Emniyet'ten 'teşhir'e soruşturma

Emniyet Genel Müdür Müdürlüğü Sözcüsü Er, AIDS olduğu öne sürülen kadının teşhir edilmesiyle ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.

Emniyet Genel Müdür Yardımcısı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Ramazan Er, Erzurum'da yakalanan ve AIDS olduğu iddia edilen kadının teşhir edenler hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.
Haftalık bilgilendirme toplantısında, seyahat imkanlarının artması, uluslararası ticaret ve kültürel ilişkilerin gelişmesi ve turizm akışının yoğunlaşması dolayısıyla Türkiye'ye giriş ve çıkışın arttığını belirten Er, bu nedenle pasaportların kontrollerinin en kısa sürede yapılması gerçeğini gündeme getirdiğini bildirdi. Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartlarına göre pasaportların optik okuyucuda okutulması standardının kabul edildiğini ve bu kapsamda İçişleri Bakanlığı'nın ilgili kurumlarla 1997 yılından bu yana ortak çalışma sürdürdüğünü belirten Er, çalışmaların son aşamaya geldiğini söyledi. Er, kurulumu tamamlanan optik okuyucuların devreye girmesiyle birlikte kontrollerin hızlanmasının yanı sıra sahteciliğin de azalacağını belirtti.
Yeni yılla birlikte harçların arttığına dikkati çeken Er, 1 Ocak 2004 tarihinden itibaren A1, A2, B, F, H ve K sınıfı belgelerden 72 milyon 700, diğer sürücü belgeleri alınırken 166 milyon 800 bin lira alınacağını, araçların teknik muayenesinde ise 72 milyon 700 bin lira bedel ödeneceğini kaydetti. Er, motorlu taşıt plakalarının 16 milyon, motorlu bisiklet ve motosiklet plakalarının 8 milyon, motorlu araç trafik belgesinin tescilinde kullanılan değerli kağıtların toplamından 27 milyon lira alınacağını da bildirdi.
Emniyet Genel Müdürlüğü Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliği'nde gerekli değişikliklerin yapılarak trafik polislerinin kullandığı reflektörlü ikaz yeleği ve yağmurlukların Avrupa standartlarına yükseltileceğini vurgulayan Er, 20 bin yelek, 20 bin de yağmurluk alındığını ve illere gönderildiğini söyledi.
İnterpol faaliyetleri konusunda da bilgi veren Ramazan Er, Almanya'dan Aydın Şahin, Haşim Erdoğan ve Aslan Güler'in, ABD'de casusluk yaptığı gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan Hüseyin Yıldırım'ın cezasının Türkiye'de infazının sağlanması için iadesinin sağlandığını kaydetti.
Er, Erzurum'da fuhuş yaptığı ve sağlık kontrollerinde AIDS'li olduğu iddiasıyla hakkında işlem yapılan Ukraynalı Oksana Topor'un teşhir edilmesiyle ilgili bir soruyu ise "Bu konuda inceleme başlatıldı, sürüyor" diye yanıtladı. Erzurum Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Ayazlar bir basın toplantısı düzenleyerek kadını basına göstermiş ve "Canlı bombadan daha tehlikeli" demişti.

SINIRDIŞI EDİLİYOR

Erzurum'da fuhuş yaptığı ve 'HIV' taşıdığı gerekçesiyle hakkında işlem yapılan Ukrayna uyruklu kadın, İstanbul'da sınırdışı edilmeyi bekliyor. Erzurum'da gözaltına alınan kadın, Ankara Numune Hastanesi'ne götürüldükten sonra İstanbul'a getirildi. Yabancılar Şube Müdürlüğü'nde tutulan kadının, Türkiye'ye İstanbul'dan giriş yaptığı ve dönüş tarihi açık uçak bileti bulunduğu belirtildi.
İstanbul'dan sınırdışı edilecek olan kadının herhangi bir ülkeye gidebileceği, ancak Ukrayna'ya gitmek istediğini söylediği öğrenildi.