Emniyet'e ince ince

İnsan haklarına vurgu
Cumhurbaşkanı Sezer, Polis Teşkilatı'nın 160. kuruluş yıldönümü nedeniyle Emniyet'e mesaj gönderdi. Sezer, mesajında "Polisimizin yurttaşların güvenini zedeleyecek davranışlardan kaçınacağına inanıyoruz. Polis hizmetini insan hakları ve hukukun üstünlüğüne uygun sürdürecektir" dedi.
Akademide tören
Polis Akademisi'ndeki törene katılan Başbakan Erdoğan da polisten sıfır hatayla çalışmasını isteyerek "Zira, bir tek zaaf, tüm ülkeyi ilzam edebilir" diye konuştu. İçişleri Bakanı Aksu: Polisin özlük haklarını iyileştirmek için büyük bir gayretle çalışıyoruz.

ANKARA - Polis Teşkilatı'nın 160. kuruluş yıldönümü dün tüm Türkiye'de törenlerle kutlandı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan ise mesajlarında polisi uyardı. Mesajlar şöyle:
Cumhurbaşkanı Sezer: Türk polisi, halkımızın güvenini kazanmış, desteğini her zaman yanında bulmuştur. Polisimizin yurttaşların güvenini zedeleyecek tutum ve davranışlardan kaçınmalı. Hukuk devleti ilkesine işlerlik kazandırılmasında da polisimize önemli görevler düşmektedir.
Temel hak ve özgürlükleri gözeten ve koruyan uygulamaları, polis-halk işbirliğini güçlendirecek, Emniyet örgütünün hizmet kalitesini ve verimliliğini yükseltecek. Türk polisi, Cumhuriyet'in ve yasaların kalkanı olma bilinciyle, hizmetlerini Atatürk ilke ve devrimlerine, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne ve yasalara bağlı kalarak, yansız biçimde sürdürecektir.
Başbakan Erdoğan: Emniyet ve asayiş alanındaki bir tek zaaf, bütün ülkeyi ilzam edebilir. Türkiye, huzur ve barış yolunda, büyük adımlar atmışken, AB hedefi için ciddi bir sürece girmişken, iyi niyetli, art niyetli bütün dikkatler üzerimizdeyken, emniyet mensubu her arkadaşımızdan, her vatandaşımızdan bu ülkenin huzur ve barışına daha çok katkıda bulunmasını hassaten istirham ediyorum.
Yaptığınız şerefli görev gereği, hassas bir terazi tuttuğunuzu, insana ve topluma dair sayısız tecrübe biriktirdiğinizi biliyorum. Hem bireyin ve toplumun huzuru için hukukun ince terazisini muhafaza edeceksiniz, hem de yaptığınız işin gereği olarak yanlış insanı doğru insandan, yanlış işi doğru işten tefrik edeceksiniz. Bunu sıfır hata ile yapmak sahiden zor bir iştir."
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da, polisin özlük haklarını iyileştirmeye çalıştıklarını söyledi. Aksu, "Polisi AB standartları seviyesinde eğitmeye çalışıyoruz. Polis, insan haklarına saygılı ve yardımsever olacak" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7436027436020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.