Emniyette KCK depremi

Emniyette KCK depremi
Emniyette KCK depremi
MİT'çilerin KCK'dan ifadeye çağrılmasının şaşkınlığı sürerken bir deprem de İstanbul Emniyeti'nden geldi. KCK operasyonunun mimarlarıYurt Atayün ile Erol Demirhan görevden alındı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

İSTANBUL - MİT bürokratlarının savcılıkça ifadeye çağrılmalarının ardından bir deprem de İstanbul Emniyeti’nde yaşandı. İstanbul’daki KCK operasyonlarını yürüten İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün ile İstihbarat Şube Müdürü Erol Demirhan, haklarındaki bir soruşturma kapsamında görevlerinden alındı. Görevden alınan müdürlerin kritik operasyonlara imza attığı belirtiliyor. Atayün ve Demirhan’ın Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın teklifi ve İstanbul Valiliği onayıyla görevlerinden alındığı öğrenildi. Atayün’den boşalan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü görevine Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse, Demirhan’dan boşalan İstihbarat Şube Müdürlüğü görevine de aynı şubede müdür yardımcısı olan Serdar Güldalı getirildi. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevine de aynı şubede müdür yardımcısı olan Yakup Saygılı atandı. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, emniyetteki görev değişimiyle ilgili olarak, “Bu rutin bir uygulamadır. Bir görev değişimidir” dedi. 

Kritik operasyonlar
Demirhan ve Atayün görev getirildikleri Temmuz 2009’dan bu yana Türkiye ’nin gündemine bomba gibi düşen Ergenekon, Balyoz, KCK ve Devrimci Karargâh gibi birçok operasyona imza attı. Atayün, 2009 yılında Ankara ’da Kaçakçılık Şube Müdürlüğü görevinden Temmuz ayında İstanbul terörle Şube Müdürü oldu. Demirhan ise, İstanbul İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı’yken 2009’da aynı şubeye müdür olarak atandı. Atayün ve Demirhan döneminde Balyoz Darbe Planı iddialarına ilişkin geniş çaplı operasyon yapıldı. Orgeneral rütbesindeki emekli paşalar Çetin Doğan, İbrahim Fırtına, Özden Örnek, Ergin Saygın, Devrimci Karargah soruşturmasında Emniyet Müdürü Hanefi Avcı gibi isimlerin yanı sıra KCK soruşturması kapsamında gözaltına alınan yüzlerce kişi ifade verdi. iki emniyet amiri Ergenekon soruşturması kapsamında ise 10. dalgadan sonra yapılan operasyonlara bizzat imza attı. Ayrıca Devrimci Karargâh örgütüne yönelik en etkili operasyonlar da Atayün ve Demirhan döneminde yapıldı. İki emniyet amirinin damgasını vurduğu operasyon ise KCK oldu. BDP ’nin siyaset akademilerine yönelik operasyonu bizzat iki emniyetçi yönetti.