Emrah Serbes'e 'Recep Tazyik Erdoğan' davası

Emrah Serbes'e 'Recep Tazyik Erdoğan' davası
Emrah Serbes'e 'Recep Tazyik Erdoğan' davası
Behzat Ç. dizinin senaristi yazar Emrah Serbes hakkında bir TV programında 1 Mayıs olaylarını değerlendirirken Başbakan, İçişleri Bakanı ve İstanbul Valisi'ne hakaret ettiği gerekçesiyle 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Yazar Emrah Serbes hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , İçişleri Bakanı Muammer Güler ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’ya hakaret ettiği iddiasıyla 10 ay 5 günden 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Milliyet gazetesinden Esra Alus’un haberine göre İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Bölükbaşı tarafından hazırlanan iddianame, İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ettiği” iddiasıyla açılan davada Serbes hakkında, her bir mağdur için ayrı ceza kurulması istendi.

SERBES: İRONİ YAPTIM
Serbes hakkında hazırlanan iddianamede, soruşturmanın BİMER’e iletilen e-posta gönderisinin işleme konulmasının ardından başladığı belirtildi. Serbes’in, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nın İstanbul Valiliği’nin Taksim’in kutlamaların dışında tutulması kararını televizyonda eleştirdiği kaydedilen iddianamede Serbes’in söylemlerinin kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçu ile TCK’nın 301. maddesi kapsamına girdiği öne sürülerek şikâyette bulunulduğunu ifade edildi.

Emrah Serbes’in soruşturma sırasında verdiği ifade de iddianamede özet olarak yer aldı. Serbes’in ifadesinde, “1 Mayıs 2013’te mülki amirlik tarafından izin verilmemesine rağmen göstericilerin Taksim’e yürümek istediğini, çevik kuvvet ekiplerinin biber gazlı, tazyikli suyla eylemcilerin Taksim’e çıkarılmadığını, 17 yaşındaki bir genç kızın başına isabet eden gaz kapsülü sonucu yoğun bakıma kaldırıldığını, olayların başlangıcında duyarlı bir vatandaş, bir yazar olarak 1 Mayıs gösterilerine katıldığını söylediği” aktarıldı.

‘RECEP TAZYİK ERDOĞAN’
Serbes’in ifadesinin devamında “aynı gün akşam konuk olarak katıldığını programda 1 Mayıs olaylarının değerlendirdiği ve üzerine tazyikli su sıkıldığı için olaylarda Başbakan’ın da payının olduğunu düşünerek ironi yapıp ‘Recep Tazyik Erdoğan’ nitelemesini kullandığını, Başbakan’a hakaret kastıyla hareket etmediğini” beyan ettiği ve suçlamaları kabul etmediği anlatıldı.


  http://www.radikal.com.tr/1153936115393617

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sanatci - baybora

  bu cocuk sanatci imis... bilemem o behzat'li diziyi bir kac kez seyrettim, bana uymadi.. sart ta degil uymasi. seveni coktur mutlaka ama tipki o piyano emekcisi kardesim gibi; bunlarin haleti ruhiyesine sahip cikmak lazim... kizmamak sakin olmak ve boyle yuksek meblagli! cezalar istememek gerek... kavgayi baska cephede vermeli derim!!!

  baskı - düş-ün bulur-sun

  RTE Tazyiği artırdı demiş, anlasın diye. Baskıyı artırdı da dese sonu değişmeyecekti. Baskıya karşı çıkan, daha fazla baskı altında kalır. Diktatörlüğün karakteri bu.

  12 yıl mı? - sblgngr

  Söylenen doğruydu, yanlıştı, haklıydı, haksızdı, ayıptı, değildi tartışmıyorum ama sadece bir kelime söyledi diye, ki velevki bu dünyanın en yanlış kelimesi olsun, sadece bir kelime söyledi diye, tecavüzün ceza almadığı bir ülkede bir kelimeye 12 yıl hapis isteniyorsa bu nasıl bir hukuk sistemidir?

  biragöbegi rumuzlu arkadaşa cevabımdır .... - hilmiderin_34

  ben emrah serbes'in roman yazarı yada senarist olup olmadığıyla ılgılenmıyorum yazmıs oldugu kıtaplarıda takıp eden bırısı degılım okumaya gelınce senı boyun ile çarpar kilon ile katlarım ben haberın baslıgında behzat ç. nın senaristı dıye yazdıgı ıcın o şekilde yorumuma gırıs yaptım bu bırıncısı akp YE OY VEREN %50 nın ıcınde yokum bu ıkıncısı kımsenın kımseyı gormedıgı yada saygı duymadıgı yok sız kendı kendızını halktan soyutlamaya basarıları hazmedememeye basladıgınız ıcın bu sekılde hıssedıyorsunuz yoksa bu ulkede fıkrını kımseye hakaret etmeden herkes ozgurce soyleyebılıyor yapılan her ımkandan sadece akp ye oy verenler yararlanmıyor ama sız kendınıze cıkarınıza bı iş yapılmadıgı ıcın boyle yaygara cıakrıyorsunuz .....

  tazyik hakaret miymis - keryil

  ne anlama geliyormus bizi aydinlatabilir misiniz? baska ne gibi ornekleriyle karsilastiniz bu vahim hakaretin? toma'nin suyuna referans verince alinacaksan o tomalari silahsiz halkin uzerine salmayacaksin. ha saliyorsan ondan sonra "bana tazyik deyuler =,(" diye aglayip mahekemeye gitmeyeceksin. ha onu da yapiyorsan ertesi gun cikip "kasimpasa delikanlisi" ayagi yapmayacaksin. hadi onu da yaptin, o zaman herkesin sana yalanci demesine goz yumacaksin cunku bu noktada artik belli ki yalanci olmussun. belli ki iktidar zehirlenmesi yasiyorsun.

  @hilmiderin_34 kişiye saygın yoksa bile.. - biragöbeği

  makama saygın olacak diyen zat-ı muhterem(?)peki ya kişinin bulunduğu makama ve oylarını alamadığı halka saygısı yoksa. tazyik kelimesi hakaret midir yoksa bir gerçeği görünür kıldığı için mi rahatsız edici geliyor siz yüzdeelliye. milyonlarca kişiye çapulcu diyen ağzı pek temiz başbakanımız katlanacak o kadarına. bu arada emrah serbes dizi senaristi değil roman yazarıdır. arada bir kitap okursanız içinde bulunduğunuz durumu başkasından öğrenmek zorunda kalmaz kendiniz anlarsınız

  Ad infinitum değilsiniz! - nedesemboş

  Her şeyin bir sonu var. Sabırla bekliyoruz...