Emniyet'in Fehriye Erdal ısrarı

Emniyet Genel Müdürlüğü, Belçika polisinin aksine açıklamasına rağmen Özdemir Sabancı suikastı zanlısı Fehriye Erdal'ın Belçika'da gözaltında olduğu konusunda ısrarlı.

ANKARA/BRÜKSEL - Emniyet Genel Müdürlüğü, Belçika polisinin aksine açıklamasına rağmen Özdemir Sabancı suikastı zanlısı Fehriye Erdal'ın Belçika'da gözaltında olduğu konusunda ısrarlı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, dün düzenlediği basın toplantısında DHKP-C'ye yönelik beş ülkede yürütülen operasyon kapsamında, 23'ü yurtdışında ve 40'ı yurtiçinde olmak üzere toplam 63 kişinin yakalandığını açıkladı. Er, Belçika polisinin aksini iddia etmesine rağmen Fehriye Erdal'ın da Belçika'da gözaltında olduğunu vurguladı. Brüksel Savcılığı ve Federal Polis ise operasyon konusunda çelişkili bilgiler veriyor. Savcılık kaynakları, önceki gün operasyonlarda bir kişinin tutuklandığını ve bunun bir 'erkek' olduğunu açıklamıştı. Belçika televizyonuna açıklama yapan bir adli yetkili, operasyonlarda Erdal'ın,
'gözaltında tutulduğunu' söylemişti. Yetkili, tutuklandığı açıklanan kişinin 'erkek' değil, 'kadın' olduğunu ve 'serbest bırakılmasının kararlaştırıldığını' belirtmişti. Savcılık da dün sabah, 'başka bir evde' bulunan Erdal'ın kalması gereken eve götürüldüğünü, gözaltına alınmadığını ve sorguya çekilmediğini belirtti.
Belçika'da faaliyet yürüten 'DHKP-C formasyon Bürosu Sözcüsü' Musa Asaoğlu da Erdal'ın gözaltında olmadığını açıkladı.
(Radikal, aa)