'Emniyet'e ikinci balyoz indi'

'Emniyet'e ikinci balyoz indi'
'Emniyet'e ikinci balyoz indi'
Bugün gazetesi yazarı Adem Yavuz Arslan Emniyet İstihbarat'ta yapılan son değişikliklerle 'ikinci dalga tasfiye'nin de gerçekleştiğini ve Ergenekon, Balyoz, KCK gibi operasyonları yapan ekibin tamamının pasifize edildiğini yazdı.

Radikal.com.tr - Emniyet istihbaratında geçen hafta yapılan atamalarla çok sayıda müdür ve amir değiştirilmişti. Bu tayinleri bugünkü köşesinde ele alan Bugün gazetesi yazarı Adem Yavuz Arslan Ergenekon, Balyoz ve KCK gibi yakın zamanın önemli siyasi davalarına bakan kadroların tamamen pasifize edildiği değerlendirmesini yaptı. Arslan'ın yazısının ilgili bölümü şöyle: 

Bugünlerde pek yapılmasa da bizim meslekte fikri takip önemlidir.
Hatırlanacağı gibi 27 Mayıs'ta bu köşede 'İstihbaratta deprem' başlığı ile Emniyet istihbaratında yaşanan sürpriz tayinleri yazmıştım.

Özetle, Emniyet İstihbarat'ta son on yıla damgasını vuran, Ergenekon'u, Balyoz'u, KCK'yı yapan ekibin tümden görevden alındığını anlatmıştım.

O yazıyı 'Önümüzdeki günlerde tasfiye olarak yorumlanabilecek yeni tayin dalgalarının' beklendiğini belirterek bitirmiştim.
Araya Gezi olayları girdi.

Yaşananlar Türkiye 'nin ne kadar kırılgan bir yapıda olduğunu tekrar teyit etmiş oldu.
Bir yandan da çözüm sürecinde olumsuz sinyaller gelmeye başlamışken ikinci bir tayin/tasfiye dalgası geldi.

RUTİN BİR ATAMA DEĞİL
Bu kez de Ankara , İstanbul ve İzmir istihbarat müdürleri başta olmak üzere çok sayıda üst düzey emniyet müdürü görevlerinden alındı. Gelişmeler, rutin bir tayin/atama olmadığının açık delili.

Aslında bu aşamada kimin nereye gittiğinin pek bir haber değeri yok. Çünkü olayın bizatihi kendisi sıra dışı.

Tayin sırası, şark görevi gelmeyen, cezayı bırakın sayısız ödül ve taltif sahibi, parlak sicilli müdürler yerlerinden edilip polis meslek yüksek okulu emrine verildi ki, bunun literatürdeki karşılığı tasfiyedir.

Böylelikle Ergenekon, Balyoz, KCK gibi operasyonları yapan ekibin tamamı pasifize edilmiş oldu.
İdare bu yönde bir tercih kullanmış olabilir.
Ancak dinen, vicdanen ve hukuken liyakat esastır. Liyakatini ispat etmiş kadrolara yapılanları tarihe ve ehli vicdanın dikkatine not düşüyorum.


  http://www.radikal.com.tr/113985811398586

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Torpili olan istihbarata geçip yatıyordu Ne var Bunda! - yakamoz42

  Torpili olan istihbarata geçip yatışa geçiyordu.Onların özelliği ne? Kaç tane yabancı dil biliyorlar?.Bırakında birazda başkaları otlansın, yatsın...

  Felaketin Başlangıcı - Sayyeah

  Ergenekon, Balyoz, KCK ve irili ufaklı yüzlerce çeteden kurtulma Cumhuriyet tarihinin en önemli emniyet-yargı operasyonuydu . Bugün büyük şehirlerde güven içinde dolaşıyorsak o çetelerin ortadan kaldırılmasının sonucudur. Güzel ödüllendirmişler eğer yazılanlar doğru ise.

  - momentum

  Sorun, Emniyet'in kendine özel bir atama sistemine sahip olmaması. Daha doğrusu var, ama bu, Emniyet dairelerinin pozisyonuna göre yetersiz kalıyor. Mesela Emniyet'in en tepe pozisyonu bile altı üstü bir "Genel Müdürlük" düzeyinde. Hükümet buraya valiler kararnamesi ile istediğini istediği zaman atayabilir. Genel Müdürlüğün her bir dairesi, dışarıda neredeyse müsteşarlık düzeyinde devasa kurumlar: bir istihbarat, bir KOM, bir özel harekat, bir kriminal laboratuar... Ama buraların en fazla daire başkanlığı seviyesinde olması, bu koca kurumlara basit bir bakanlık emri ile atama yapılmasına imkan veriyor. Daire başkanlığı, başka kurumlarda 5-10 kişinin çalıştığı küçük birimler iken, Emniyet'in daireleri içerisinde Türkiye ölçeğinde olan ve 6000-7000 personel çalıştıran daireler var. Emniyet'in müsteşarlık seviyesine çıkarılıp, üst yönetim makamlarına süre sınırı ile atama yapılması, sorunu büyük ölçüde rahatlatır.

  şaibelerle dolu kurumun fes edilmesi gerekir - demlicay2011

  o kadar batağa batmış bir kurumdur. fes edilipte ne olacak? tabiki yerine ne gelecek diyebilirsiniz. doğruya ben bunu düşünemedim. yerine kimler gelecek. kimi getirirseniz getirin. devletteki ayrımcılık olduğu sürece istediğin kadar fes et. vatandaşa işlenen suçla devlete işlenen suç farklı cezaları içeriyor. emniyet mensubunun suçları adeta avukat gibi aklanıyor. sen bu ülkede neye kime güveneceksin. küfrettiğin ülkerlin bazılarıda başbakanın oğlu alkollü diye içeri alınıyor. senin ülkende öldürse bile dışarıda sen önce buna yanıt ver?

  şayt böyle ise.. - evet_isyan06

  Tayyip cemaati bir ölçüde tasfiye ediyor demektir ki çoktandır yapılması gereken de buydu.. Cemaat cemaattir; cemaat zihniyetiyle devlet idare edilmez tayyip de yılların siyasetçi tecrübesiyle elbette bunu çok iyi biliyor. Ancak ilk yıllarda cemaatin kadrolarına öuhtaçtı o süreçte de cemaat baya palazlandı.. devlti babasının malı gibi görmeye başladı.. Hangi cemaat, tarikat veya dar ideolojik grup olduğu önemli değil kapalı, taassupkar bir grup devlet idare edemez ederse felaket olur.. İnşallah haber doğrudur en azından yanlış iş olduğunda kimden hesap soracağımızı biliriz. davul Tayyip'in boynunda tokmak cemaatte şeklinde bir şey hiç hoş değil..

  Yerlerine gelecekler - Zeki Vatandaş

  Yerlerine gelecekler adım kadar eminim ki cemaate yakın isimler olacak. Cemaatten abiler şöyle savunuyorlar kendilerini: Oralara ehl-i iman yerine ehl-i küfür birileri mi gelsin? Eskiden polisler ne kadar gaddardı, sayısız işkenceler vardı.