Emniyet'in rapor ayıbı: Bu çocuk 'esmer vatandaş'lardan

Emniyet'in rapor ayıbı: Bu çocuk 'esmer vatandaş'lardan
Emniyet'in rapor ayıbı: Bu çocuk 'esmer vatandaş'lardan
Mersin'de polis aracı taşlamak iddiasıyla yargılanan 13 yaşındaki çocukla ilgili olarak mahkeme polisten 'mali ve sosyal durum raporu' istedi. Emniyet'ten gelen yanıtta çocuğun etnik kökeni de dışlayıcı ifadelerle yer aldı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Mersin Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, önüne gelen bir davada, suça sürüklenen çocuğun “mali ve sosyal durumunun” araştırılmasını talep etti. Mersin Emniyet Müdürlüğü’nün bu talep üzerine hazırlayıp mahkemeye sunduğu rapordaki ayrımcı ifadeler ise tepki çekti. Emniyet raporunda, suça sürüklenen çocuğun “mali ve soysal durumu” anlatıldıktan sonra, “Esmer vatandaşlardan olduğu anlaşılmıştır” ibaresi yer aldı. Sanık çocuğun avukatı Onur Kale, raporun, ‘ötekileştirici’ ve ‘dışlayıcı’ bir düşüncenin tezahürü olduğunu belirtti.


NE OLDU?
Mersin’de çocuklar için yapılan bir sosyal koruma ve destek programı kapsamında, Çanakkale gezisi planlandı. Geziye katılacak öğrencilerin 23 Kasım 2012’de bir ilkokulda bir araya gelmesi kararlaştırıldı ve öğrencilerin güvenliğini sağlamak için o gün bir polis otosu da okulun önüne geldi. Ancak bu araç, okulun içinden atıldığı belirtilen taşlar nedeniyle zarar gördü.

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olayla ilgili başlattığı soruşturma kapsamında, okulun güvenlik kamera kayıtları incelemeye alındı ve 1999 doğumlu Ö.B. hakkında “kamu malına zarar verme” suçunda dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede, Ö.B.’nin suçunu itiraf ettiği belirtildi ve ihtiyaç duyulması halinde ailesinden alınarak bir yurda yerleştirilmesini de öngören koruyucu ve destekleyici tedbirlere hükmedilmesi istendi.

Davaya bakan Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi ise ‘çocuğun mali ve sosyal durumunun araştırılması’ için Emniyet’e talimat yazdı. Mersin Emniyet Müdürlüğü de iki polisin imzasını taşıyan bir rapor gönderdi.


SKANDAL BİR RAPOR
Buraya kadar her şey normaldi... Ancak Emniyet’in hazırladığı raporda, sanık çocukla ilgili, mahkemenin talep ettiği ‘mali ve sosyal durumun araştırılması’ kapsamının ötesinde, “etnik” kimliği de içeren bilgilere yer verildiği anlaşıldı. Raporda şöyle deniliyordu:

“Ö.B: Adı geçenin evrakta belirtilen Güneş Mahallesi adresinde ailesinin ikamet edip, kendisinin yanlarında kaldığı, bekar, çalışmadığı geçimini ailesinin sağladığı, ‘esmer vatandaşlardan’ olduğu, sağlıklı olup adına kayıtlı menkul ve gayri menkulünün olmadığı yapılan araştırmalardan anlaşılmıştır.”

Ö.B.’nin avukatı Onur Kale, Emniyet’in “esmer vatandaşlar” ibaresi ile suç işlediğini savunarak, şunları söyledi:

“Bu raporu tanzim eden polis memurlarının suç işledikleri ortadadır. Suça sürüklenen çocuk hakkında yapılan bu değerlendirme, ötekileştirici ve dışlayıcı bir düşüncenin tezahürüdür. Kabul edilemez bu değerlendirmenin, mahkemece istenen ‘sosyal ve mali durum’ ile bir ilgisi olmadığı aşikardır. Bu raporu tanzim eden polis memurları hakkında suç duyurusunda bulunacağım.”


  http://www.radikal.com.tr/1125103112510312

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  zenci - bedran79

  Esmer vatandaş tabiri ırkçılık, ayrımcılık ,aşağılama kokan Polis telsiz muhaberelerin de günlük olağan olarak kullanılan bir polis jargonudur. Eşgal bilgisi verilirken kişi Kürt veya romansa esmer vatandaşlar tabiri devamlı olarak kullanılır.O polis telsizlerini Valiler,kaymakamlar, il emniyet müdürleri, gazeteciler vb bir sürü insan dinliyor.Demek zihniyet aynı ki bu güne kadar kimse tepki verme gereği duymadı.

  mersin - himone

  30 yıl önce mersin böyle miydi? ah güzel mersinim seni ne hale getirdiler...

  KOMEDİ - UYİ35

  Sanırsın ki bizim emniyet teşkilatındakilerin hepsi Norveç'ten göç etmiş! Irkçılığın kendisi saçma iken bir de birbirine benzeyen insanların beyaz üstünlük zihniyetine girmesi traji-komik.

  türkiye'nin zencileri - kartopu_

  Kendisini Türkiye'nin zencilerinden sayan, bu polislerin de amirleri olan başbakanımızın konuya ilişkin fikirlerini merak ediyoruz...Tabii, türkiye de polisin vekillerden daha çok dokunulmazlığı var, böyle ufak tefek suçlar için kimse kılını kıpırdatmaz.

  ahmet arif 'karam' - kabala.

  ...De be aslan karam, De yiğit karam, Hangi kalemin yazısı, Zorlu yazısı, Belanda? Anadan doğma nişan mı, Sütlü barut damgası mı, Bir gece parçası mı kaburgandaki? Kız kakülü, ne hal eylermiş teni, Ellerin, deli hoyrat, Ellerin, susuz, yangın. Ellerin ooooy alarga... o güzel insan yıllar önce bu faşizmi ne kadar güzel anlatmış 86 dan önce

  SİZ BİZİM KAZANAMADIKLARIMIZDAN(MI)SINIZ? - jiyan-baran

  Dünkü Radikal'de çıkan bir habere göre Ruken adlı bir çocuğun tek kelime Türkçe bilmediğine dair hiç bir araştırma yapma gereği duymayan bir öğretmenin Ruken için''bu çocuk gerizekalı,sorduğum hiç birşeye tepki vermiyor''diyip Ruken'i rehabitilasyon okulunu göstermesi gibi bugün kü tanımlama sanki ilk defa bu kurumdan böyle bir açıklama.İzmirin iki kulübünün maçının ertelenmesine sinirlenen taraftarların twitir hesalarından kan kusmaları.Sizler barıştan önce size benzemeyenlere saygı duymadan barış hikayeleri anlatmayın.Hassasiyet değiğiniz şeyi kendi vicdanlarınızdan ibaret sananların tükenmişliğinden başka nedir bu?Siz bizim asla kazanamadıklarımızdan(mı)sınız?

  sayın yorumcu momentum; - bilmepdurum

  suça sürüklenen çocuk vakalarında, bir ön araştırma olarak mahkeme, polisten çocuk ve ailesinin hane ve gelir bilgilerini içeren bir matbu rapor ister, bu daha çok adres bilgilerini teyit için yapılır. bahsettiğiniz "çok geniş ve genel içeriğe sahip" raporların adı Sosyal İnceleme Raporudur ve profesyonel ve evrensel bir meslek uygulayıcısı olan Sosyal Hizmet Uzmanları tarafından yazılır. sosyal hizmet uzmanları, aldıkları eğitim gereği, her türlü ayrımcılığa ve insanların kimliklerinden ötürü aşağılanmasına karşıdırlar.bu nedenle bahse konu haberdeki -en kibar ifadeyle- terbiyesizlik, tamamen görevli polislerin boş tarlada at koşturur gibi fütursuzca savurduğu had bilmezlikleridir.