Emniyet'ten savunma

İşadamı Üzeyir Garih cinayetiyle ilgili soruşturmada art arda yaptığı hatalar nedeniyle eleştirilerin odağı haline gelen İstanbul polisi, cinayetin 11. gününden sonra bir açıklama yaptı.

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih cinayetiyle ilgili soruşturmada art arda yaptığı hatalar nedeniyle eleştirilerin odağı haline gelen İstanbul polisi, cinayetin 11. gününden sonra bir açıklama yaptı. Polis, dört kadının uzun süre gözaltında kalmasını laboratuvar çalışmalarının uzun sürmesine bağladı. Açıklamada yedi gündür gözaltında bulunan Pınar Konuşkan'ın ismi geçmezken,
'Gamze' takma adlı bir kadının gözaltında olduğu belirtildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Basın Protokol ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü açıklamasında, olay yerinden alınan kan lekelerinin bir kadına ait olduğunun tespit edildiği belirtilerek şöyle denildi:
Şüpheli şahıs olarak alındılar
"Olay faili olduğu düşünülen er Yener Yermez'in yanında olay sırasında bir bayanın olabileceği değerlendirilerek, olayın meydana geldiği yer ve civarında, evden kaçmış ve parklarda yatıp kalkan bayanların tespiti çalışmalarına başlanmıştır. 'Gamze' takma adlı bir bayanın, firari er Yener Yermez'le Eyüp Sultan Camii yakınındaki otopark civarında görüldüğü haberi alınmış, bu yönde yapılan çalışmalarda Gamze takma adını kullanan bayan ile dört arkadaşı Gaziosmanpaşa Cemre Çay Bahçesi'nde 29 Ağustos 2001 günü saat 23.15 sıralarında şüpheli şahıs olarak gözaltına alınmışlardır."
Parmak izleri tutmadı
Kadınların kan örneklerinin alınması amacıyla Şişli Etfal Hasdenesi'ne sevk
edildiğinin anlatıldığı açıklamada devamla, "Alınan kan örnekleri, olay yerinden elde edilen bir bayana ait kan numunesiyle uygunluk gösterip, göstermediğinin tespiti için Kriminal Polis Laboratuvar Müdürlüğü'ne gönderilmiştir. Biyolojik çalışmaların zaman alacağı konusunda Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı yazılı olarak bilgilendirilmiş ve talebimiz üzerine 29 Ağustos gününden geçerli olmak üzere gözetim süresi dört gün uzatılmıştır. Bayanların on parmak basım izleri ile
olay yerinden elde edilen parmak izlerinin mukayese işlemleri tamamlanmış ve benzerlik göstermediği anlaşılmıştır" denildi.
Kriminal laboratuvar çalışmalarının dört günlük ek gözaltı süresince tamamlanmadığının
belirtildiği açıklamada, bunun üzerine üç gün daha gözetim süresi alındığı kaydedildi. Laboratuvar incelemesinin sonucunda kadınlardan dördü üzerindeki şüphenin ortadan kalktığının ifade edildiği açıklamada, 18 yaşından küçük olan zanlı için İstanbul Barosu'ndan avukat istendiği belirtildi.