Emniyet'in 'ahlak masası' tarihe karıştı

Dünyanın hiçbir yerinde polis teşkilatları tarafından kullanılmayan ve aslında emniyet terminolojisinde de yeri olmayan 'ahlak masası' ismi tarih oluyor.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - Dünyanın hiçbir yerinde polis teşkilatları tarafından kullanılmayan ve aslında emniyet terminolojisinde de yeri olmayan 'ahlak masası' ismi tarih oluyor. Onun yerine artık 'İnsan Ticareti ve Cinsel Suçlarla Mücadele Büro Amirliği' adı kullanılacak.
Eski Türk filmlerinin klasikleşmiş sahnelerinden biri de, 'ahlak masası' ekiplerinin bir eve yaptığı baskında, 'esas kızı' gözaltına alıp, vesika vermesidir. Gazete ve televizyon haberlerinde de sık sık 'ahlak masası dedektiflerinin' operasyonları konu alınır.
Bize has bir masaydı
Ahlak masası, bu nedenlerle polis teşkilatının ünlü birimlerinden biridir. Oysa bu terim dünyanın hiçbir emniyet teşkilatında kullanılmıyor. Polis terminolojisinde de 'ahlak masası' diye bir terim yer almıyor.
Asayiş Şube Müdürlüğü'ne ait birimlerden biri olan ve fuhuş, fuhuşa teşvik gibi cinsel suçlarla mücadele eden 'ahlak masası', Avrupa Birliği (AB) sürecinde artık bu ismi kullanmayacak. Emniyet Genel Müdürlüğü, ahlakın genel terim olması ve sadece cinsel suçları içermemesi nedeniyle bu ismi değiştirme kararı aldı.
Emniyet'te bundan sonra, 'ahlak masası' yerine birimin görevini yansıtan
'İnsan Ticareti ve Cinsel Suçlarla Mücadele Büro Amirliği' adı kullanılacak. Karar yakında tüm il emniyet müdürlüklerine duyurulacak.
Görev alanı genişledi
Birim sadece fuhuşa teşvik suçuyla değil, fuhuş amaçlı insan ticareti suçlarıyla da mücadele edecek. Böylece cinsel suçlarla mücadele aynı çatı altında toplanmış olacak. Asayiş Daire Başkanlığı yetkilileri, "Ahlak masası sadece Türkiye'de kullanılan bir terimdi. Ahlak, daha kapsamlı bir terim. Sadece cinsel suçları kapsamıyor. Bu nedenle böyle bir değişikliğe gidildi. Ayrıca TCK'nın 201. maddesinde düzenlenen insan ticareti suçlarına da bu birimler bakacak" dedi.
AB'ye uyum çerçevesinde TCK'da yapılan düzenlemelerle, insan ticareti yapanlara verilen cezalar artırılmıştı. Yeni düzenleme 'fuhuş amaçlı kadın ticaretinin' bireysel yapılınca 5-10 yıl, organize yapılması halinde 10-20 yıl arasında hapis cezası öngörüyor.
Tatbikatlar da kaldırılmıştı
Emniyet Genel Müdürlüğü, ayrıca tüm bunların dışında da Avrupa Birliği'ne uyum çalışmaları yürütüyor. Bu kapsamda, daha önce suç zanlılarına basın
önünde yaptırılan tatbikatlar kaldırılmıştı. Ayrıca pasaportlara da AB ülkelerinde olduğu gibi güvenlik kodları getirilmiş ve süresi de 10 yıl uzatılmıştı. Trafik polislerinin kıyafetleri de değiştirilmişti.