Emniyet'in '2 numarası' tutuklandı

Emniyet'in '2 numarası' tutuklandı
Emniyet'in '2 numarası' tutuklandı

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı?ndan sorumlu Arslan daha önce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili birimlerin başındaki Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan hakkında büyük bir operasyonda yakalanan Habib Kanat'la ilişkisi nedeniyle tutuklama kararı çıktı

 

Taner YENER


İSTANBUL - Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan, hakkındaki uyuşturucu operasyonunda iddialar nedeniyle verilen tutuklama kararı üzerine, avukatları ile adliyeye giderek teslim oldu. İstanbul Adliyesi'nin Beşiktaş'taki binasına saat 13.00'de bir minibüsle gelen Emin Arslan, içeriye hakim, savcı ve personelin giriş yaptığı ön kapıdan alındı. Aynı soruşturmada adları geçen emniyet müdürleri Murat Nemutlu ile Mustafa Aral da adliyeye binasına geldi. Sivil polis aracıyla adliyeye gelen emniyet müdürleri, nöbetçi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Mahkemede, yakalama emirleri yüzlerine okunan 3 müdür daha sonra adliye içindeki Adli Tabiplik’te sağlık kontrolünden geçirildi. Arslan’ın sağlık kontrolüne girdiği sırada puro içtiği dikkat çekti. Adliyede işlemleri tamamlanan müdürlerin Paşakapısı Cezaevi’ne götürüldü. Müdürlerin avukatı, müvekkillerinin CMK’nın 100. maddesi kapsamında tutuklandıklarını, karara 1 hafta içinde itiraz edeceklerini söyledi. (dha) 

 

 

 

EMİN ARSLAN'A TUTUKLAMA KARARI

 

İSTANBUL - Son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunda tutuklanan Habip Kanat ile yaptığı telefon görüşmeleri nedeniyle daha önce savcıya ifade verip, serbest bırakılan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan hakkında tutuklama kararı çıktı.
İstanbul narkotik polisi geçen haftalarda son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunu gerçekleştirmiş ve 2 milyar lira değerinde uyuşturucu maddesi ele geçirilmişti. Bu operasyonda işadamı Habib Kanat ile birlikte polislerin ‘hocam’ diye hitap ettiği kimyacı Doç. Dr. Hüseyin Rıza Işık tutuklanmıştı. Daha sonraysa Kanat’la Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan arasındaki telefon görüşmeleri ortaya çıkmıştı. İddiaya göre Arslan, uyuşturucu baronu Habip Kanat’ı himayet etmişti. Arslan’ın oğluyla ile Kanat’ın kızı ortak bir bilgisayar şirketi kurmuştu. Ayrıca telefon görüşmelerinde Arslan’ın Kanat’a “Merak etme. Sen bizim korumamızdasın. Sana bir şey olmaz” dediği öne sürülmüştü. Soruşturma sırasında ortaya atılan bu iddialarla ilgili olarak Arslan’la birlikte üç emniyet müdürü soruşturmayı yürüten savcıya ifade vermiş ve savcılar tutuklanmaları istemiyle üç müdürü mahkemeye sevk etmişti. Mahkeme ise üç zanlıyı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmıştı.
Soruşturmayı yürüten savcılığın serbest bırakılma kararına itirazı üzerine Arslan hakkında dün gıyabi tutuklama kararı çıktı. Arslan’ın bugün avukatıyla adliyeye gelerek teslim olması bekleniyor. Bu arada İçişleri Bakanlığı da iddialarla ilgili soruşturma başlatmıştı. Arslan’ın görevden alınması için Cumhurbaşkanlığı’na kararname gönderildiği öne sürüldü. Ancak İçişleri kaynakları bunu doğrulamadı.
Arslan savcılığa ifade vermeden önce basına  komplo ile karşı karşıya olduğunu söylemişti “Gazetelerde yer alan iddialar asılsız. Oğlum ile Habib Kanat’ın kızı ortak bir şirket kurdu. Oğlum söz konusu şirkete yüzde 20 ortak. Şirkette maaşlı çalıştı” diyen Arslan ayrıca Kanat’ın ‘polis muhbiri’ olduğunu ve bilgi almak için konuştuğunu iddia etmişti. Arslan şöyle demişti: “Kanat 2001’den beri polis muhbiriydi. Deşifre olmaktan korkuyordu. Görev için kurulan ilişkiler çarpıtılıyor. Bu konuda yardımcı olan kişiye, ‘Arkadaş sen yardımcı ol başına bir şey gelmez. Senin ele verdiğin adamlar seni öldüremez, devlet seni korur’ denilen yerler ‘Biz seni koruruz sen istediğin gibi mal sat’ denildi.”

 KOM’un başındaydı

 

 

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’ndan (KOM) sorumlu Emin Arslan, uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili emniyet birimlerinin başında bulunuyordu. Sadettin Tantan döneminde de KOM Daire Başkanlığı görevini sürdüren Arslan, ‘Matador’ operasyonu ile ünlü uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya’yı yakalatmış ve İspanyol polisiyle ortaklaşa düzenlenen operasyon nedeniyle İspanya’da Polis Liyakat Nişanı almıştı. Arslan’ın Ergenekon tutuklusu Osman Gürbüz’de ele geçirilen silahları, dönemin Özel Harekât Daire Başkanı Korkut Eken’in devreye girmesiyle teslim alan kişi olduğu iddiası da ortaya atılmıştı. (Radikal)