci,zalim,polislik mesleğinin adını kötüye çıkartanların gölgesinden kurtarılmalı.