Emniyet'ten Reyhanlı açıklaması: Kesinlikle Acilciler yaptı

Emniyet'ten Reyhanlı açıklaması: Kesinlikle Acilciler yaptı
Emniyet'ten Reyhanlı açıklaması: Kesinlikle Acilciler yaptı
Emniyet Genel Müdürlüğü, bazı basın-yayın organlarında Reyhanlı saldırısının El-Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti Örgütü tarafından gerçekleştirildiğine dair yer alan iddialar üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

ANKARA - Açıklamada, " Faillerin mevcut Suriye rejiminin istihbarat servisinde görevli subaylarla ve yine aynı servisle irtibatlı THKP/C Acilciler terör örgütü lideri olarak kırmızı bültenle aranan Mihraç Ural ile bağlantılı olarak lojistik ve finansal destek sağladıkları ve saldırıyı gerçekleştirdikleri açık ve net bir şekilde tespit edilmiştir" denildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklama şöyle, "Söz konusu haberin, Suriye rejimi yanlısı İngilizce ve Arapça yayın yapan "breakingnews.sy" isimli internet sitesine dayandırılarak yapıldığı görülmüştür. Sitede yer alan bildirinin Irak-Şam İslam Devleti Örgütüne ait olup olmadığına ilişkin bilgiler bulunmamakla birlikte El Kaide terör örgütüne müzahir internet sitelerinde söz konusu bildirinin Irak-Şam İslam Devleti Örgütüne ait olmadığı ve eylemin örgüt tarafından üstlenilmediği, yapılan haberlerin yalan ve maksatlı olduğuna yönelik ifadelere yer verildiği belirlenmiştir. Ülkemizi de tehdit eden El Kaide terör örgütüne karşı güvenlik birimlerimizce yürütülen mücadele ve örgütün geçmişteki eylemleriyle ilgili operasyonların gerçekleştirildiği kamuoyu tarafından bilinmektedir. Hatay ili Reyhanlı ilçesinde 11.05.2013 tarihinde gerçekleştirilen hain saldırı sonrası eylemle irtibatı olduğu belirlenen şahıslara yönelik 12 Mayıs-22 Ağustos 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilen operasyonlarda yakalanan 35 şahıstan 20’si tutuklanmış 2’si hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Patlamayı gerçekleştiren şahıslar ile araçları temin eden, patlayıcıları Suriye’den getiren, araçlardaki donanımları değiştiren, patlama öncesi keşif yapan, araçları olay yerine getirerek patlatan ve bu kişilere yardım ve yataklık yapan şahısların tümü bilgi, belge ve kamera görüntüleriyle tespit edilmişlerdir. Yakalanan şahısların Cumhuriyet Savcılığındaki sorgularında alınan ifadeleri ve yapılan tahkikat sonucu, faillerin mevcut Suriye rejiminin istihbarat servisinde görevli subaylarla ve yine aynı servisle irtibatlı THKP/C Acilciler terör örgütü lideri olarak kırmızı bültenle aranan Mihraç Ural ile bağlantılı olarak lojistik ve finansal destek sağladıkları ve saldırıyı gerçekleştirdikleri açık ve net bir şekilde tespit edilmiştir. Soruşturma halen Adli Makamlarca sürdürülmektedir. Reyhanlı saldırısının failleri somut delillerle belirlenmişken bu tür asılsız haber ve bu haberlere dayandırılarak yapılan yorumların olayı çarpıtma amacına yönelik olduğu değerlendirilmektedir. " (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1153786115378611

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Emniyetin basarisi - yorumcu-okuyucu

  Turkiye'de yillardir onlarca faili mechul cinayeti aydinlatamamis, kameralarin gozu onunde oldurulen insanlarin faillerini yakalayamamis emniyet gucleri Mayis ayindaki saldiridan sonra bes ay icerisinde 1) Saldiriyi gerceklestiren kisileri yakalamis 2) Patlamayi gerceklestiren sahislari tespit etmis 3) Araclari ve patlayicilari temin edenleri tespit etmis 4) Araclardaki donanimlari degistiren, patlama oncesi kesif yapanlari da tespit etmis 5) Yakalananlarin, Suriye gizli servisinde gorevli olduklarini da buyuk bir basari ile (net) bir sekilde kanitlamis 6) Son olarak da yardim ve yataklik yapanlari da belirlemis. Bunlari gerceklestirirken de genellikle olay anlarinda calismayi bir sekilde birakan ya da goruntuleri sonradan silinen kamera goruntulerinden de faydalanmis. Emniyet guclerinin bu titiz calismalarini her turlu toplumsal olayda tekrarlanmasini temenni ediyoruz. Bu arada El-Kaide nin sinir illerinden nasil gencleri askere adam alir gibi toparlayip, Suriye'de is savasa yolladigini da bir haftadir gazetelerden okumaktayiz.

  /// - Al Capone

  bunlarin Görevleri zaten, El kaida ve al nunsra yi korumak - (unutmayin onlar cici misafirlerimiz). - ben kibris itanbul seyahat yaparken polislerin benden 4 kere kimlik ve passaport istiyorlar - Ceylanpinar sinir kapisidan, sakaliysan, pasaport kimlik soran yok mus

  Siz El Kaide'nin sözcüsü müsünüz? - Devrims

  EGM ve İç İşleri bakanlığı daha El kaide bile bu konuda yalanlama yapmamışken panik halinde "Hayır El Kaide yapmadı" diye neden feryat etmeye başladı. Siz bu kanlı örgütün sözcüsü müsünüz? Acilciler örgütü 1994-95 yıllarında fesh edildi liderleri öldürüldü veya tutuklandı ve siz şimdi olmayan bir örgüte mi yüklüyorsunuz bu işi? O zaman tutukladığınız bazı El Kaidecileri neden tutuyorsunuz? Madem adamlar yapmadı salsanıza onları. Gerçi onların sorgusu sonucu kimyasalcı grubu da yakalamıştınız ama yukarıdan gelen bir emirle yakalanan kimyasalları "antifirize" çevirerek salmıştınız bu teröristleri....

  Etniki Eterya Yapmış - firat1729

  Hatırlayacaksınız sayın Eskişehir Vali'miz konuyla ilgili çalışma yapmış ve hiç bir Suriye'li veya El Kaideci'nin bu işe karışmış olamayacağını bildirmişti zaten. Yine de bu konuda hala yazmayı sürdüren şeref özürlü basınımıza Emniyet Müdürlüğü'müz de gerekli cevabı vermiş bulunuyor. Bu acil devrim yapmak için 20 yıldır yeni bir eylem hazırlığı yapan örgütün işi olmalı demişler. Onlar öyle dedi ama ben kendi adıma Etniki Eterya'nın da bu işte parmağı olduğundan eminim. Adamlar 100 küsur senedir atıl bekliyor diye gardımızı düşürmek olmaz. Mutlaka işte böyle hain planlar kuruyorlar.

  Bunu niye yapıyorsunuz? - ellialti

  Emniyet kendisine dayanak olarak "güvenilir" El Kaide sitelerini gösteriyor. Asker Kalu niye hapiste o halde? Madem belgeler, sahte, neden hapiste? Biz bulduk, size göstermeyiz dediğiniz deliller nedir, göstersenize? 20 kişi, bir daha ne zaman çıkacaklarını bilemeden hapiste, 58 can havaya uçtu. Siz bize hala El Kaide demiş ki diyorsunuz. Bunu niye yapıyorsunuz, biz size ne kötülük yaptık?

  pispor'a - likapa

  nerden biliyorsunuz DHKP nin yapmadığını, elinde bir bilgisi olanlar varsa devletin güvenlik güçlerine .yoksa savunma içgüdüsü mü, chp gibi.chp bu konuda ne diyor merak ediyorum.hani taksimde falan chp li vekiller DHKPC bayraklarının gölgesinde yürüyorlardı ya, bir de orak çekiç ha bir de yanlarında atatürk resmi.yetmiyor reyhanlı havaya uçunca da kılıçtaroğlu taziye ziyaretine gidiyor.bilmem anlatabiliyor muyum?

  Niye Zahmet? - Clear

  Bunca zahmet de niye? Uğraşmayın araştırıp gerçeği bulacağız diye...Kolayı var.Sorun bazı yorumculara,şıppadanak söylesin size kimin yaptığını.Gerisinin ne önemi(!) var? Di mi canııım?