Emniyet TTB'den gözünü kaybedenlerin listesini istedi

Emniyet TTB'den gözünü kaybedenlerin listesini istedi
Emniyet TTB'den gözünü kaybedenlerin listesini istedi
Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) bir yazı yazarak, Gezi eylemleri sırasında 12 kişinin gözünü kaybettiği iddialarına karşılık, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sadece üç kişi belirlediğini açıkladı ve diğer 9 kişinin kim olduğunu sordu.

TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, “Belirlenen üç isim kim açıklanmamış. Üstelik polis isterse kısa bir araştırmayla isimlere ulaşabilir” dedi.

Gezi Parkı eylemleri sırasında gözlerini kaybedenlerin sayısı polemik konusu oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü, TTB’ye bir yazı yazarak, gözünden yaralananların isimlerini istedi. Emniyet’in yazısında şunlar kaydedildi: 

“Basında son zamanlarda yer alan haberlere göre Gezi Parkı eylemleriyle ilgili meydana gelen gösteriler sırasında polisin yapmış olduğu müdahaleler sonucunda tarafınızca hazırlanan rapora atfedilerek 12 kişinin gözünü kaybettiği şeklinde haberler yer almaktadır. Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda maalesef 3 kişinin gözünü kaybettiği belirlenmiştir. Polisin müdahalesi sonrasında gözünü kaybettiğini iddia ettiğiniz 9 kişiye ise gerek teşkilatımız gerekse de ilgili kurumlar nezdinde yaptığımız araştırmalarda ulaşamadık. Raporunuzda yer alan diğer 9 kişinin kimler olduğu konusunda gerek sorumluların tespiti için gerekse de kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi konusunda işbirliği yapmanızdan memnun olacağımızı bildirir, iyi çalışmalar dileriz.”

11 KİŞİ GÖZÜNDEN YARALANDI

TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bugüne kadar ayrıntılı bir araştırma yapmamış olduğunun anlaşıldığını belirterek, isimleri vermenin söz konusu olmadığını söyledi. İlhan şöyle devam etti: 

“Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yazısında kendisinde bulunan üç kişinin isimleri yazılmamıştır, böylelikle ‘diğer dokuz kişinin’ ismi istenmiştir. Emniyet istese bu isimleri kolayca, kısa sürede bulabilirdi. Anlaşılan gözünü kaybedenlerle ilgili Emniyet hiçbir araştırma yapmamış. Bizim raporumuzda da gözünü kaybeden kişi sayısı 12 değil 11. İsimler konusunda hiçbir araştırma yapmadan bize sorulması Emniyetin, sorumluların bulunup yargılanmasına yönelik bir araştırma içinde olmadığını gösteriyor. Dünyanın hiçbir yerinde görevini insan haklarına uygun yürüten bir polis örgütü, suçluları yakalamak için gözünü kaybedenlerin izini, haftalar, aylar sonra onları tedavi eden hekimlerin, insanlık ve hekimlik değerlerinin koruması altındaki bilgilerde aramaz.”

( hürriyet )


  http://www.radikal.com.tr/115110611511069

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  GÜVEN TAZELEME GİRİŞİMİ Mİ? - m.rozbilen

  Neden isim listesi istiyorsunuz diye soranlar var.Neden olacak,eğer kaldıysa öteki sağlam gözünü de kör etmek için olacak herhalde.Kamuoyunda bu kadar itibar kaybetmiş bir teşkilata güvenmek için bir neden gösterin. Polis suç işlemez,suç işleyenlerle mücadele eder.Ya kendisi suç işlerse ve işlediği suçu ört bas ederse kim mücadele edecek? Vatandaş'ın "aman benden uzak dur da ne halin varsa gör" deme noktasına getirildiyse oturup düşünülmesi gerekmez mi? Düzeltilmesi için polisin çok çaba sarfetmesi lazım.

  İhtiyatlı davranmak anlaşılabilir. - metinc

  Gözünü kaybeden kişilere polis sorgusu ve ardından dava açılmasının önüne geçilmesi için TTB'nin ihtiyatlı davranması anlaşılır bir şey. Komaya girenlerin hastane odasına gizlice girmeye çalışan polislerden bahsediyoruz, işkence yapan, insan öldüren polislerden... Bu polisler varken "sağlam gözlerini de oymayacak ya polisler" demek çok da inandırıcı değil. Emniyet güçlerinin ciddi anlamda elden geçirilmesi gerekiyor. Eğitimsiz, psikolojik olarak sağlam olmayan, toplumsal olaylar karşısında sinirleri kolay yıpranan, verilmeyen sosyal haklarının acısını başkasından çıkarmaya çalışan, şiddete meyilli polisler yetiştiriliyor. Bunun önüne geçilmeli.

  polis camiasi yada cemaati - karayel1965

  bu ne kin böyle ilaki bir düzinemi olsun istiyor bazi yorumcular?bir kere polisin eylemde yaralananlarin listesini istemesi abestir tbb ihbarci kurum degil hipokrat yemini diye bir sey var.ortada kasit var orantisiz sidet var ha 3-5 ha 12-24 ne fark eder.polis ve polis yorumcular elinizi vicdaniniza koyun öyle isim listesi arayin sahsen ben eylemde yaralansam anonim kalmayi tercih ederim ne olur ne olmaz cemaatler kendilerinden olmayani kafir olarak görür.

  Dava açmalılar... - m.esenceli

  Gözünü kaybedenlerin ve polis şiddetinden zarar görenlerin dava açması gerekiyor, bu davalar neticesinde kimlerin ne şekilde zarar gördüğü anlaşılır. Dava açılmıyorsa suç olduğu şüpheli.

  Neden soruyorsunuz? - gokhangokhan

  Yarım kalan işinizi mi tamamlaamk istiyorsunuz. 31 mayıs günü polis Taksim Meşelik sokakta yaklaşık 3 metre mesafeden suratıma gaz fişeği fırlattı ve şans eseri beni vuramadı, kulağımın dibinden geçen fişeğin sesini unutamıyorum. O gün atılan fişeklerin çoğu baş seviyesinden geçiyordu. Biber gazı başlıbaşına bir silah iken siz fişeklerini de silaha dönüştürdünüz, neyin peşindesiniz hala.

  böyle doktorlarımız olduğu için şanslıyız. - çıkarsız

  sistem bütün baskılarına karşın insan değerleriyle tutum alan doktorlarımızı yok edemiyor. Direnme ve zulme karşı var olma inancımızı büyütüyorsunuz. teşekkürler.

  TTB nin kulak sagirligi - tunc2013

  Yaygaraya gerek kalmadan sozu uzatmadan fazla polimik yapmadan, derdin olayin cozulmesi ise isimleri en kisa zamanda gonder. Anlasilan siz emniyetin yazisini okumadan cevap yetistirmeye calisiyorsunuz. Bir de ben altini cizerek yaziyorum diyorki biz bulamadik arastirdik ama 3 kisi bulduk eger siz iddia ediyorsaniz ki 12 kisi ozaman verin isimleride gerekli islemleri yapalim. Halen kolayca bulurdular polemigini yada samimiyetsizligini birakin da isimleri yollayin.