Emniyet'te hazin tören

Taksim'deki intihar saldırısında yaşamını yitiren iki polis için, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne tören düzenlendi.

İSTANBUL - Taksim'deki intihar saldırısında yaşamını yitiren iki polis için, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne tören düzenlendi.
İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, bu olayı planlayanları ne pahasına olursa olsun yakalayacaklarını söyleyerek, insan hakları ve demokrasi savunucusu dernekleri olayı kınamaya çağırdı. Ölen polislerin yakınları törende sinir krizleri geçirdi.
Üst kadro törende
'Canlı bomba' saldırısında yaşamını yitiren 24 yaşındaki Halil İbrahim Doğan ile 26 yaşındaki Tuncay Karataş için Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde tören düzenlendi. Törene, İçişleri Bakanı Yücelen, Ulaştırma Bakanı Oktay Vural, Emniyet Genel Müdürü Kemal Önal, İstanbul Valisi Erol Çakır, İl Emniyet Müdürvekili Hasan Özdemir, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Ferzan Çitici, Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Tekin Doğan'ın da aralarında bulunduğu üst düzey yetkililer ile eski İstanbul Emniyet Müdürü Necdet Menzir katıldı. Doğan ve Karataş'ın cenazelerinin İstanbul Adli Tıp morgundan geç getirilmesi nedeniyle tören 45 dakika geç başladı. Duygusal anların yaşandığı törende, yaşamını yitiren polislerin aileleri meslektaşlarınca sakinleştirilmeye çalıştırılırken, Yücelen ile Özdemir'in gözleri doldu.
'Yakalayacağız'
Yücelen, şehit polislerin için "Bu kahraman arkadaşlarımız olmasaydı, bugün burada 50 arkadaşımızı daha kaybetmiş olacaktık" dedi. Polislere, "İçişleri Bakanı olarak benden istediğiniz her şeyi yapmaya hazırım" diye seslenen Yücelen, olayı planlayanların ne pahasına olursa olsun yakalanacağını söyledi. Yücelen, insan hakları savunucularını ve derneklerini olayı kınamaya davet ederken şöyle konuştu: "Kimse Türk devletinden daha güçlü değildir. Türk devleti bundan böyle de, kahraman polisleri, kahraman jandarması ve TSK ile görevine devam edecektir."
Cenazeler gönderildi
İstanbul İl Emniyet Müdürvekili Hasan Özdemir ise, "Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da şehitlerimizin kanı yerde, eş ve çocuklarının boyunları asla bükük kalmayacaktır. Söz veriyorum" diye konuştu. Törenin ardından Doğan'ın cenazesi
uçakla Adana'ya, Karataş'ın cenazesi ise karayoluyla Samsun'un Çarşamba ilçesine gönderildi.
Teşhis için geldiler
Saldırıda ağır yaralanan ve Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyata alınan
Avusturyalı Amanda Rigg'in koluna ve göğüs bölgesine yönelik iki cerrahi müdahale yapıldığı belirtildi. Hastane yetkilileri, Rigg'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğunu söyledi.
Bu arada saldırıyı gerçekleştiren Uğur Bülbül'ün ailesi cesedin teşhisi için Bartın'dan İstanbul'a getirildi.