Emniyet'ten Süryanilere 'polis olun ' daveti

Emniyet'ten Süryanilere 'polis olun ' daveti
Emniyet'ten Süryanilere 'polis olun ' daveti
Süryani cemaatinin Türk vatandaşı olmalarına karşın askeriye ve polis kadrolarında yer almamalarına Emniyet'ten jet yanıt geldi. EmniyetGM adresindne Süryaniler'e, 'polislik sınavlarına katılın' daveti geldi.

Ermeni Cemaati’nin ardından Süryani Cemaati’nden de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarına rağmen mensuplarını askeriye ve poliste görev alamamalarına yönelik eleştiriler geldi. Kadim Cemaati Ruhani lideri ve Patrik vekili Metropolit, Mor Filüksinos Yusuf Çetin’in, Milliyet Gazetesi’nde yer alan açıklamasında, “Mülkiyede, askeriyede, emniyette neden farklı inanç sahiplerine görev verilmiyor” eleştirisi yer aldı. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü resmi Twitter hesabından yanıtladı. EmniyetGM adresinde yapılan açıklamada, şöyle denildii:

POLİSLİK SINAVLARINA KATILSINLAR
“Suryani Ortadoks Kilisesi İstanbul Metropoliti Sayın Yusuf Çetin’in ‘Süryani vatandaşlarımız neden emniyette yok’ şeklindeki açıklamaları olmuştur. Herhangi bir din, ırk ve mezhep ayırımı yapılmadan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı polis olabilmektedir. Süryani vatandaşlarımızı da açılacak polislik sınavlarına katılmaya ve polis olmaya davet ediyoruz.”


  http://www.radikal.com.tr/115567611556764

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Türk Polisi - S.İdil

  Türk polisi gaz kapsülleriyle 14 yaşındaki Berkin Elvan'ı yaralar.. İşkencehanelerde Engin Çeber'i katleder.. Ferhat Gerçek'i vurur sakat bırakır.. Türk polisinin marifetleri saymakla bitmez ülkemizde.. Gerekirse simit satmalı, onurlu yaşamalı!

  Süryani - Canbaba68

  Memlekette Süryanimi kaldı ki polis olsun...

  İnsan Olun!! - kahrolsunbagziseyler

  Ben de buradan polislere bir davette bulunayım: "İnsan olun!"

  - momentum

  Allah razı olsun. Bir tane numunelik bile yok. Osmanlı'da bile daha çok gayrimüslim polis, subay, memur, vezir vardı.