Emrah Serbes: Başbakan'la görüşebilseydim cebimde gaz fişeği götürecektim

Emrah Serbes: Başbakan'la görüşebilseydim cebimde gaz fişeği götürecektim
Emrah Serbes: Başbakan'la görüşebilseydim cebimde gaz fişeği götürecektim
Yazar Emrah Serbes, Gezi Parkı eylemlerine destek verdiği için tehditler aldığını açıkladı. Başabkan'a görüşme çağrısı da yapan Serbes, Erdoğan'la görüşebilseydi, görüşmeye cebinde gaz fişekleriyle gideceğini söyledi.

Gezi Parkı eylemlerine başından beri destek veren ‘Behzat Ç.’ karakterinin yaratıcısı yazar Emrah Serbes, Gezi Parkı direnişinin Türkiye ’ye çok şey kazandırdığını söyledi.

Başbakan’a daha önce “Yüreğin varsa gel benimle görüş” diye çağrı yapan Serbes, Erdoğan’la görüşebilseydi, görüşmeye cebinde gaz fişekleriyle gideceğini açıkladı.

Serbes, Milliyet gazetesinden Senem Aydın’a konuştu:

Çarşı her zaman kamuoyuna karşı duyarlıydı. Burada rolü ne oldu?
Ben burada oturan, Beşiktaşlıları tanıyan bir insan olarak konuşuyorum. Çarşı’nın sözcüsü değilim. 1982’den beri haksızlığa, adaletsizliğe karşı bir şey varsa Çarşı sesini çıkarır. Emek Sineması eylemine de destek verdi. En son Gezi Parkı hadiseleri olunca yine dışarı çıkıldı. Olaylarla birlikte zaten çok büyük bir toplumsal tepki oldu.

İnsanlar örgütsüzleşmiş durumdalar. Bir gruba dahil olamadıkları için Çarşı korteji kalabalıklaştı ister istemez. Direnişin simgelerinden biri oldu ama Beşiktaşlı arkadaşlarımız bu kadar ön planda olmak istemiyorlardı. Ve Çarşı bu işin tarafı olarak girmedi olayların içine.

Bu süreç şimdi nasıl devam etmeli sizce?
Mesela ‘duran adam’ eylemi çok iyi. O zaten eylemin bütün zekasını, esprisini yansıtıyor. Klasik sol argümanların dışında, eski kalıpları aşmış bir yaratıcılığı var. Çin’de Tiananmen Meydanı’nda duran biri vardı ya, o kadar etkili bir eylem. Ben ne olursa olsun sürece olumlu bakıyorum. “Apolitik” denilen, hor görülen gençlik, bugün haklarına sahip çıkıyor. Parklarda forumlar yapılıyor. “Ne yapalım?” diye tartışıyorlar.

“1 ay öncesine göre daha umutluyum” Canlı bağlantıların birinde Başbakan için sert ifadeler kullandınız. Korkmuyor musunuz?
Korkacak bir şeyim yok ki. Mevki istemiyorum, para istemiyorum, siyasetçi değilim, gazeteci değilim. Benim bu işten bir çıkarım yok. Ben sadece olaylar durulsun, sessiz sakin bir yere kapanıp kitabımı yazayım istiyorum. O yüzden korkum yok. En son vali çıkıp, “İlaçlı su sıktık, kimyasal değil o” dedi. Öyle bir söylüyor ki, sanki ilaçlı suyun içine aspirin katmışlar. İnsan var ya karşında. Ağaçlarla başladı mevzu ama insanlar saygı istiyor. Kendilerine insan gibi davranılmasını istiyorlar.

Başbakan’a “Yüreğin varsa gel benimle görüş” dediniz. Görüşmeye gitseydiniz neler söylerdiniz?
Ben zaten cebimde gaz fişekleriyle gidecektim. Masaya koyacaktım fişekleri. Çok da meraklı değilim görüşmeye. Onun karşısında eğilip bükülen insanlar adına üzülüyorum. Zaten Necati Şaşmaz bir gitti, kedi gözlerinden, sosyologlardan bahsetti, Tayyip Erdoğan ’ın kafasını daha beter karıştırdı. En son görüşmesi gereken insanlardan biri Necati Şaşmaz’dı. Ben öyle düşünüyorum yani.

Ülkenin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Aydınlık görüyorum. 1 ay evvele göre daha umutluyum. Bu olaylar başlamadan önce ben de herkes gibi umutsuzdum açıkçası. “Bizden bir şey olmaz” havası vardı. Ama bu olaylar gösterdi ki, öyle değil. İnsanlar, sözlerini bir şekilde duyuracaklar.

Masum insanlar öldü, sakat kaldı... Böyle bir süreçte gençlere ne tavsiye ediyorsunuz?
Kasklarını taksınlar! Kaskı takmak için illa TOMA’ların yürümesini beklemesinler. Çünkü her yerden plastik mermi gelebilir. Allah korusun! Herkesin dikkatli olması lazım bu süreçte. Bir parça sakin olup, bilenleri dinlemek, kargaşa yaratmamak lazım.

Tehdit aldınız mı hiç?
Aldım tabii. Adamın biri diyor ki, “İşi gücü bıraktım, seni öldürmeye geliyorum.” Ben de dedim ki, “Niye işi gücü bıraktın? Adresi ver, biz gelelim.” Ama ciddiye alınacak şeyler değil.


  http://www.radikal.com.tr/113889611388963

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Farkındalık önemli. - isyanhaktır susmahaykır

  Uygar toplumlarda kişinin kendini ifade etmesi en doğal hakkıdır. Sivil toplum örgütleri ya da siyasi partiler aracılığı ile düşünceler ve ideolojiler dile getirilir. O halde siyasi veya sivil toplum örgütlerine üye olmak herkesin hakkı ve özgürlüğüdür. Gezi olayları ise tamamen kendiliğinden gelişmiş ve geçmişten bugüne gelen yasaklar, tektipleştirme, baskı, sindirme, ırkçılık, şiddet ve dikta yönetimine karşı oluşan bir tepkidir. Fakat sizin gibi şahıslar otobüs durağı, otobüs, kaldırım taşı, cam ve eşyalara insandan çok değer verdikleri için anlamanız da zor olabilir. Ölüler ve yaralılar hakkında hiç bir şey söylemeyişinizde buna örnektir. Asıl dış güç siz oluyorsunuz bu durumda! ''Tahir olmakta ayıp değil zühre olmakta''

  PAN-ZEHIR'e katilmadigim fikirler - outofmemory

  1) Ulkenin kaybi milyar dolarlari bulduysa bunun sorumlusu ekonomiyi yoneten ekiptir. Yani basta AKP hukumeti, medyasi ve destekcileridir. Sucu eylem yapan insanlara atmak hukumetin bu sureci becerksizce yonettigine isarettir. 2)Insnlarin apolitik olusu veya herhangi bir siyasi olusuma, partiye destek olmasi bir sorun degildir - yasadisi da degildir. Siz isterseniz hicbir yere uye olmazsiniz; isterseniz de AKP'ye, Taksim Dayanismasina uye olup katki yaparsiniz. 3) Bir insanin tehdit almasi dogal bir sey degildir. Sizi birileri arayip "seni oldurecegim" demesi suctur. Bunlari soyleyen birisi sizi OLDURECEGINI belirtiyor, daha ne desin. Yasam hakkina saldiriyor. Biraz kendinizi olaylari yasayan insanlarin yerine koyun.

  manasız demeçler - PAN-ZEHİR

  1 ay önceye göre daha umutlu olduğunuza göre tüm paranızı dövize yatırdınız anlaşılan,ülkenin ekonomik kaybı milyar doları buldu. meydandakilern çoğu apolitik lafına da katılmıyorum, olayların göbeğindeki bir çok kişinin bir gruba ya da bir siyasi oluşuma üyeliği var.ayrıca insanlara baret takmalarını tavsiye edeceğinize sükunet tavsiye edin, bence tehdit almış olmanız da çok doğal.