Emniyet'e göre arkadaş grubu

Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili 18 sanık hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü'nün mahkemeye gönderdiği yazıda 'terör örgütü'nden söz edilmezken, sanıkların arkadaşlığa dayalı grup kurduğu belirtildi.

İSTANBUL - Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili 18 sanık hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü'nün mahkemeye gönderdiği yazıda 'terör örgütü'nden söz edilmezken, sanıkların arkadaşlığa dayalı grup kurduğu belirtildi. Yazıda grubun lideri olarak da Yasin Hayal gösterildi. Savcılığın hazırladığı iddianamede sanıklar ideolojik amaçla bir araya gelen 'terör örgütü' olarak nitelendirilmişti.
Hrant Dink cinayeti davasının görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink cinayeti zanlılarıyla ilgili bilgileri İçişleri Bakanlığı'ndan istedi. Emniyet Genel Müdürlüğü mahkemeye gönderdiği yazıda terör örgütünden söz etmedi.
'Lider Yasin Hayal'
Yazıya göre 24 Ekim 2004 tarihinde McDonald's'a bomba atan Yasin Hayal, 13 Mayıs 2005 tarihinde tahliye olduktan sonra 'Türklüğü aşağılayıcı ifadeleri nedeniyle' Hrant Dink'e yönelik eylem gerçekleştirmek amacıyla arkadaşlığa dayalı bir grup oluşturdu. Bu grubun lideri Hayal'di ve diğer kişilerin hepsine talimat verilebiliyordu. Yazıya göre Hayal nezdinde 'en yetkili' olarak tanınan Erhan Tuncel'inse diğer grupla ilgili hiyerarşik bir bağı yok.