Emniyetten 'dinleme' cevapları

Emniyetten 'dinleme' cevapları
Emniyetten 'dinleme' cevapları
TBMM'deki 'telekulak komisyonu'nun sorularına yanıt veren emniyet, kendi bünyelerinde 'yasadışı dinlemeye karşı' önlem aldıklarını belirterek, dinleme konusunda bilgiler verdi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu dün AK Parti Tokat milletvekili Zeyid Aslan’ın başkanlığında toplandı. Komisyona TİB ve emniyetin verdiği yazılı cevaplar da ulaştı. Edinilen bilgiye göre emniyet, Meclis’e şu bilgileri verdi:
Emniyet İstihbarat’ta iletişimin denetlenmesi işlemini gerçekleştiren personelin yetkisini aşmaması için gerekli mekanizmalar oluşturuldu. Hâkimden kararı alan, kararları işleme koyan ve dinlemeyi yapan personel birbirinden farklı.
Merkeze CD ve DVD, USB bellek, cep telefonu ve kamera sokulamıyor. Hangi bilgisayarı kimin kullandığı da belli.
Dinlemede ele geçirilen bilgiler, delil değilse 10 gün içinde 35 kez üzerine yazılarak yok ediliyor. Ömrünü dolduran hard diskler, disk kırma makinesiyle imha ediliyor. Acil durumlarda yapılan dinleme, 24 saat içinde hâkim kararı çıkmazsa imha ediliyor.
İstihbarat faaliyeti çerçevesinde milletvekilleriyle ilgili dinleme talebinde bulunulmuyor. 

Erdoğan’ın dinlenmesi 

Başbakan Erdoğan’ın dinlenilmesiyle ilgili soruşturma sürüyor.
Yabancı servislerin ‘idrar örneğine kadar’ liderleri takip ettiğine ilişkin iddialar konusunda emniyetin elinde bilgi yok. İsrail veya başka bir ülkenin uydu gibi sistemlerle dinleme yaptığına ilişkin tespit de yok. Ama bilimsel gelişmeler nedeniyle üretilen cihazlar, herkesin özel hayatını tehdit eder hale geldi. 

Yasal boşluk var 

Yasadışı dinleme cihazları temini konusunda yasal boşluk var. Bu konu düzenlenmeli ve denetlenmeli. Başka bir isimle dinleme yapıldı. GSM operatörlerinin dinleme yetkisi yok. Fakat dinleme yapabilecek kabiliyette olup olmadıkları bilinmiyor. Eski Asayiş Daire Başkanı H.Ö. terör, organize ve uyuşturucu suçlarının önlenmesi amacıyla yapılan çalışma kapsamında dinlendi.

Hrant Dink cinayeti sonrası ortaya atılan ‘log kayıtlarının değiştirilebildiği’ iddiası doğru değil. 2009’da iddialar araştırıldı. Log kayıtlarında bir silinme bulunamadı.
El Kaide’nin Türkiye ayağı, 7 yıl boyunca 2300 fiziki takiple yakalandı.
Dinleme cihazlarının tamamı demirbaşa kayıtlı. Emniyetin kendi ürettiği dinleme cihazı yok. Obzervasyon araçları ise gözetleme amaçlı kullanılıyor. Emniyetin lazerle dinleme, tevcihli mikrofon gibi cihazları bulunmuyor.
Sabit MOBESE kameraları, özel alanları görmeyecek şekilde monte ediliyor. Trafikte çekim yapanlar ise yolcu koltuğundakini perdeliyor. 

Dedektif operasyonları 

Emniyetin cevabında yasadışı dinlemelere dair operasyonlara ilişkin de şu bilgiler verildi:
2010-2013 arasında yasadışı dinleme ve izlemeyle ilgili, çoğunluğu kendinin ‘özel dedektiflik ve araştırma’ yaptığını söyleyen organize örgütlere olmak üzere 11 operasyon yapıldı. 132 kişi gözaltına alınırken 21 kişi de tutuklandı. Gizli kameraların arasında kol saati, çakmak, gözlük, anahtarlık, kalem ve rozet şeklinde olanlar dikkat çekti. Ayrıca televizyon kumandası ve saat şeklinde ses kayıt cihazları ele geçirildi.
15 Şubat 2011’de İzmir’de bir firmanın, aldatıldığını düşünenlere yüksek meblağlı para karşılığında eşlerinin görüntü ve irtibat bilgilerini sattığı belirlendi. Dedektifler kalem, kravat iğnesi şeklinde kamera kullanıyor, abajurlara böcek koyuyordu.

‘En merak edilen soruyu’ es geçtiler

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülere ilişkin IP bilgilerinin TİB tarafından üç yıl sonra gönderildiği iddiaları konusunda daha önce açıklama yapıldığını belirtti ve “ Ankara Başsavcılığı, 11 Mayıs 2010’da IP adreslerinin tespitini istedi. 12 Mayıs’ta ‘yer sağlayıcılardan bilginin temin edilebileceği’ bilgisi savcılığa verildi. Daha sonra TİB’den talep olmadı ve bilgi gönderilmedi” dedi. Açıklamada “Baykal’a kamera tuzağını kim kurdu” sorusuna emniyetin verdiği cevapta ise sadece, “Özel hayatın gizliliği ihlali konuları ile ilgili basından öğrenildiği kadarıyla savcılıklarca soruşturma açıldığı bilinmektedir” denildi.