Emniyet teşkilatında büyük değişim

Emniyet teşkilatında son yılların en büyük değişikliği yaşandı. Çeteyle ilişki olduğu öne sürülen üç Emniyet Müdürü merkeze çekildi, 18 yeni müdür atandı

TOLGA AKINER


ANKARA - İçişleri Bakanlığı’nın beklenen ancak sonuçları itibarıyla deprem etkisi yaratan Emniyet Müdürleri atama kararnamesi dün gece yarısından sonra Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararname ile adları bazı suç örgütleri ile birlikte geçen Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Celal Uzunkaya ve Mustafa Gülcü ile İstanbul’da yürütülen bir soruşturma çerçevesinde tutuklu bulunan Emin Arslan merkeze çekildi. Dört yeni Emniyet Genel Müdür Yardımcısı atandı. Kararname ile 18 de yeni Emniyet Müdürü görevlendirildi.
Sayısı beş olan Emniyet Genel Müdür Yardımcılıklarından ilki Ali Kolat’ın, Haziran 2009’da Sivas’a vali olarak atanması ile boşalmıştı. O tarihten beri boş olan bu koltuğa Uzunkaya’ya vekaleten bakıyordu.
Bundan 3 ay sonra bir Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, uyuşturucudan tutuklanan Habip Kanat ile ilişkisi olduğu iddiaları üzerine Eylül 2009’da tutuklandı. İki ay sonra iki Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Gülcü ve Celal Uzunkaya’nın İzmir’de yaşayan İrfan Erbarıştıran isimli dolandırıcıyla birlikte hareket ettikleri iddia edildi.
Uzunkaya ve Gülcü İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Genç’e de ‘şüpheli’ sıfatıyla ifade verdi.
İşte tüm bu gelişmeler gölgesinde İçişleri Bakanlığı merakla beklenen Emniyet Müdürleri Kararnamesi’ni hazırladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayladığı kararname dün gece yarısından sonra Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararname ile Emniyet Genel Müdür Yardımcıları Emin Arslan, Celal Uzunkaya ve Mustafa Gülcü, ‘başka bir göreve atanmak üzere’ emniyet genel müdürlüğü emrine alındı. Emniyet Genel Müdür yardımcılıklarına ise 1. Hukuk Müşaviri Osman Karakuş, Yabancılar Hudut İltica Dairesi Başkanı Mustafa İlhan, Amasya Emniyet Müdürü Mustafa Doğan Kılınç ve Kocaeli Emniyet Müdürü Osman Çapalı atandı.
Kararnamede ayrıca, Ardahan Emniyet Müdürü Mehmet Gürtekin, Düzce Emniyet Müdürü Zekeriya Kahraman, Sakarya Emniyet Müdürü Faruk Ünsal ve Zonguldak Emniyet Müdürü Ahmet Kaplan’ın da, ‘başka bir göreve atanmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü emrine alındıkları’ belirtildi.

‘Fethullahçı’ denilmişti
Aydınlık dergisi 28 Mayıs 2006 tarihinde, Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki Fethullahçı kadrolaşmaya ilişkin ‘Emniyetteki Altı Fethullahçı İsim’ başlıklı bir yazı yayımlamıştı. Bu isimler arasında yeni Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş’un da adı vardı. Karakuş hakkında haber üzerine, Aydınlık dergisine gönderdiği açıklamada, Fethullahçılarla ilgisisinin olmadığını söylemişti.
Emniyet Müdürü olarak atanan üç Polis Başmüfettişi ise eski görevlerinde Ergenekon soruşturması kapsamındaki operasyon ve bu operasyonlar kapsamındaki soruşturma süreçlerine verdikleri katkılar ile dikkat çekiyor. Bunlardan biri Tokat’a atanan Mustafa Aktaş. Aktaş, İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuş ve Ergenekon kapsamında gözaltı ve ifade alma işlemlerini yürütmüştü.
Adları Ergenekon soruşturmalarındaki katkıları ile anılan diğer iki yeni Emniyet Müdürü ise Düzce’ye atanan Ali Gezer ve Hatay’a atanan Ragıp Kılıç. Gezer, İstanbul’a geçici görevle getirilmiş ve buna gerekçe olarak da ‘Ergenekon operasyonuna takviye’ gösterilmişti. Kılıç da, Polis Başmüfettişi olmadan önce Ergenekon soruşturmasını yürüten birimlerden biri olan Kaçakçılık ve Organize Suçlar Başkan Yardımcısı görevini yürütüyordu.
İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek’in yerine Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal atanmıştı. Namal’dan boşalan koltuğa atama yapılmadı. Bunda Akyürek’in göreve iade davasını kazanması ve Namal’ın Konya’ya dönme ihtimalinin etkili olduğu öne sürülüyor.