Emniyet'te '25 bombalı araç' alarmı

Emniyet'te '25 bombalı araç' alarmı
Emniyet'te '25 bombalı araç' alarmı
İstanbul'dan çalınan kamyonet ve panelvan tipi araçların aynı plakalar ile Hatay'a götürüldüğü ortaya çıktı. Emniyet, toplam 25 aracın bombalı saldırıda kullanılabileceği ihtimaline karşı alarma geçti.

Suriye’de iç savaş devam ederken, bölgede faaliyet gösteren radikal İslami grupların Türkiye ’ye yönelik olası eylem planlarını mercek altına alan istihbarat ve güvenlik birimleri ‘klonlanmış plaka takan şüpheli çalıntı kamyonetler’in peşine düştü.

Milliyet gazetesinden Tolga Şardan’ın haberine göre, Şam yönetimine karşı geniş katılımlı çatışmalara giren başta El Kaide ve bu örgütünün uzantısı olan Irak-Şam İslam devleti adlı radikal İslami terör grubunun Türkiye’yi hedef alan açıklamalar yapması güvenlik birimlerini alarma geçirdi. Bu grupların Türkiye’ye yönelik ‘eylem süreci’ başlattıklarını açıklamalarıyla birlikte MİT’in yanısıra jandarma ve emniyet birimleri ortak çalışmalara başladı. Bu kapsamda ilk olarak jandarma birimleri, karayolları üzerindeki kamera kayıtlarından ilginç ipuçlarına ulaştı.

AYNI GÜZERGÂH
Jandarma birimleri, İstanbul ’dan çalınan birbirine benzer kamyonet ve panelvan tipi araçların klonlanmış plakalar takılarak Bolu- Ankara -Aksaray-Adana üzerinden Hatay’a götürüldüğünü tespit etti. Kamera kayıtlarındaki incelemelerde, Konya Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubesi’ne kayıtlı bir açık kasa kamyonete ait plakayı taşıyan 6 farklı aracın görüntülerine ulaşıldı. Bu durum üzerine MİT devreye girdi. Jandarma ve MİT’in ortak çalışmaları sonrasında, İstanbul Emniyeti Trafik Tescil Şubesi’ne kayıtlı 4 farklı plakayı kullanan 14 farklı kamyonetin, Ankara Emniyeti Trafik Tescil Şubesi’ne kayıtlı iki ayrı araca ait plakayı kullanan 5 aracın, ‘klonlanmış’ olarak aynı güzergâhı kullanarak Hatay’a gittiği belirlendi.

‘BOMBALI ARAÇ’ MI?
Yapılan araştırmalarda, plakaları klonlanmış toplam 25 kamyonet ve panelvan tipi aracın hiçbirinin Hatay’dan geri dönüş yapmadığını tespit eden güvenlik birimleri alarma geçti. Daha önce El Kaide’nin İstanbul’da gerçekleştirdiği eylemlerde kamyonet kullanması, Ankara’da eylem yapmayı planlayan Acilciler örgütünün bombalı kamyonetle eylem yapacağının ortaya çıkması ve klonlanmış plaka taşıyan 25 kamyonet-panelvan türü aracın ‘buhar olması’ istihbarat ve güvenlik birimlerini harekete geçirdi.

MİT’in koordinesinde jandarma ve emniyetin katılımıyla gerçekleştirilen çalışmalarda, klonlanmış araçların kiralık sürücülerce Hatay’ın Reyhanlı ilçesine sevk edildiği anlaşıldı. Bu tespitlerle birlikte, Suriye’den gelen bazı önemli istihbaratlar sonucunda araçların ‘bombalı araç’ olarak hazırlanarak Türkiye’ye gönderilme olasılığı ortaya çıktı.

1200 TON TNT KAYIP
Sınır ötesinden elde edilen istihbaratlara göre, Suriye’nin Rakka bölgesini kontrol altında tutan radikal İslamcı Irak-Şam İslam Devleti adlı terör grubunun, Deyr El Zor bölgesindeki Greyye Köyü’nün dağlık alanında Esad yönetimine ait bir mühimmat deposunu ele geçirdiği tespit edildi. Radikal İslami grubun bu depodan yaklaşık 1200 ton TNT ile patlayıcı yapımında kullanılan amonyum sülfata el koyup kaçırdığı belirlendi. Aynı süreçte, El Kaide bağlantılı olarak bölgede faaliyet gösteren Irak-Şam İslam Devleti adlı örgütün Türkiye’ye yönelik bombalı araç eylemi gerçekleştirmeyi hedeflediğinin tespit edilmesi, Hatay’a götürülen klonlanmış kamyonet ve panelvan tipi araçları daha önemli hale getirdi.
Bu gelişmeler sonrasında MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı kısa süre önce yurt genelindeki ünitelerine uyarı yazısı gönderip gelişmeler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Bu gelişmelerin MİT tarafından başta Başbakanlık olmak üzere Genelkurmay Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’na da bildirildiği öğrenildi. Yapılan tespitler sonrasında uyarı yazısı gönderilen 81 kentteki tüm güvenlik birimleri kendi sorumluluk bölgelerindeki önlemlerini artırıp kayıp kamyonetlerin peşine düştü.


  http://www.radikal.com.tr/116096411609641

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tutarsızlık - Kafkasyali

  Haber nereden baksan elinde kalacak cinsten. 1- Irak Şam İslam devleti isimli terör örgütünün Türkiye ile ilgili hiç bir açıklaması yok. Böyle söylentiler olduğu çeşitli gazetelerde kaynak gösterilmeden haber yapıldı. 2-Türkiyede Esad karşıtı gruplardan hiçbirisi bugüne kadar bir eylem yapmadı, hatta çoğu Türkiye ye sıcak mesajlar gönderdi. Aksine Esad ve yandaşları herzaman Türkiyeyi hedef alan açıklamalar yaptı. Reyhanlı bombalamasıda Türkiyeli arap alevilerin yardımı ile yapıldığı büyük oranda ortaya çıktı. 3-Daha önce Türkiyeye karşı terör eylemi yapan PKK'nın elinde de pek çok patlayı madde var ve bunu daha önce nasıl Türkiyeye karşı kullandılarsa gelecektede kullanabilirler. 4-Suriyede rejime karşı savaşan gruplar 2 yıldır bir sürü cephaleği ele geçirdi ve binlerce ton patlayıcı zaten ellerinde yeni bir şey yok. Sonuç olarak Türkiyeye karşı savaşan Türkiyede Türk devleti ve halkına karşı eylem yapanlar belli. Bunlar yokmuş gibi hayalet bir düşman yaratmak ta en kibar ifade yalan haber yapmayı yayıncılık ilkesi haline getirmek olarak adlandırılır. Ki bunu yazarı muhabiri ile Radikal gayet "başarılı" bir şekilde yapıyor. Tebrik eder aynı çizgide "başarılırınızın" devamını dilerim...