Emniyet ve savcılığa mahkemeden ders gibi karar: Tutuklama orantısız olur

Emniyet ve savcılığa mahkemeden ders gibi karar: Tutuklama orantısız olur
Emniyet ve savcılığa mahkemeden ders gibi karar: Tutuklama orantısız olur

Fotoğraf: Serkan Ocak

Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi, "Gezi Park" eylemleri nedeniyle gözaltına alınan ve tutuklaması talep edilen 12 şüpheli için çarpıcı bir karara imza attı
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Radikal.com.tr - Mahkeme, savcılığın tutuklama talebini reddederek, şüphelilerin tutuklanması için gereken şartların oluşmadığına dikkat çektiği kararında “tutuklamanın orantısız bir uygulama ile şüphelilerin mağduriyetine yol açması hususları gözetilerek, Cumhuriyet Savcılığının tutuklamaları yönündeki isteminin reddine karar verildi” dedi.

İstanbul Gezi Parkındaki eylemlere destek amacıyla Ankara ’da yapılan eylemlerde çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerden 12’si “kamu malına zarar verme”, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlerine katılma”, “görevli memura görevini yaptırmamak için direnme” suçlamasıyla, emniyetteki sorgulamalarının ardından mahkemeye sevk edildi.

BİR PARTİ ÜYESİ DEĞİLİM

Şüpheliler mahkemede yaptıkları savunmalarda, İstanbul Gezi Parkındaki ağaçların kesilmesini protesto etmek amacıyla, Ankara’daki eylemlere katıldıklarını vurguladı. Şüpheliler savunmalarında özellikle herhangi bir siyasi partiyle bağlantıları olmadığı ve söz konusu eylemden sosyal medya üzerinde haberdar olduklarını anlattı.

DEMOKRATİK HAKKIMI KULLANDIM

Şüphelilerden Zeynep Suner savunmasında, Gezi Parkındaki ağaçların kesilmesini protesto etmek için eyleme katıldığını vurgulayarak “Ben İstanbul Gezi Parkı’nda ağaçlarının kesilmesi hadisesinin protesto için sosyal medyada yapılan eylem çağrısı üzerine katıldım. Hiçbir parti çatısı altında bulunmadan kendim demokratik hakkımı kullanmak için Kuğulu Park’a gittim. Orada ben sadece ağaçlar kesilmesin diye slogan attım. Bunun dışında hiçbir eyleme katılmadım. Oturma eyleminin içinde değildim. Olay yerinde ayrıldıktan sonra Kızılay’a doğru yöneldim. Kızılay’da bir sokağa girdiğimde polisler biber gazı attılar. Ben de herkes gibi kaçtım. Ben ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Son derece korktum ve oradan uzaklaşmak istedim. Ancak gazdan etkilendiğim için uzaklaşamadım. Polisler beni orada yakaladılar. Aslında ben polislere sığınmaya gidiyordum” dedi.

VATANDAŞLIK HAKKIMI KULLANDIM

Remzican Yılmaz isimli şüpheli de toplumsal duyarlığını göstermek için eyleme katıldığını belirterek “Ben Kuğulu Park’a toplumsal duyarlığımı göstermek için gittim. İstanbul Gezi Parkı’ndaki ağaçların kesilmesini istemediğim için vatandaşlık hakkımı kullandım. Tamamen demokratik tepkimi koymak istedim. Polise yada başka kişiler karşı hiçbir şekilde saldırı, protesto ve eylem içinde bulunmadım. Sadece topluluk içinde bende slogan attım. Olay yerinde ayrılırken, yolda polislerin barikatları vardı. Uygun bir yerden geçip Kızılay’a ulaşmak istediğim ise Meşrutiyet ve Karanfil sokak geçerken polisler aldılar” diye konuştu.

POLİSLER DÖVDÜ İDDİASI

Tugay Gül de, herhangi bir siyasetinin mensubu olmadığını belirttikten sonra savunmasında şunları dile getirdi: “Kuğulu Park’taki eyleme katıldıktan sonra, okula gitmek için durağa gittim. Çevik kuvvet ekipleri koşarak bizim arkamızdan geçtiler. Ardından gaz bombası atmaya başladılar. Yoğun gaz bombası nedeniyle arkadaşlarla ayrılmak durumunda kaldık. Polis barikatına doğru giderken polisler önümü çevirip beni tuttular. Döverek polis aracına bindirdiler.”

TUTUKLAMA “ORANTISIZ” OLUR

Savunmaların ardından Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme, şüphelilerin tutuklanma isteminin reddetti. Mahkeme kararının gerekçesinde, tutuklama kararının orantısız olacağına vurgu yaparak şunları belirtti:

“Şüphelilerin Kızılay’ın değişik yerlerinde gözaltına alındıklarına ilişkin olay yakalama tutanağı mevcut olmakla, hangi şüphelinin ne şekilde, nerede hangi eylem içinde olduğu hususunda ayrıntılı tespit yapılmamış bulunması, şüphelilerin yüklenen suçları işlediklerini gösterir somut bulgu niteliğinde CD görüntülerinin de 1 Haziran 2013 tarihli tutanağa göre teşhise esas alınacak nitelikte olmadığını belirtmesi karşısında tutuklama nedenlerinin oluşmadığı, tutuklamanın orantısız bir uygulama ile şüphelilerin mağduriyetine yol açması hususları gözetilerek, Cumhuriyet Savcılığının tutuklamaları yönündeki isteminin reddine karar verildi.”


  http://www.radikal.com.tr/113607711360775

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  adaletmi - Secret Garden

  yahu bu ulkede varmiydi da ders versin.doguda binlerce insan tutuklanirken cocuklar kadinlar vurulurken bu mahkemeleri goren olurmuydu? konu chp-mhp-isci partisi olunca mahkeme adalet ister.yesinler adaletinizi.bu sistem tamamen cokmustur mahkemeler taraflidir adalet yok hukumet iflas etmistir tarafldiri sunnidir.muahlefet partileri irkcidir.al birini vur otekine

  Sosyal ag, Birlesme bagidir. - rodi21

  Gezi Parki eylemleri, Türkiye Tarihinde bir ilktir. Basin ve yayin organlarinin sansürlendigi yada yasaklandigi yada taraftar medyanin bu güne kadar yapadigini, Halk sosyal medyadan gereken cevabi vermistir. bu mesaj iyi okunmali. sadece bir kaç agaca eylem degildir.. bu bir nevi, Türkün,Kürdün,Ermeninin,Alevinin,Lazin, çerkezin,Gürcünün yani bütün bastirilmis ezilmis sömürülmüs ötekilestirilmis Türkiyelilerin,Baris ve Demokrasiiçin bir baskaldirisir. Halk artik kendi medya alanlarini olusrumaya basliyor. saygilarla saygilarla

  savcı ve polisler adres şaşırmış... - lastikordek

  yandaş hakimlere gitsinler, bazı hakimler yargı bağımsızlığı ve insan hakları ilkelerine bağlı olabilirler. o yüzden boşuna çaba göstermesinler. mesela Ergenekon davalarını gören hakimler var. özel yetkili mahkemeler var. sadece polisin gazıyla değil yargının tüm mekanizmalarıyla gelsinler. herkes kimin ne mal olduğunu görsün. başbakanın şimdi aklı kalır türkiyede. bizim karşımıza isterse kendi yüzde ellisini salsın, tüm dünyaya gösterelim demokratik toplumun nasıl inşa edildiğini.

  Herkes için adalet... - alp1210

  Sultanın emirlerini yerine getiren savcı ve hakimler dışında gerçekten güvenebileceğimiz hukuka bağlı,adil hakimlerimiz de varmış. Bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğumuz adalet umarım doğrunun iyinin yanında olur, evrensel hukuk kuralları çerçevesinde kararlarını verir. Sultanın ağzına bakarak adalet dağıtan polis, savcı ve hakimler şunu bilmelidirler. Hiç bir diktatörlük sonsuz değildir. İşte o zaman diktatörün yanında olup halkına acı çektiren her kesimden kişiler toplum karşısında hesap verecektir. Hesap vermese bile bu acımasız insanlar ömürlerinin sonuna kadar o vicdan acısını hissedeceklerdir. Bugün ölen gencimizin hepimizde bıraktığı vicdan acısı, ailesinin yıkılmışlığı ve bunun yanında fiziksel veya ruhsal olarak yaralanan onca insanımızın acısını, üzüntüsünü paylaşıyorum. Buna çanak tutan ve bu duruma gelinmesinde başrol olan kişileri de lanetliyorum. Ve son olarak Roger Waters'ın bugün verdiği mesajı herkesin anlamasını umuyorum. ?Ne zaman bir erkek, bir kadın ya da çocuk sokaklara çıksa ve insan hakları için, kendi kaderini tayin etmek için, demokrasi için ayaklansa dünyanın geri kalanı onlara borçlanır.?

  bağımsız yargı - gunermemisoglu

  Yargı uyanıyor derin uykudan, tıpkı halk gibi!