EMO: Kesinti elektrik fiyatlarından kaynaklanıyor olabilir

EMO: Kesinti elektrik fiyatlarından kaynaklanıyor olabilir
EMO: Kesinti elektrik fiyatlarından kaynaklanıyor olabilir
Elektrik Mühendisleri Odası, Türkiye genelinde meydana gelen kesintilerin bazı özel santrallerin 'fiyat düşüklüğü' nedeniyle elektrik satmak istememesinden kaynaklanabileceği tahmininde bulundu. Bu arada kesintinin bir gün sürebileceği iddia ediliyor.

RADİKAL - Elektrik Mühendisleri Odası Genel Merkez Müdürü Emre Metin, Hürriyet gazetesinden Aysel Alp'e yaptığı değerlendirmede kesintilerin iki nedeni olabileceğini söyledi. Metin, büyük elektrik kesintisinin bir nedeninin, Türkiye ile Avrupa arasındaki "frekans kopması" nedeniyle gerçekleşmiş olabileceğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde de Türkiye'nin Avrupa Şebekesinden anlık olarak koptuğunu söyleyen Metin, "TEİAŞ buna gerekçe olarak Adana 'da bir santralin devreye girmemesini gösterdi" dedi.

Metin, ikinci neden olarak ise elektrik fiyatlarının anlık olarak belirlenmesi nedeniyle elektrik üreten bazı özel santrallerin 'düşük fiyat' saatlerinde elektrik satmak istemediklerine dikkat çekti. 2007 yılında Ege Bölgesinde 19 ilin karanlıkta kaldığını anımsatan Metin, "1 gün boyunca karanlıkta kalmışlardı çünkü özel santral devreden çıkmıştı. EPİAŞ fiyatları anlık belirleyince bazı santraller, 'arıza bildirimi' yaparak devreden çıkıyor. Çünkü zararına çalışmak istemiyor. Onların devreden çıkması diğerlerini de etkiliyor ve bir zincir halinde sistem hata veriyor" dedi.

1 GÜN SÜREBİLİR

Metin, bir santralin yeniden devreye girebilmesinin saatler hatta bir gün sürebildiğine dikkat çekerek, "Arızanın nedenini TEİAŞ açıklayacak. Ancak devreden çıkan santrallerin yeniden sistemi girmesi saatler hatta bir gün sürebilir" dedi.


  ETİKETLER:

  Hürriyet

  ,

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Ege

  ,

  Avrupa

  ,

  elektrik