Emniyet'ten hizmet: Nasıl eylem yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü, meydanlarda yapılan gösteri yürüyüşleri ve eylemlerin yasal olarak yapılması için, 'Nasıl Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleyebilirim?' başlıklı bir broşür çıkardı.

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü, meydanlarda yapılan gösteri yürüyüşleri ve eylemlerin yasal olarak yapılması için, 'Nasıl Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Düzenleyebilirim?' başlıklı bir broşür çıkardı. Emniyet yetkilileri, broşürün bir hafta önce hazırlandığını, kısa bir süre sonra da özellikle üniversite öğrencileri başta olmak üzere Türkiye'nin her yerinde halka dağıtılacağını açıkladı.
Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi Başkanlığı'nın hazırladığı broşürde, eylem yapmı hakkı, bu hakkın kullanımı, toplantı ve usulü, gösteri ve yürüyüş için nasıl ve nereden izin alınması gerektiği, eylemlerin nerelerde yapılacağı gibi pek çok bilgi yer alıyor. Bröşürde yer alan bilgilerden bazıları şöyle sıralandı:

  • Açık yerlerdeki toplantılarla yürüyüşler güneşin batışından bir saat önceye, kapalı yerlerdeki toplantılar saat 23.00'e kadar sürebilir.
  • Toplantı ve gösteri yürüyüşü, fiil ehliyetine sahip ve 18 yaşını doldurmuş en az yedi kişiden oluşan düzenleme kurulu tarafından düzenlenir.
  • Genel yollarla parklarda, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesislerde ve bunların eklentilerinde ve TBMM'ye bir kilometre uzaklıktaki alan içinde toplantı yapılamaz ve şehirlerarası karayollarında gösteri yürüyüşleri düzenlenemez.
  • Düzenleme kurulu üyelerinin tamamının imzalayacakları olayla ilgili bir bildirim, toplantının yapılmasından en az 48 saat önce ve çalışma saatleri içinde, toplantının yapılacağı yerin bağlı bulunduğu valilik veya kaymakamlığa verilir.