Emniyet'in iki numarası hapiste

Emniyet'in iki numarası hapiste
Emniyet'in iki numarası hapiste

Emin Arslan dün sabah İstanbul?da avukatlarıyla adliyeye giderek teslim oldu. FOTOĞRAF: ÖMER ERDEM / DHA

'Uyuşturucu baronu'nu korumakla suçlanan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan ve iki şube müdürü 'kaçma' ihtimaline karşı tutuklandı

İSTANBUL - Son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunda ‘çete lideri’ni koruduğu ve çeteye yardım ettiği öne sürülen Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ve iki emniyet müdürü, ‘kaçma ve delilleri karartma’ riski gerekçesiyle tutuklanarak cezaevine konuldu. Emniyet müdürleri, çeteye bilgi sızdırmak ve çeteyi korumakla suçlanıyor.

2 milyar liralık operasyon
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’ndan (KOM) sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Emin Arslan, uyuşturucu kaçakçılığı ile ilgili emniyet birimlerinin başında bulunuyordu. İstanbul Narkotik polisi geçen haftalarda son yılların en büyük uyuşturucu operasyonunu gerçekleştirmiş ve 2 milyar lira değerinde uyuşturucu maddesi ele geçirilmişti. Bu operasyonda işadamı Habib Kanat ile birlikte polislerin ‘hocam’ diye hitap ettiği kimyacı Doç. Dr. Hüseyin Rıza Işık da tutuklanmıştı. Daha sonra Kanat ile Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Arslan arasındaki telefon görüşmeleri ortaya çıkmıştı. İddiaya göre Arslan, ‘uyuşturucu baronu’ Habip Kanat’ı himaye etmişti. Arslan’ın oğluyla ile Kanat’ın kızı ortak bir bilgisayar şirketi kurmuştu. Ayrıca telefon görüşmelerinde Arslan’ın Kanat’a “Merak etme. Sen bizim korumamızdasın. Sana bir şey olmaz” dediği öne sürülmüştü.
Soruşturma sırasında ortaya atılan bu iddialarla ilgili olarak Arslan’la birlikte üç emniyet müdürü soruşturmayı yürüten savcıya ifade vermiş ve savcılar tutuklanmaları istemiyle üç müdürü mahkemeye sevk etmişti. Mahkeme ise üç zanlıyı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakmıştı. 

Görevden alınması istendi
Soruşturmayı yürüten savcılığın serbest bırakılma kararına itirazı üzerine Arslan ile birlikte soruşturmada isimleri geçen emniyet müdürleri Murat Nemrutlu ile Mustafa Aral hakkında önceki gün gıyabi tutuklama kararı çıktı.
Üç emniyet müdürü dün avukatlarıyla birlikte adliyeye gitti. Nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çıkarılıp, Adli Tıp’ta sağlık kontrolünden geçirilen üç polis müdürü ‘kaçma ve delilleri karartma şüphesi’ nedeniyle tutuklandı.
Arslan daha önce savcıya ifade vermeden basına açıklamalar yapmış ve komployla karşı karşıya olduğunu öne sürmüştü. Oğlunun, Habib Kanat’ın kızıyla ortak bir şirket kurduğunu ancak bu şirkette maaşlı çalıştıktan sonra ayrıldığını söyleyen Arslan ayrıca Habib Kanat’ın ‘polis muhbiri’ olduğunu ve onunla bilgi almak için konuştuğunu iddia etmişti. Arslan dün teslim olmaya gelmeden önce de Anadolu Ajansı’na (AA) konuştu ve “Hiçbir suç işlemedim. Yanlış yorumlandığını düşünüyorum. Gerçek zaman içinde ortaya çıkacak” dedi.

‘Adalet tecelli edecek’
Cezaevi girişinde gazetecilerin tutuklama ile ilgili sorusuna Emin Arslan, “Adaletin tecelli edeceğine inanıyorum” şeklinde yanıt verdi

Kritik görevlerde bulundu
Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’ndan (KOM) sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Emin Arslan, uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili emniyet birimlerinin başında bulunuyordu.
Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan döneminde de Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı görevini sürdüren Arslan, ‘Matador’ operasyonuyla ünlü uyuşturucu kaçakçısı Urfi Çetinkaya’yı yakalatmış ve İspanyol polisiyle ortaklaşa düzenlenen operasyon nedeniyle İspanya’da ‘Polis Liyakat Nişanı’ almıştı. (Radikal)