'Emniyet'in isteklerini yerine getirmedik böyle oldu'

'Emniyet'in isteklerini yerine getirmedik böyle oldu'
'Emniyet'in isteklerini yerine getirmedik böyle oldu'
Konya'da Okyanus Şirketler Grubu'na yönelik yapılan operasyonda yakalanıp tutuklanan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Argun ile Konya Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Okudan'ın da aralarında bulunduğu 234 sanıktan tutuklu olan 44 sanığın yargılanmasına devam edildiGirdikleri ihalelerde devleti 350 milyon lira zarara uğrattığı iddiasıyla 44’ü tutuklu 234 sanıkla birlikte hakkında dava açılan Konya’daki Okyanus Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı tutuklu Nusret Argun, şirketine yönelik operasyon yapılmasının ve haklarında dava açılmasının nedeninin doğalgaz işinde gösterdiği başarılarından rakiplerinin rahatsız olması ve Konya Emniyeti'nin isteklerini yerine getirmemesinden kaynaklandığını öne sürdü.
Özel Yetkili Adana 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 gündür devam eden davada 44 tutuklu sanığın savunmalarının alınması tamamlandı. Örgüt lideri konumunda bulunması iddiasıyla Okyanus Şirketi Sahibi Argun’un en son savunması alındı. Hakkında ‘örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, Edimin ifasına fesat karıştırma, yağma, rüşvet vermek, ticari sırrın açıklanması, özel belgede sahtecilik, soruşturmanın gizliliğini ihlal’ suçlamalarıyla 1205 yıla kadar hapsi istenen Argun, yaklaşık 4 saat ifade verdi. Argun savunmasına başlamadan önce, mahkeme başkanından, “Nezarethanede sigara içenlerden rahatsız olduğum için başım dönerse oturabilir miyim?” diyerek izin istedi. 235 gündür cezaevinde tutuklu bulunduğunu belirten Argun, “Hakkımda bugüne kadar yazılanlara cevap vermedim. Burada yapacağım savunmam cevap niteliğinde olur. İddianameyi okudum 235 gündür neden tutuklu olduğumu anlamadım” dedi.
‘İŞİME AŞIĞIM’
Hayatında hiç görmediği, tanımadığı çalışanı Hasan Taşkın’da bir tabanca çıkması nedeniyle silahlı örgüt kurmakla suçlandığını ifade eden Argun, işine aşık bir iş adamı olduğunu söyledi. Argun, “Ben örgüt kurmadım. İşine bağlı biriyim. İşimin aşığıyım. Hayatım boyunca işimin peşinde koştum. Günde 15- 16 saat çalışırım. 51 yaşındayım. Tek yaptığım çalışmaktır. Pazar günleri bile çalıştım” dedi. 

DOGALGAZA GİRMEKLE CAHİLLİK YAPTIM
Türkiye’nin gözde firmalarına sahip olduğunu söyleyen Argun, bu firmalarından birinin de doğalgaz işi yapan Energaz olduğunu, başına ne geldiyse bu şirket yüzünden geldiğini söyledi. Ancak, bu konuda detaylı açıklama yapmayan Argun, mahkeme başkanının, “Niye hedef seçildin?” diye sorması üzerine Argun, şirketine yönelik yapılan operasyon ve haklarında dava açılmasının nedenlerini şöyle anlattı:
“2004’de doğalgaz işine başladım. Energaz şirketinin yüzde 56’sı Konyalılar'a, yüzde 34’ü de İstanbullular'a aitti. 2 grup arasında çekişme vardı. Genel kurulda yönetim kurulu başkanı seçildim. Bu çekişmede siyasiler de devreye girdi. 4 gün sonra bana ‘yanlış yaptın yanında kalmaz’ dediler. Gaz işinde büyüyünce Konyalılar bozuldu. Emniyet Müdürü ile sanayi odası taraf oldu. Bana karşı husumet beslediler. Emniyet'in araç isteklerini yerine getirmedim. Ankara’da Başkent Doğalgazı aldık. Anadolu çocuğu olduğum için bu işi almakla cahillik yaptım. Dik durmam sonucu başıma bu durum geldi. Üzerime geldiler.”

5 YILLIK CİROM 220 MİLYON
Devleti 350 milyon lira zarara uğrattığına anlam veremediğini belirten Argun, “Son 5 yılda şirket olarak tahakkukumuz 220 milyon liradır. Son 2 yılda 210 bin metrekare inşaat yaptım. Hepsi yabancılara yapılmış birinci sınıf. Kamuyu 350 milyon lira zarara uğrattığım yazılıyor. Bu anlamsızdır, kasıtlıdır. Dosya kapsamı 90 milyon liradır. Bunun yüzde 90-95’i maliyettir. Devlete 350 milyon lira zararı anlamak mümkün değildir” dedi.
94 ihaleye fesat karıştırmakla suçlanan Argun, ihalelere fesat karıştırmadıklarını, ihalelerde kamu zararından bahsetmenin mümkün olmadığını da ifade ederek, “İhaleler en düşük teklif verilerek alınmıştır” dedi. 2004’de Okyanus Şirketleri’ne yönelik rakipleri tarafından yapılan şikayetler üzerine emniyetçe baskı kurulmaya çalışıldığını, telefonlarının dinlemeye alındığını, takip edildiğini belirten Argun, 4 yıldır aile yaşantısının kalmadığını söyledi. Argun, şirketlerine yönelik operasyon yapılacağını operasyon öncesinde İçişleri Bakanı’na bildirdiğini iddia ederek savunmasını şöyle sürdürdü:

‘OPERASYON YAPILACAĞINI BAKANA SÖYLEDİM’
“İçişleri Bakanı ile 2 kez toplantı yaptık. Ne zaman hangi saatte şirketime operasyon yapılacağını söyledim. Diğer yetkililerle de görüştüm. Bana ‘İşinize gücünüze bakın. İçiniz rahat olsun’ dediler. Görüştüğüm savcılar da, ‘Siz sanık değil, şüpheli bile değilsiniz’ diyerek evrakları istediler. Ancak, dediğim çıktı. Okyanus şirketine yapılan baskında şirketin tüm hard diskleri alındı kopyaları verilmedi. Evlerimiz, işyerlerimiz basıldı. Suç örgütü gibi gösterildik. Ticari itibarımızı bitirmeye çalıştılar. Ülkemizde ihaleye fesat karıştırmayla ilgili binlerce dava var. Elbette biz de yargılanırız. Ne yazık ki, Okyanus şirketiyle alakaları olmayan rektör, başhekim ve diğer kişiler sanık konumuna sokulmuştur. Yargısız infaz yapılmaktadır. 44 tutuklu 5.5 ile 7.5 aydır tutuklu bulunmaktadır.”
Savunmasına bilirkişi raporları, hard diskler, müştekiler, iletişim ve teknik takip tutanaklarını cevaplayarak başlayan Argun, bilirkişi raporlarının polisle birlikte yönlendirme sonucu hazırlandığını iddia etti. Hard disklerdeki suç unsurlarının ise operasyon sırasında polisçe yüklendiğini öne süren Argun, suç kabul edilen bazı belgelerin ise internetten herkesçe indirilebileceğini belirtti. Hakkında şikayetçi olan müştekilerin ise hikaye anlattıklarını, gerçeklerle yakından uzaktan ilgisinin olmadığını iddia eden Argun, telefon dinlemelerinin ise kasıtlı olduğunu ifade ederek, “Lehime olan konuşmalar yok. Konuşmalar kesilmiştir. İsimler yanlış yazılmıştır. Cümleler cımbızlanmıştır. Bu konuşmaların neresinden tutarsanız tutun tel tel dökülür. Örgüt olduğumuz söyleniyor. 5 bin insanı çalıştıran, şehrin çehresini değiştiren, uluslararası örgütlerce denetlenen bir gizli örgüt nasıl olur?” dedi.
İşadamı Argun, Rektör Prof. Dr. Okudan ile olan telefon konuşmalarına da açıklık getirdi. Rektörlük seçimi sırasında adaylardan Prof. Dr. Neyhan Ergene ile görüştüğünü doğrulayan Argun, “Neyhan, çok samimi olduğum bir kişi. Kendisiyle spor yapar, dağa çıkarız. Seçimi kaybedeceğini bildiğim için, mahcup olmaması için kendisini aday olmaması konusunda uyardım. Ancak, kendisi seçimlere girdi. 1250 oydan 40 oy alarak kaybetti. Kendisine gaz verenler bile oy vermedi. Ancak, bu kolluk tarafından gazetelere ‘çete rektör seçtirdi’ diye haber sızdırıldı. Bizim baskı yaptığımız yayıldı” dedi. Rektör Okudan’a 2 daire rüşvet verdiği iddiasının asılsız olduğunu öne sürdü.
İşadamı Argun, sözlü savunmasının ardından 253 sayfalık yazılı savunmasını mahkeme başkanına verdi. Duruşma yarın avukatların savunma yapmalarının ardından sanıkların tutukluluk durumlarının incelenmesi için ertelendi.(dha)